تصاویر هوایی از تحرکات نظامی گسترده روسیه در قطب شمال خبر می دهند

تصاویر هوایی از تحرکات نظامی گسترده روسیه در قطب شمال خبر می دهند

مقامات روسیه به شکلی بی سابقه در حال جمع آوری نیروهای نظامی و آزمایش جدیدترین تسلیحات خود در قطب شمال هستند و ظاهرا تلاش دارند که بار دیگر مسیر اصلی حمل و نقل از آسیا به اروپا را بازگشایی کنند. کارشناسان حوزه تسلیحات و صاحب نظران غربی در مورد یکی از سلاح‌های مورد آزمایش روسیه در این منطقه ابراز نگرانی کرده‌اند. از این سلاح به عنوان «سلاح بزرگ» یاد شده و نام آن اژدر Poseidon 2M39 است.

بر اساس گزارش‌های متعدد در رسانه‌های دولتی کشور روسیه، توسعه اژدر Poseidon به سرعت در حال انجام است و ولادیمیر پوتین از سرگئی شویگو وزیر دفاع این کشور خواستار بروزرسانی مرحله اصلی آزمایشات در ماه فوریه با برنامه‌ریزی برای آزمایشات بیشتر در سال جاری شده است.

این اژدر بدون سرنشین یک راکتور هسته‌ای داشته و توسط طراحان روسی برای حرکت و دفاع از سواحل روسیه ساخته شده است. به گفته مقامات روسی این سلاح توانایی حمل کلاهک چند مگاتونی را داشته و قدرت آن به حدی است که می‌تواند اهداف خود را تا دهه‌ها غیرقابل سکونت کند. کارشناسان همگی در مورد ساخته شدن و حقیقت داشتن آن اتفاق نظر دارند.

همچنین در تصاویر ماهواره‌ای که توسط شرکت فناوری فضایی Maxar گرفته شده است، جزئیات ایجاد و تجمع پایگاه‌های نظامی کشور روسیه در قطب شمال به چشم می‌خورد. این پایگاه همچنین دارای تاسیسات ذخیره زیرزمینی است که احتمالا محل استقرار سلاح‌هایی با فناوری جدید است. سخت‌افزارهای روسی در این منطقه شامل بمب افکن‌ها، جت‌ها و سیستم‌های راداری جدید در نزدیکی سواحل آلاسکا استقرار یافته اند.

تصاویر گرفته شده تقویت و رشد میدان‌های هوایی و پایگاه‌های روسی در پنج سال گذشته را نشان می‌دهد. مقامات آمریکایی از افزایش قدرت روسیه و کنترل آن بر مناطق دیگر قطب شمال ابراز نگرانی کرده‌اند. سخنگوی پنتاگون در تازه‌ترین اظهار نظرات خود راجع به پیشرفت روسیه در این منطقه می‌گوید:

«روسیه در حال بازسازی فرودگاه‌ها و تاسیسات راداری خود نسبت به دوران اتحاد جماهیر شوروی است. ساخت بنادر جدید و واحدهای امداد و نجات از جمله کارهایی است که روسیه در این مدت انجام داده است. این کشور همچنین در حال گسترش شبکه سیستم‌های دفاعی هوایی و ساحلی خود است.»

سلاح‌های بسیار پیشرفته در قطب شمال در حال آزمایش و تست هستند و روسیه به تازگی از آزمایشات موفق موشک هایپرسونیک کروز ضد کشتی خود خبر داده است. «سیرکون» و «پوزئیدون» سلاح‌هایی هستند که در سال ۲۰۱۸ معرفی شدند و از آن‌ها به عنوان سلاح‌هایی در جهت تغییر اوضاع استراتژیک یاد می‌شود.

بیشتر بخوانید:

آزمایش سلاح هسته ای آخرالزمانی روسیه که می تواند قاره آمریکا را با خاک یکسان کند

ارتش آمریکا در حال ساخت قویترین لیزر دنیا

منبع: cnn
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود