شکست سنگین کیمیا علیزاده در اولین مسابقه پس از ترک کشور

شکست سنگین کیمیا علیزاده در اولین مسابقه پس از ترک کشور

کیمیا علیزاده که در قالب تیم پناهندگان فدراسیون جهانی تکواندو در مسابقات مقدماتی اروپا برای کسب سهمیه شرکت کرده بود با شکست از دور مسابقات حذف شد.

این اولین باری بود که کیمیا علیزاده ، ملی پوش سابق تکواندوی ایران پس از ترک کشور در یک مسابقه رسمی شرکت می کرد.

علیزاده ، تنها بانوی مدال‌ آور ایران در تاریخ المپیک در مبارزه ی نخست وزن ۶۲- کیلوگرم، جولانتا تارویدا از لتونی را پس از تساوی در راند طلایی از پیش رو برداشت اما در دومین مبارزه ی خود مقابل برونا وولتیچ، دارنده ی مدال برنز جهان ۲۰۱۹ از کرواسی با نتیجه ی ۱۰ بر صفر شکست خورد و از دور رقابت ها کنار رفت.

بهمن ماه سال گذشته بود که رسانه های آلمان از تأیید درخواست پناهندگی کیمیا علیزاده خبر دادند.

اتحادیه تکواندوی آلمان اعلام کرد علیزاده می تواند با گذرنامه ی پناهندگی به عضویت تیم پناهندگان درآید و در مسابقات مقدماتی اروپا برای کسب سهمیه المپیک که در بلغارستان برگزار می شود، شرکت کند.

مهاجرت کیمیا علیزاده ، تنها بانوی مدال‌ آور ایران در تاریخ المپیک، یکی از خبرهای جنجالی سال ۹۸ بود و شوک بزرگی به ورزش ایران وارد کرد. کیمیا علیزاده قهرمان تکواندوی ایران که مدال برنز المپیک، نشان‌ های نقره و برنز رقابت‌ های قهرمانی بزرگسالان و مدال طلای نوجوانان جهان در کارنامه ی او دیده می‌ شود حدود یک سال قبل تصمیم به ترک زادگاهش گرفت.

علیزاده که به دلیل مصدومیت فرصت پرچمداری کاروان ورزشی ایران در بازی‌ های آسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا را از دست داده بود، به همین دلیل نتوانست در تورنمنت‌ های انتخابی المپیک ۲۰۲۰ توکیو شرکت کند. او موفق نشد در دیدارهای انتخابی تیم ملی تکواندو حضور پیدا کند و در تمام این مدت در کمپ‌ های تمرینی و کلینیک‌ های درمانی در خارج از کشور شرکت می‌ کرد اما هر بار به ایران بازمی‌ گشت.

آخرین بار کیمیای تکواندو ایران به هلند رفت و این بار زمان بازگشت او طولانی شد تا آنکه شایعه ی مهاجرت او مطرح شد و در این میان تصاویر بی حجابی نیز از علیزاده در کنار تکواندوکاران اروپایی منتشر شد. تردیدها درباره ی بازگشت کیمیا علیزاده ادامه داشت تا آنکه او با انتشار نامه‌ ای سرگشاده در اینستاگرام خود، رسماً خبر مهاجرتش از ایران را تأیید کرد. پست جنجالی کیمیا علیزاده بازتاب گسترده ای در داخل و خارج کشور داشت. چند روز بعد نیز تصاویر بی حجاب دیگری از کیمیا علیزاده به همراه همسرش، حامد معدنچی منتشر شد که آن ها را در مراسم یادبود کشته شدگان سقوط هواپیمای اوکرایی در دانشگاهی در هلند نشان می داد.

