نتایج جدید محققان؛ جیغ زدن انسان‌ها حاصل تکامل بیشتر آن‌هاست

نتایج جدید محققان؛ جیغ زدن انسان‌ها حاصل تکامل بیشتر آن‌هاست

همه انسان‌ها جیغ و داد می‌زنند اما تا به حال شده است که به نوع جیغ زدن خود و اطرافیانتان فکر کنید؟ برخلاف نخستی سانان که از فریاد برای نشان دادن ترس و عصبانیتشان استفاده می‌کنند، انسان‌ها از فریاد زدن برای نشان دادن ۶ بعد عاطفیشان استفاده می‌کنند. آن ۶ بعد عاطفی عبارتند از: عصبانیت، ترس، درد، لذت، غم و شوق.

محققی که روی روانشاسی فریاد انسان‌ها مطالعه کرده است می‌گوید: «انسان‌ها و بقیه گونه‌ها از جیغ برای نشان دادن خطر استفاده می‌کنند. اما این که از آن برای نشان دادن شادی و لذت استفاده شود فقط در انسان‌ها وجود دارد.»

فکر می‌کنید کدام نوع جیغ انسان‌ها است که راحت‌تر از همه دلیل استفاده از آن درک می‌شود؟ اگر از جیغ‌های هشدار دهنده مانند جیغ برای عصبانیت، ترس و درد برای جوابتان استفاده کردید باید بگیم کاملا در اشتباه هستید. این تحقیق نشان داد انسان‌ها به جیغی که در پس لذت و شادی به صدا در بیاید سریعتر پاسخ می‌دهند.

محقق مذکور در این رابطه می‌گوید: «نتایج تحقیقات ما بسیار شگفت انگیز بودند. محققان معمولا فرض را بر این می‌گذاشتند که سیستم شناختی نخستی سانان و انسان‌ها به طور خاص برای تشخیص سیگنال‌های خطر و تهدید در محیط به عنوان مکانیسم بقا تنظیم شده است.» و این درحالی است که این گزاره برای نخستی سانان و بقیه حیوانات درست است اما به نظر می‌رسد ارتباطات جیغ و فریاد در انسان متنوع و پیشرفته‌تر بوده و این یکی از گام‌های بزرگ تکامل در انسان است.»

بعضی از جیغ و دادها یک هدف خاص تکاملی دارند و سیگنال فوری خطر محسوب می‌شوند. با این حال مردم از جیغ کشیدن و فریاد زدن که موثر از تعجب و شادی باشد لذت می‌برند و اغلب ما نیز در طول هفته بارها برای ابراز احساساتمان جیغ و فریاد می‌زنیم. طبق ۴ آزمایشی که محققان بر روی گروه کوچکی از انسان‌ها انجام دادند، به نظر می‌رسد انسان‌ها در تشخیص نوع جیغ‌ها بهتر از بقیه گونه‌ها عمل می‌کنند.

در آن آزمایش‌ها شرکت کنندگان به گوش دادن به یک سری از صدای جیغ‌‎ها پرداختند و همزمان محققان نیز از آن‌ها fMRI یا تصویرسازی تشدید مغناطیسی کارکردی (نوعی روش تصویربرداری در MRI) گرفتند. تصاویر اسکن‌های گرفته شده از مغزها نشان داد مغز آن‌ها به جیغ‌های غیر هشدار دهنده مانند جیغ شادی یا لذت نسبت به جیغ‌های هشدار دهنده مانند جیغ ترس یا عصبانیت واکنش سریع‌تری داشته است.

دلیل رخ دادن این اتفاق چیست؟ محققان می‌گویند احتمالا به این خاطر است که انسان‌ها نشانه‌های اجتماعی پیچیده‌تری نسبت به شامپانزه‌ها و نخستی سانان دارند. برای مثال در زندگی خانوادگی و محافل اجتماعی، انسان‌ها بسیار بیشتر از باقی گونه‌ها ممکن است با داد و فریاد حاصل از لذت، شادی و غافل‌گیری آشنایی داشته باشد و به آن‌ها پاسخ بدهد.

بیشتر بخوانید:

چرا برخلاف حرف زدن در خواب، جیغ زدن بعد از دیدن کابوس غیرممکن است؟

منبع: cnn
مطالب مرتبط
یک نظر

ورود