تخریب ساختمان آسوشیتد پرس در حمله موشکی اسرائیل + ویدئو

تخریب ساختمان آسوشیتد پرس در حمله موشکی اسرائیل + ویدئو

ساختمانی در غزه که محل دفتر برخی رسانه های خبری بین المللی از جمله آسوشیتد پرس و الجزیره بود، در حمله موشکی اسرائیل به طور کامل تخریب شد.

ارتش اسرائیل یک ساعت پیش از حمله، مالک ساختمان مذکور که برج جلا نام دارد را از تصمیم خود باخبر کرده بود. کارکنان آسوشیتد پرس و باقی ساکنینن فوراً ساختمان را ترک کردند.

هنوز مشخص نیست این حمله تلفات جانی ای داشته است یا خیر. ویدئوهای به دست آمده از لحظه ی این حمله موشکی، فرو ریختن ساختمان ۱۲ طبقه ی مذکور را نشان می دهد که به دنبال آن دود و گرد و خاک زیادی به هوا بلند می شود.

الجزیره، شبکه خبری دولت قطر، لحظه ی حمله ی موشکی و فرو ریختن برج جلا را به صورت زنده پخش کرد.

مجری شبکه الجزیره پس از پخش این تصاویر روی آنتن زنده گفت: «این شبکه سکوت نخواهد کرد. الجزیره ساکت نخواهد ماند. همین جا به شما قول می دهیم.»

گری پرویت، مدیرعامل خبرگزاری آسوشیتد پرس نیز حیرت و وحشت خود را از حمله و تخریب ساختمان دفتر این خبرگزاری و دیگر رسانه های خبری در غزه به دست ارتش اسرائیل ابراز کرد.

در این برج چندین واحد و دفتر دیگر نیز وجود داشت.

سخنگوی ارتش اسرائیل ضمن تأیید حمله ی این ارتش به ساختمان رسانه ها در غزه گفت ساختمان مذکور محل دفتر «سرویس جاسوسی حماس» بود.

این سخنگو گفت: «حماس به عمد اهداف نظامی را در دل مناطق پرجمعیت شهری قرار می دهد» و اضافه کرد ارتش اسرائیل «فرصت زیادی برای فرار» در اختیار ساکنین ساختمان قرار داد.

ویدئویی که توسط شبکه الجزیره پخش شده، مالک ساختمان، جواد مهدی را در حال صحبت با یک مأمور اطلاعات اسرائیلی از طریق تلفن نشان می دهد که از او می خواهد ۱۰ دقیقه فرصت دهند تا پیش از حمله، خبرنگاران بتوانند به داخل ساختمان بروند و وسایل باارزش خود را بردارند.

وقتی درخواست مهدی با مخالفت مأمور اسرائیلی مواجه می شود او می گوید: «شما کار و خاطرات و زندگی ما را نابود کرده اید. من تلفن را قطع می کنم. هر کاری دلتان می خواهد بکنید. بالاخره خدایی هم هست.»

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل دیروز گفت سرویس جاسوسی حماس از این ساختمان استفاده می کرد و برج جلا «ساختمان بی آزاری نبود».

اسرائیل همواره حضور حماس را دلیل هدف قرار دادن ساختمان ها عنوان می کند. آن ها همچنین حماس را به استفاده از خبرنگاران به عنوان سپر انسانی متهم کرده اند.

دکتر مصطفی سواگ، کارگردان الجزیره ای، حمله ی اسرائیل به ساختمان رسانه ها در غزه را «نقض آشکار حقوق بشر و جنایتی جنگی در سطح بین المللی» عنوان کرد.

منبع: independent
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود