کره زمین و حقایقی خواندنی درباره آن که شاید نشنیده باشید

کره زمین و حقایقی خواندنی درباره آن که شاید نشنیده باشید

ما تصور می کنیم همه چیز را درباره ی سیاره ی خود می دانیم اما بیشتر از این نمی شود در اشتباه بود. دانشمندان تاکنون به چیزهای زیادی درباره ی جهان پی برده اند اما معتقدند هنوز چیزهای بسیار بیشتری برای کشف درباره ی این سیاره وجود دارد.

با چند حقیقت جالب درباره ی کره زمین همراه باشید.

۱- اورست بلندترین کوه دنیا نیست

کوه مائوناکیا در هاوایی ارتفاعی به طول ۴،۲۰۵ متر بالای سطح دریا دارد. با این حال بخش اعظم این آتشفشان در زیر سطح دریا قرار دارد. پس اگر از پای کوه تا قله ی آن را حساب کنیم، مائوناکیا ۱۰،۲۰۳ متر ارتفاع دارد، بنابراین ۱،۳۵۵ متر بلندتر از کوه اورست است.

۲- جو کره زمین مرز دارد

«خط کارمان» خطی فرضی در آسمان در ارتفاع ۱۰۰ کیلومتری از سطح دریاها است. گرچه جو زمین در ارتفاع بسیار بیشتری به پایان می رسد اما این خط توسط فدراسیون بین المللی هوانوردی به عنوان مرز میان جو زمین و فضای خارجی آن به رسمیت شناخته شده است.

۳- خشک ترین جای زمین در قطب جنوب است

خیلی ها تصور می کنند خشک ترین جای زمین در بیابان آتاکاما در شیلی است که هزاران سال است هیچ بارشی نداشته است. اما دره های خشک مک موردو در قطب جنوب نزدیک به ۲ میلیون سال است که رنگ باران را به خود ندیده اند. سرعت باد در این منطقه می تواند به ۳۲۰ کیلومتر بر ساعت برسد.

۴- تنها ۳ درصد از تمام آب های روی کره زمین شیرین است

اقیانوس ها و دریاها ۹۷ درصد از آب کره زمین را تشکیل می دهند اما آب آن ها شور است و آشامیدنی نیست. ۳ درصد باقیمانده آب شیرین است. ۷۰ درصد این آب شیرین هم در یخچال های طبیعی و ۲۰ درصد آن در دریاچه بایکال در جنوب سیبری است.

۵- قدیمی ترین معبد دنیا نزدیک به ۱۲ هزار سال قدمت دارد

تپه گوبکلی، قدیمی ترین معبد شناخته شده ی دنیا در جنوب ترکیه واقع شده است. محققان بر اساس حکاکی های روی ستون های این معبد معتقدند نزدیک به ۱۱ هزار سال قبل شهاب سنگی به زمین برخورد کرد که باعث افت ناگهانی دمای سیاره ی ما شد.

۶- کره ماه زمانی جزء زمین بود

دانشمندان سوئدی می گویند نزدیک به ۴/۳۶ میلیارد سال قبل سیاره زمین با سیاره فرضی تیا برخورد کرد و این برخورد به تشکیل تنها ماهواره طبیعی دائمی کره زمین انجامید.

۷-  تا ۲۵۰ میلیون سال دیگر قاره ها دوباره به هم متصل می شوند

آنطور که می دانیم ۳۳۵ تا ۱۷۵ میلیون سال قبل اَبَرقاره ای به نام پانگه‌آ بر روی زمین وجود داشته که بعدها به دو قاره ی مجزا تقسیم می شود و اینگونه قاره های لاراسیا و گونداوا شکل می گیرند. از تقسیم این دو قاره هم بعدها ۷ قاره ی فعلی به وجود می آیند.

اما دانشمندان معتقدند قاره های زمین ظرف ۲۵۰ تا ۳۰۰ میلیون سال آینده دوباره به هم وصل می شوند و اَبَر قاره ی واحدی به نام پانگه‌آ اولتیما تشکیل می دهند.

۸- یک موجود تک سلولی عامل اولین انقراض جمعی دنیا بود

دانشمندان مؤسسه فناوری ماساچوست ِ آمریکا نظریه ای مطرح کرده اند که انقراض جمعی را توضیح می دهد که در آن نزدیک به ۹۰ درصد موجودات زنده ی کره زمین از میان رفتند.

۲۵۲ میلیون سال قبل یکباره باکتری به نام متانوسارسینا در اقیانوس ها رشد می کند که باعث تنها انقراض جمعی حشرات می شود که تاکنون برای علم شناخته شده است. این اتفاق به آرکوسورها (سرده ای از تیره ی نخست سوسماران) فرصتی استثنایی برای تکامل می دهد.

۹- بخش اعظم سیاره ما همیشه در تاریکی است

آنطور که می دانیم اقیانوس ها ۷۱ درصد از سطح کره زمین را اشغال کرده اند. عمق آبی که در معرض نور خورشید قرار دارد بیشتر از ۲۰۰ متر نیست، بنابراین بقیه ی این آب ها همیشه در تاریکی قرار دارد. در نتیجه می توان گفت که بخش عمده ی سیاره ی ما در هر زمانی از روز در تاریکی است.

منبع: brightside
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود