تاکسی های خودران راهی خیابان های دبی می شوند

تاکسی های خودران راهی خیابان های دبی می شوند

طبق اعلام شرکت خودروسازی کروز، ناوگانی از تاکسی های خودران رباتیک آن از سال ۲۰۲۳ برای حمل و نقل مسافران شهر دبی به کار گرفته خواهد شد.

این شرکت که جنرال موتورز و هوندا از سهامداران اصلی آن هستند از ماشین خودران خود به نام اورجین (Origin)، که اولین بار در سال ۲۰۱۹ رونمایی شد، در مرحله ی آزمایشی این طرح که از سال ۲۰۲۳ در دبی آغاز خواهد شد، استفاده خواهد کرد.

در صورت موفقیت آمیز بودن مرحله ی آزمایشی، شرکت کروز قصد دارد پس از آن یک سرویس حمل و نقل اشتراکی در امارات متحده عربی به راه اندازد، گرچه تاریخ دقیقی برای آن اعلام نشده است.

اورجین برای استفاده ی اشتراکی طراحی شده است، ماشینی تمام خودران که همه چیز آن به صورت خودکار انجام می شود و در آن هیچ وسیله ی کنترلی مثل فرمان یا پدال که در دیگر ماشین های خودران دیده می شود، وجود ندارد.

شرکت کروز گفته تصمیم دارد تا سال ۲۰۳۰ بیش از ۴ هزار ماشین خودران در دبی برای سرویس حمل و نقل اشتراکی خود به کار گیرد و مقصدهای سفر این سرویس به مرور اعلام خواهد شد.

اما شرکت کروز گرچه تصمیم دارد ماشین های خود را در دبی آزمایش کند اما امیدوار است بتواند اولین سرویس روبو – تاکسی تمام تجاری خود را تا قبل از ۲۰۲۳ در سانفرانسیسکو راه اندازی کند.

شرکت کروز که در شهر سانفرانسیسکو واقع شده، امیدوار بود بتواند در سال ۲۰۱۹، که برای اولین بار از خودروی اورجین خود رونمایی کرد، سرویس حمل و نقل اشتراکی خود را به راه اندازد، امری که میسر نشد.

به گفته ی شرکت کروز، ماشین های خودران آن در سال ۲۰۱۹ پس از گردش در تقریباً مسیرهای عبور و مرور شهر سانفرانسیسکو موفق به طی یک میلیون مایل مسافت شدند.

به همین دلیل آن ها امیدوار بودند بتوانند سرویس حمل و نقل اشتراکی خود را اولین بار در این شهر عرضه کنند چون به تقریباً تمامی مسیرها، پیچ ها و مقصدهای آن آشنا بودند.

خودروی اورجین از سال آینده در کارخانه ی دیترویت جنرال موتورز تولید خواهد شد.

دبی نیز تصمیم دارد ۲۰ درصد از سفرهای درون شهری خود را تا سال ۲۰۳۰ با استفاده از ماشین های خودران انجام دهد، یعنی زمانی که شرکت کروز قصد دارد ۴ هزار خودرو در این شهر به کار گیرد.

خودروی اورجین شرکت کروز هیچ پدال، موتور و فرمانی ندارد و ماشینی تمام الکتریک با ظرفیت ۴ مسافر است.

شرکت کروز می گوید این ماشین به جای آنکه محصولی باشد که مردم بتوانند آن را خریداری کنند، تجربه ای خواهد بود که آن را با یکدیگر سهیم می شوند – نوعی وسیله ی نقلیه ی شهری که در دسترس عموم قرار دارد و باعث کاهش انتشار گازهای گلخانه ای می شود.

این خودرو که برای استفاده ی اشتراکی طراحی شده به عنوان یک روبو – تاکسی مورد استفاده قرار خواهد گرفت که نسخه ی خودران سرویس های تاکسی اینترنتی مثل اوبر یا تاکسی های معمولی است.

این ماشین که به اندازه ی یک خودروی شاسی بلند با درهایی کشویی در هر دو طرف است، چیزی بین یک مینی ون و یک ماشین اسپرت است، با این تفاوت که در آن خبری از فرمان نیست.

منبع: dailymail
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود