بدون نظر

آکادمی هنرهای فیلم و تلویزیون بریتانیا یا همان بفتا برترین های سینما و تلویزیون در سال گذشته را معرفی کرد.

این مراسم طی دو شب در لندن به صورت مجازی برگزار و به طور زنده از شبکه بی‌بی‌سی پخش شد. فیلم «سرزمین آوارگان» با دریافت جوایز بهترین فیلم، بهترین کارگردانی و بهترین بازیگر نقش اول زن، برنده ی بزرگ این دوره از جوایز بفتا بود.

در این مراسم تجلیل کوتاهی از پرنس فیلیپ، همسر درگذشته ی ملکه انگلیس شد و یاد و خاطره ی درگذشتگان دنیای سینما طی سال گذشته از جمله انیو موریکونه، کرک داگلاس، شان کانری، آلن پارکر، چادویک بوزمن، ژان کلود کریر، کریستوفر پلامر و تعدادی دیگر گرامی داشته شد.

فهرست برندگان دو بخش سینمایی و تلویزیونی بفتا ۲۰۲۱ به شرح زیر است:

بهترین فیلم

برنده: Nomadland

دیگر نامزدها:

  • The Father
  • The Mauritanian
  • Promising Young Woman
  • The Trial of the Chicago 7

بهترین کارگردانی

برنده: کلوئی ژائو برای فیلم Nomadland

دیگر نامزدها:

  • توماس وینتربرگ برای فیلم Another Round
  • شانون مورفی برای فیلم Babyteeth
  • لی آیزاک چونگ برای فیلم Minari
  • یاسمیلا ژبانیچ برای فیلم Quo Vadis, Aida?
  • سارا گاورون برای فیلم Rocks

بهترین بازیگر نقش اول زن

برنده: فرانسیس مک دورمند برای فیلم Nomadland

دیگر نامزدها:

  • باکی بکری برای فیلم Rocks
  • رادا بلنک برای فیلم The Forty-Year-Old Version
  • ونیا کربی برای فیلم Pieces of a Woman
  • وونمی موساکو برای فیلم His House
  • آلفری وودارد برای فیلم Clemency

بهترین بازیگر نقش اول مرد

برنده: آنتونی هاپکینز برای فیلم The Father

دیگر نامزدها:

  • ریز احمد برای فیلم Sound of Metal
  • چادویک بوزمن برای فیلم Ma Rainey’s Black Bottom
  • آدارش گوراو برای فیلم The White Tiger
  • مدز میکلسون برای فیلم Another Round
  • طاهر رحیم برای فیلم The Mauritanian

بهترین بازیگر نقش مکمل زن

برنده: یون یو جونگ برای فیلم Minari

دیگر نامزدها:

  • نیام آلگار برای فیلم Calm With Horses
  • کوثر علی برای فیلم Rocks
  • ماریا باکالووا برای فیلم Borat Subsequent Moviefilm
  • دومنیک فیشبک برای فیلم Judas and the Black Messiah
  • اشلی مدکوی برای فیلم County Lines

بهترین بازیگر نقش مکمل مرد

برنده: دنیل کالویا برای فیلم Judas and the Black Messiah

دیگر نامزدها:

  • بری کیوگان برای فیلم Calm With Horses
  • آلن کیم برای فیلم Minari
  • لزلی اودم جونیور برای فیلم One Night in Miami
  • کلارک پیترز برای فیلم Da 5 Bloods
  • پل راسی برای فیلم Sound of Metal

بهترین فیلم بریتانیایی

برنده: Promising Young Woman

دیگر نامزدها:

  • Calm With Horses
  • The Dig
  • The Father
  • His House
  • Limbo
  • The Mauritanian
  • Mogul Mowgli
  • Rocks
  • Saint Maud

بهترین فیلم غیر انگلیسی زبان

برنده: Another Round

دیگر نامزدها:

  • Dear Comrades!
  • Les Misérables
  • Minari
  • Quo Vadis, Aida ?

بهترین فیلمنامه غیراقتباسی

برنده: امرالد فنل برای فیلم Promising Young Woman

دیگر نامزدها:

  • توبیاس لیندهولم و توماس وینتربرگ برای فیلم Another Round
  • جک فینچر برای فیلم Mank
  • ترسا ایکوکو و کلر کیلسون برای فیلم Rocks
  • آرون سورکین برای فیلم The Trial of the Chicago  ۷

بهترین فیلمنامه اقتباسی

برنده: کریستوفر همپتون و فلوریا زلر برای فیلم The Father

دیگر نامزدها:

  • مویرا بافینی برای فیلم The Dig
  • روری هینس، سهراب انوشیروانی و ام. بی. تراون برای فیلم The Mauritanian
  • کلوئی ژائو برای فیلم Nomadland
  • رامین بحرانی برای فیلم The White Tiger

بهترین مستند

برنده: My Octopus Teacher

دیگر نامزدها:

  • Collective
  • David Attenborough: A Life on Our Planet
  • The Dissident
  • The Social Dilemma

بهترین انیمیشن

برنده: Soul

دیگر نامزدها:

  • Onward
  • Wolfwalkers

بهترین ستاره نوظهور بریتانیایی

برنده: باکی بکری

دیگر نامزدها:

  • کینگزلی بن-آدر
  • مورفید کلارک
  • سوفی دیریشو
  • کونراد خان

بهترین سریال درام

برنده: Save Me Too

دیگر نامزدها:

  • Gangs of London
  • I Hate Suzie
  • The Crown

بهترین بازیگر نقش اول زن سریال

برنده: میکائلا کوئل برای سریال I May Destroy You

  • دیگر نامزدها:
  • بیلی پایپر برای سریال  I Hate Suzie
  • دیزی ادگار-جونز برای سریال Normal People
  • هیلی اسکوایرز برای سریال Adult Material
  • جودی کومر برای سریال Killing Eve
  • لتیشا رایت برای سریال Small Axe

بهترین بازیگر نقش اول مرد سریال

برنده: پل مسکال برای سریال Normal People

دیگر نامزدها:

  • جان بویگا برای سریال Small Axe
  • جاش اوکانر برای سریال The Crown
  • پاپا اسیدو برای سریال I May Destroy You
  • شاون پارکس برای سریال Small Axe
  • ولید زویتر برای سریال Baghdad Central

بهترین بازیگر نقش مکمل زن سریال

برنده: راکی آیولا برای سریال Anthony

دیگر نامزدها:

  • هلنا بونهام کارتر برای سریال The Crown
  • لیلا فرزاد برای سریال  I Hate Suzie
  • سینا کلی برای سریال Adult Material
  • سوفی اوکوندو برای سریال  Criminal: UK
  • وروچه اوپیا برای سریال I May Destroy You

بهترین بازیگر نقش مکمل مرد سریال

برنده: مالاچی کربی برای سریال  Small Axe

دیگر نامزدها:

  • کونال نایر برای سریال  Criminal: UK
  • میکل شین برای سریال Quiz
  • میکل وارد برای سریال Small Axe
  • روپرت اورت برای سریال Adult Material
  • توبیاس منزیس برای سریال The Crown

بهترین مینی سریال

برنده: I May Destroy You

دیگر نامزدها:

  • Adult Material
  • Normal People
  • Small Axe

مطلب برای شما مفید بود؟

به مطلب امتیاز دهید

میانگین امتیازها 0 / 5. تعداد رای: 0

تاکنون رأی داده نشده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می‌دهد.

منبع: bafta ، bafta
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود