یاهو نیوز جزییات کامل ترور سردار شهید حاج قاسم سلیمانی را افشا کرد

یاهو نیوز جزییات کامل ترور سردار شهید حاج قاسم سلیمانی را افشا کرد

وبسایت خبری یاهو نیوز در گزارشی ۱۲ صفحه ای به تشریح جزییات کامل ترور سردار شهید حاج قاسم سلیمانی و نقشه پیچیده این عملیات پرداخته است. این مطلب توسط جک مورفی و زک دورفمن نوشته شده و ظاهراً نتیجه مصاحبه این دو با تعدادی از مقامات آمریکایی و نیروهای دخیل در این عملیات ترور سردار شهید سلیمانی است.  در این مطلب شرح عملیات ترور سردار شهید سلیمانی به شرح زیر روایت شده است:

سه تیم از مأموران دلتا فورس در ژانویه گذشته از مکان‌های پنهان در فرودگاه بین المللی بغداد با دوربین‌های خود اطراف را زیر نظر داشته و منتظر هدف خود بودند: قاسم سلیمانی، قدرتمندترین فرمانده نظامی ایران. آنها با لباس‌های مبدل کارگران تعمیرات، در ساختمان‌های قدیمی یا وسایل نقلیه کنار جاده مخفی شده بودند.

یک شب خنک و ابری بود و ضلع جنوب شرقی فرودگاه با اطلاعیه‌ای دیرهنگام [توسط آمریکایی‌ها] برای یک تمرین آموزشی نظامی بسته شده بود – یا البته به دولت عراق اینطور گفته شده بود. سه تیم تک‌تیرانداز خود را در فاصله ۵۰۰ تا ۸۰۰ متر دورتر از «منطقه ترور» مستقر کرده بودند، که همان جاده ورودی به فرودگاه بود، و به نحوی قرار گرفته بودند تا هدف خود را هنگام خروج از فرودگاه در یک مثلث احاطه کنند. دوربین یکی از ‌تک‌تیراندازها به طور مستقیم به سفارتخانه آمریکا در بغداد متصل شده بود، جایی که فرمانده نیروی زمینی دلتا فورس با کارمندان پشتیبانی مستقر بود.

پرواز از مبدأ دمشق، سوریه، سرانجام پس از چند ساعت تأخیر و بعد از نیمه شب در سوم ژانویه ۲۰۲۰، [در فرودگاه بغداد] به زمین نشست. سه پهپاد آمریکایی بالای آن چرخ می‌زدند. هنگامی که هواپیما از باند به سمت قسمت بسته فرودگاه حرکت می‌کرد، یکی از مأموران کردستانی که لباس کارمندان فرودگاه را پوشیده بود، هواپیما را برای توقف روی آسفالت هدایت کرد. هنگامی که هدف از هواپیما خارج شد، مأموران امنیتی کردستانی (CTG) نیز که به‌عنوان کارکنان حمل چمدان تغییر قیافه داده بودند، در آنجا حضور داشتند تا او را شناسایی کنند.

[سردار شهید] سلیمانی تازه به فرودگاه بغداد رسیده بود. ژنرال ایرانی و همراهانش سوار دو خودرو شدند و به سمت منطقه ترور حرکت کردند، جایی که تک‌تیراندازان دلتا فورس در کمین بودند. آن دو خودرو که در یکی از آنها [سردار شهید] سلیمانی حضور داشت، برای خروج از فرودگاه وارد خیابان شدند. سه تیم ‌تک‌تیرانداز دلتا فورس آماده بودند، ضامن‌های سلاح‌های بلند خود را آزاد کرده و انگشتانشان روی ماشه بود. بالای سر آنها، سه پهپاد بود که درآسمان شب پرواز می‌کردند، دو فروند از آنها به موشک های هِل‌فایر مجهز بودند.