کیمیا علیزاده کمی بعد به همراه همسرش از هلند راهی آلمان شد و در نخستین کنفرانس خبری خود پس از مهاجرتش اعلام کرد دیگر به بازگشت به ایران فکر نمی‌ کند و در تلاش است تا با کسب شهروندی آلمان همراه تیم المپیک این کشور عازم مسابقات المپیک توکیو ژاپن شود اما چنانچه به علت کوتاهی زمان چنین چیزی روی ندهد برای المپیک ۲۰۲۴ تلاش خواهد کرد.

کیمیا علیزاده زنوزی متولد سال ۱۳۷۷ در شهر کرج و اصالتاً آذری است. مادرش اهل استان اردبیل و پدرش نیز اهل شهر زنوز شهرستان مرند است. کیمیا فرزند بزرگ خانواده است و یک برادر کوچک تر از خود دارد.

کیمیا علیزاده در سال ۹۷ با حامد معدنچی متولد ۱۳۶۸، والیبالیست پیشین تیم ملی، ازدواج کرد.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۱۰ نظر

ورود

 • نگین فروردین ۲۲, ۱۴۰۰

  دلش می خواست شکست بخوره
  این چه تیتر تندیه زدید شما ؟ یعنی اگه ایران بود شکست می خورد هم این خبرو پوشش می دادید ؟

  • سوما فروردین ۲۲, ۱۴۰۰

   اگر دلش میخواست شکست بخوره که خیلی …
   نمیدونم اصلا پیروزی و شکستش چه فرقی به حال ایرانیها میکنه؟ اون که دیگه به نام ایران در مسابقات شرکت نمیکنه.

  • اخه رفت که بهتر بشه اینجا جهنم بود رفت بهشت حالا باخت بدم باخت فروردین ۲۲, ۱۴۰۰

   اخه اینجا جهنم بود رفت براش بهتر بشه ولی خوب اگه برگرده و توبه کنه بهتره

  • Milad فروردین ۲۲, ۱۴۰۰

   قطعا اگه ایران میموند و با اون جو سازی کثیف به کشورش خیانت نمیکرد حال روز بهتری داشت.

 • مجید فروردین ۲۲, ۱۴۰۰

  به درک فکر کرده ایران جهنم است میره بهشت اونجا طلا میاره

 • مرضیه فروردین ۲۲, ۱۴۰۰

  خیلی اشتباه کرد که رفت، تو ایران بهش این همه توجه میکردن، اخه تیم پناهجویان دیگه چیه، کشورهای دیگه که محتل ورزشکار نیستن که بیان تو رو بگیرن، حالا اگه سر حجاب مشکل داشت که حقم داشت چند سال تحمل میکرد ، نهایتا واسه مربی گری و این چیزا میرفت خارج

  • A فروردین ۲۲, ۱۴۰۰

   اره منم موافقم
   اگه میموند ایندش بهتر بود و میتونست در شرایط بهتر ایران رو ترک کنه

   • Milad فروردین ۲۲, ۱۴۰۰

    فقط این نیست هیچکدوم از اونایی که کشورشونا فروختن خیر ندیدن همه میدونن اینجا چقدر بهش رسیدگی کرن ولی اینجوری پاسخ خوبیا را داد….

 • محسن فروردین ۲۴, ۱۴۰۰

  توی فیلم تختی یه کشتی گیری بود جوانی بود اومد پیش تختی گفت اگر اشتباه نکنم من می خوام از این مملکت گوه برم یه جایی که عادلانه تر باشه و به آدم بها بدن تختی در جوابش گفت وطن مثل مادر می مونه اگر مادر بدی هم داشته باشی بازم مادر بوده و واقعیت عوض نمیشه این وطن را هم ما این جوری ساختیم که ناجوره پس باید تلاش کنیم تا اصلاحش کنیم

 • ایرانم تیر ۳۱, ۱۴۰۰

  این پرچم شرف و غیرت داره هرکسی مثل این وطن فروش به این کشور پشت کنه عاقبتش همینه ایران همیشه قهرمان بوده و جای قهرماناس نه جای این لجنا