ثبت برند تجاری انجام بدیم یا ندیم؟

ثبت برند تجاری انجام بدیم یا ندیم؟

سلب مسئولیت: روزیاتو صرفا نمایش‌دهنده این متن تبلیغاتی است و تحریریه مسئولیتی درباره محتوای آن ندارد.

ثبت برند الزامی است که قانونی نشده است. این اختیار به کسب و کارها داده شده تا از یکی از ارزشمند ترین دارایی های خودشان یعنی برند حفاظت کنند. تا زمانی که برند ثبت نشود نمی توان آن را متعلق به فردی دانست و اولین شخصی که این برند را ثبت کند به نام او خواهد شد. با وجود اینکه قانون به غیر از برخی از موارد خاص ثبت برند را الزام نکرده است اما این خود کسب و کارها هستند که باید نسبت به ثبت برند خودشان حساس باشند و از این دارایی ارزشمند خودشان مراقبت کنند.

در تمامی کشورهای جهان سازمان و یا نهادی مشخص شده است و وظیفه دارد که کار ثبت برند یا علامت تجاری را انجام دهد. اهمیت ثبت برند تا جایی است که حتی سازمانی جهانی برای این کار تاسیس شده است. سازمان وایپو به عنوان سازمان جهانی ثبت برند کار ثبت بین المللی برند را انجام می دهد. اما لازمه ثبت برند بصورت جهانی این است که ابتدا برند در داخل خود آن کشور ثبت شده باشد. در ایران این وظیفه به اداره مالکیت معنوی سپرده شده است. قوانین ثبت علائم تجاری و اختراعات خاص ثبت برند در نظر گرفته شده است و تمامی مفاد در نظر گرفته شده در آئین نامه ها و قوانین ثبت برند و علائم تجاری در راستای حمایت و حفاظت از برند به عنوان یکی از اصلی ترین دارایی های شرکت ها و اشخاص مختلف تعریف شده است.

برند هرگونه علامت، تصویر، خط و خطوط و یا ترکیبی از این موارد است که بتواند وجه تمایز محصولات یک شرکت یا شخص حقیقی نسبت به شرکت و یا اشخاص حقیقی دیگر شود. قوانین تعریف برند به شکلی در نظر گرفته شده است که با رعایت این موارد برند به صورت منحصر به فرد و خاص یک سازمان و یا شخص تعریف می شود و قابلیت ثبت پیدا می کند. مثلا برند ها نباید مشابه هم باشند و یا بسیار نزدیک به هم از نظر شباهت باشند. از پرچم و نماد های دولتی و حکومتی در داخل و خارج ایران نباید در آن استفاده شده باشد، حروف عام و توصیفی نباید داشته باشد و یا مثلا اگر شرکت یا فرد اقدام به اخذ کارت بازرگانی نکرده باشد نمی تواند برند با حروف لاتین ثبت کند.

چرا باید برند ثبت کرد؟

برند را هم می توان به صورت حقیقی یعنی در قالب یک کسب و کار فردی ثبت کرد و هم در قالب شخصیت حقوقی. برای ثبت برند حقوقی ابتدا باید برای ثبت شرکت اقدام کرده باشید و یا ممکن است چندمین برند یک شرکت را بخواهید ثبت کنید. در واقع بعد از ثبت شرکت یکی از اقداماتی که شرکت ها انجام می دهند ثبت برند است. اینکه چرا باید برای ثبت برند اقدام کرد را می توان در چند دلیل ارائه کرد:

  • با ثبت برند مالکیت صد در صد برند به فرد ثبت کننده برند تعلق خواهد گرفت. در واقع هر برند تنها یک مالک خواهد داشت و او است که در خصوص استفاده از برند مختار است.
  • با ثبت برند ، برند را از هر گونه سو استفاده محافظت خواهید کرد. برند در صورتی که ثبت نشود می تواند آماج بسیاری از آسیب ها باشد ، بخصوص اگر برند به موفقیت و شهرت برسد. در این زمان است که بسیاری از افراد سود جو سعی می کنند با درج برند شهرت پیدا کرده از اعتبار آن استفاده کنند.
  • برند شناسه و یا هویت محصولات یک شرکت است و به وسیله این برند مشتریان محصولات و خدمات شرکت را به راحتی تشخیص می دهند. این به شرکت و یا فرد فرصت می دهد تا با معرفی برند خود به راحتی محصولات جدید خود را در بازار معرفی کند.
  • مهم ترین مشخصه برند وجه تمایز بخش آن است. تنها زمانی می توان محصولات مشابه چند شرکت را با هم تمایز داد که این محصولات دارای برند خاص مربوط به تولید کننده باشند.
  • با ثبت برند در صورتی که فردی از برند سو استفاده کند می توان از او شکایت کرد و طلب خسارت نمود
  • با ثبت برند شرکت یا شخصی که برند را ثبت می کند صاحب یک دارایی ارزشمند می شود که هر روز با طول عمر بیشتر و شهرت بالاتر ارزش بیشتری هم پیدا می کند. این دارایی را به راحتی می توان در آینده به ارزش ریالی زیاد به فروش رساند.
  • با ثبت برند می توان امتیاز استفاده از کل برند و یا بخشی از برند یا طبقات برند را به فرد یا شخصیت حقوقی دیگر واگذار کرد.
  • با داشتن برند مشهور و معتبر می توان از تسهیلات بانکی و موسسات مالی با اعتبار بیشتر استفاده کرد.
  • داشتن برند های مشهور باعث می شود در نمایشگاه ها بیشتر دیده شوید و مشتریان بیشتری هم شما را به راحتی با استفاده از برند به خاطر بسپارند.

البته ده ها دلیل دیگر نیز وجود دارد که می توان ارزش و دلیل ثبت برند را بر اساس آن توضیح داد. آنچه که اهمیت دارد این است که با ثبت برند بتوان از آن حمایت کرد و حتی بعدا برای ثبت بین المللی برند نیز اقدام کرد. بنابراین در پاسخ به این سوال که آیا باید برند را ثبت کرد یا خیر باید گفت تردیدی نیست که حتما باید برای ثبت برند اقدام کرد. بدون ثبت برند هیچ اطمینان نخواهید داشت که بتوانید به راحتی روی برند سازی و رشد برند خود کار کنید و سرمایه گذاری کنید و هر لحظه باید این تردید و نگرانی را داشته باشید که ممکن است برند شما به سرقت برود و یا مورد تهدید و سو استفاده قرار گیرد و یا حتی برندی به شدت مشابه برند شما در جایی به ثبت برسد و شما دیگر نتوانید برند خود را ثبت کنید. به همین دلیل ما در ابتدا این موضوع ثبت برند را الزامی برای کسب و کارها توصیف کردیم.

اگر قصد دارید برای ثبت برند جهانی اقدام کنید باید کارت بازرگانی خود را نیز دریافت کنید. ثبت برند چه در ثالب شخصیت حقیقی و چه در قالب شخصیت حقوقی بسیار توصیه می شود. کسب و کارهای موفق عمدتا ضمن ثبت شرکت و تبدیل کسب و کار خود به کسب و کار حقوقی و معتبر فورا برای ثبت برند خاص و منحصر به فرد خود نیز اقدام می کنند. اگر برای این موضوعات نیاز به مشاوره تخصصی دارید می توانید همین امروز با کارشناسان ما در تماس باشید.

بدون نظر

ورود