در شش ساعت قبل از سوار شدن [سردار شهید] سلیمانی به هواپیما در دمشق، این ژنرال ایرانی سه بار تلفن همراه خود را عوض کرد. در تل آویو، رابطان فرماندهی عملیات ویژه مشترک آمریکا با همتایان اسرائیلی خود برای کمک به ردیابی الگوهای تلفن‌همراه [سردار شهید] سلیمانی همکاری کردند. اسرائیلی‌ها که به شماره‌های [سردار شهید] سلیمانی دسترسی داشتند، آنها را در اختیار آمریکایی‌ها قرار دادند، که آنها نیز [سردار شهید] سلیمانی و تلفن فعلی او را تا بغداد ردیابی کردند.

آن مقام نظامی آمریکایی می‌گوید اعضای واحد ارتش مخفی، معروف به گروه ضربت نارنجی نیز همان شب در بغداد در میدان حضور داشتند، تا به‌عنوان متخصصان اطلاعاتی سیگنال‌های بُرد نزدیک، برای بخش تاکتیکی عملیات به ردیابی دستگاه‌های الکترونیکی [سردار شهید] سلیمانی کمک کنند.

همزمان با ورود آن دو خودرو به منطقه ترور، هدایت‌کنندگان پهپادها به سمت خودروها شلیک کردند. دو موشک هل‌فایر به خودروی حامل [سردار شهید] سلیمانی برخورد کردند… راننده خودرو دوم برای گریختن، بیشتر گاز داد. راننده قبل از اینکه تک‌تیرانداز دلتا فورس به سمت خودرو شلیک کند و مجبور به توقف شود، حدود ۹۰ متر حرکت کرد. در زمانی که خودرو نقلیه متوقف شد، سومین موشک هل‌فایر نیز به آن اصابت کرد.

وبسایت خبری یاهو نیوز در گزارشی 12 صفحه ای به تشریح جزییات کامل ترور سردار شهید حاج قاسم سلیمانی و نقشه پیچیده این عملیات پرداخته است.

نویسندگان مقاله که مدعی هستند این اطلاعات را پس از مصاحبه با ۱۵ مقام آمریکایی کسب کرده اند، می گویند که ترور سردار شهید قاسم سلیمانی «یکی از پرپیامدترین تصمیمات سیاست خارجی دولت ترامپ بود، که تأثیرات آن برای سال‌های آینده بازتاب خواهد یافت و احتمالاً فضای استراتژیک رئیس جمهور بایدن را که اکنون در منطقه با آن روبرو است، شکل می‌دهد… به گفته یک مقام ارشد سابق سیا که طرفدار این ترور بود، این ترور به حدی قابل توجه بود که شاهد تغییر شکل خاورمیانه در ۵۰ سال گذشته بودیم و در عرض چند ساعت اتفاق افتاد. این تغییردهنده قواعد بازی بود».

در ادامه این مقاله طولانی آمده است: «بحث در مورد ترور [سردار شهید] سلیمانی در کاخ سفید در تابستان ۲۰۱۸آغاز شد، تقریباً در همان زمان که دولت [آمریکا] به طور رسمی اعلام کرد از توافق هسته‌ای خارج شده و تحریم‌ها را دوباره به عنوان بخشی از استراتژی «فشار حداکثری» بر ایران اعمال می‌کند. اما در آن زمان، برنامه‌ریزان شورای امنیت ملی به دنبال واحدهای عملیات ویژه پنتاگون و نه شبه‌نظامیان سیا یا گروه‌های نیابتی آنها، تا این حمله را انجام دهند».

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۲۱ نظر

ورود

 • امیر اردیبهشت ۱۹, ۱۴۰۰

  بدلیل تبلیغات دروغین فیک نیوزها سپاه ترامپ را دست کم گرفته بود. تمام اخبار رسانه ها حاکی از خنگ بودن و بیسواد بودن ترامپ بود ولی ببینید چه عملیاتی را اجرا کرد. یک هزارم این فعالیت ها را رئیس جمهور بچه باز (بایدن) تو خواب هم نخواهد دید که انجام دهد.

 • جانباز اردیبهشت ۱۹, ۱۴۰۰

  ایران اینجا کشور تک روی و فردی و تقدس سازی و این چیزاست.
  باقی کشورا مثل ادم باهم زندگی و کار میکنن. اینجا میدان با سیاست در حال جنگه.
  درباره قاسم سلیمانی حتی به صورت غیر مستقیم گفتن که در کارای استراتژی و سیاست کشوری که از بیت رهبری میاد دخالت میکرد یا انجام نمیداد.

  • h اردیبهشت ۱۹, ۱۴۰۰

   موافقم. نگاه تک بعدی تو جامعه زیاده.
   یکی بیاد بگه آقایون تو جنگ حلوا خیرات نمیکنن. کشت و کشتاره. الان مثه ۱۰۰۰ سال قبل با اسب و شمشیر نمیجنگن. از آخرین تکنولوژی استفاده میکنن. سرتیپ سلیمانی سردار جنگ بود و آرزوی شهادت داشت. به آرزوش هم رسید.

  • مرتضی اردیبهشت ۲۰, ۱۴۰۰

   از اسمی که داری و نظری که دادی معلومه چیکاره ای، تو کدوم یک از این کشورایی که میگی سیاست کشور تو وزارت خارجه تعین میشه؟ امینیت این ایرانی که میگی را مدیون رشادت ۴۰ ساله حاج قاسم و هم سنگریاش هستیم، یکم انسانیت داشته باش و منصفانه حرف بزن.

   • یاسر اردیبهشت ۲۰, ۱۴۰۰

    در همه کشورهای درست و حسابی سیاست خارجی رو دولت و مجلس که با رای مردم سرکار اومدن مشخص می کنند نه یک حاکم شرع که نه مردم توانایی تغییرش رو دارند نه حتی می تونند از تصمیماتش انتقاد کنند.

    • Milad اردیبهشت ۲۱, ۱۴۰۰

     این حاکم شرعی که میگی بهترین سیاست مدار دنیاست و عاشقانی داره که به راحتی اب خوردن جونشونا فدای او و این ابا خاک میکنن مثل سردار سلیمانی و شهدایی که اگه وصیت نامشونا بخونی این موضوعا میفهمی، وجود ایران هم به برکت همین شهدا هست پس سعی نکن گندی که به این مملکت توست دولت و هم فکرانش که تو هم یکی از اونا هستی زده شده را به کسه دیگه ربط بدی.

  • حاجی اردیبهشت ۲۲, ۱۴۰۱

   دلیل کم مطالعه کردن تو یا سواد کم سیاسی تو رو نباید بقیه بهاش رو بدن الان اگر میبینی پات رو این پاته و زیر پتو داری نظرتو میدی در امنیت بخاطر همین شهداست

 • امیر اردیبهشت ۱۹, ۱۴۰۰

  مهمترین قسمت این ترور اطلاعات لو رفته از طرف چه کسانی بود که همچنان مخفی نگه داشته اند .
  جاسوسان و خبرچینان این ماجرا چه کسانی بودند؟
  این ضربه سنگین را آمریکا و اسرائیل به تنهایی به ایران وارد نساختند.

 • T اردیبهشت ۱۹, ۱۴۰۰

  یاد فیلم باران اوشن افتادم???

 • ازاد اردیبهشت ۱۹, ۱۴۰۰

  دولت امریکا میدونست از سمت دولت ایران هیچ واکنشی به ترور سردار داده نمیشه برا همین ایشون و ترور کردن.
  وقتی کشور ضعیف میشه پیامدش هم اینه که دشمن های خونی ما دم در میارن متاسفانه دولت ضعیف کشور رو هم ضعیف میکنه چه از لحاظ امنیتی و چه از لحاظ اقتصادی…

  • یاسر اردیبهشت ۲۰, ۱۴۰۰

   دولت که فقط مجریه سیاست خارجی ای هست که باعث وضع تحریمها شده. شرایط اقتصادی هم که نتیجه مستقیم تحریمها است. تازه توی این شرایط تحریمها هم که از معیشت و سلامت مردم زده میشه که خدای نکرده بودجه نظامیتون کم نشه. واقعا خیلی پررو و وقیح هستین که باز این چرندیات رو میگین.

   • مهدی اردیبهشت ۲۱, ۱۴۰۰

    ابله بودجه نظامی ایران الان حدود ۳ درصده و زمان ممدرضا شاه ۴۰ درصد از کل بودجه

    • یاسر اردیبهشت ۲۱, ۱۴۰۰

     شماها هنوز توی دروه ممدرضا شاه گیر کردین؟ ۴۳ سال گذشته هنوز خودتون رو با اون دوران مقایسه می کنید؟!
     قابل توجه تو و همفکرانت بودجه نظامی دوره دوم احمدی نژاد (سال ۱۳۸۹) همون کسی که اون زمان نظرش به نظر آقاتون نزدیک بود و به خاطر بقاش هزاران نفر کشته و زندانی شدن حدود ۱۴ هزار میلیارد تومن بود. بودجه نظامی روحانی (سال ۱۴۰۰) که اینقدر بهش فحش میدین حدود ۱۲۰ هزار میلیارد تومن هست. با احتساب ۸ برابر شدن دلار از اون زمان تا الان بازهم بودجه نظامی ۱۴۰۰ بیشتره. حالا باز بیاید بگید دولت چیزی بیشتر از یک تدارکاتچی و مجریه. مردم رو مثل خودتون درازگوش تصور نکنید.

     • مهدی اردیبهشت ۲۲, ۱۴۰۰

      اگه جواب ندی نمیگن لالی

   • Milad اردیبهشت ۲۱, ۱۴۰۰

    یاسر حرفات مثل جوک بود چه خوب خودتا گول میزنی خدا شاهده اگه رهبر تو یکی از کارای دولت دخالت میکرد شماها همه دنیا را خبر میکردین این دولت چیکار میخواست بکنه که نکرد؟ اگه الان ایران عزتی هم داره که مال همین قدرت نظامیش هست که اینم مدیون سپاه و ارتش هستیم.

    • یاسر اردیبهشت ۲۱, ۱۴۰۰

     یعنی آقا و سرورت دروغ میگه که وزارت خارجه فقط مجریه؟! استغفرا… برو دهنت رو آب بکش. ضمنا ایران الان هیچ عزتی نداره ولی موافقم که این وضعیت فلاکت باری که توش هستیم رو مدیون سپاه و وابستگانش هستیم. منشاء مشکلات و بدبختیها رو درست گفتی.

     • مرتضی اردیبهشت ۲۲, ۱۴۰۰

      اقا بااین یاسر بحث بیخود نکنید اینا نه منطق میفهمن ونه حرف حساب میتونن بگن کل حرفاش فقط سفسطه و دروغه کسی که خودشا به خواب زده نمیشه بیدار کرد.
      منم یکی از فدایی های رهبرم هستم جانم فدای رهبر و این مملکت.

    • h اردیبهشت ۲۱, ۱۴۰۰

     داداش الان فکر میکنی عصر قاجاره که مردم خیلی چیزا رو ندونن ؟ یا فکر میکنی با حاشا کردن و سیاه رو سفید نشون دادن میشه مردم رو گول زد؟ یا اصل رای و نظر مردم براتون مهم نیست؟ چرا نمیخوای قبول کنی که مردم ایران همه یه حکومن نرمال با یه زندگی نرمال میخوان؟ چرا خودتو به خواب زدی هموطن؟

     • مرتضی اردیبهشت ۲۲, ۱۴۰۰

      منظورت کدوم مردمه همون مردمی که بزرگترین مراسم تشییع دنیا را برای حاج قاسم گرفتن؟ مردم از این دولت غرب زده خستن اینا خودتم میدونی به قول خودت الان عصر قاجار نیست همه همه چیزا را میدونن شما هم خودتا گول نزن و از جانب مردم چیزی نگو.

    • h اردیبهشت ۲۲, ۱۴۰۰

     دولت تو ایران تدارکاتچی هست و همه وزرا باید تایید صلاحیت بشن و همه شون با نمایندگان مجلس بله قربان گو هستن و انتخابات هم نمایشی هست.
     آدرس غلط نده. فکر کردی داری بچه گول میزنی؟

 • مرتضی اردیبهشت ۲۰, ۱۴۰۰

  درود بر سردار بزرگ ایران.