عادت های غلطی که نمی دانستید باعث واریس می شوند

عادت های غلطی که نمی دانستید باعث واریس می شوند

ورم و قلمبه شدن رگ ها از آن مشکلاتی است که برای هر کسی ممکن است پیش بیاید. و گرچه معمولاً مسأله ی خطرناکی نیست اما ناخوشایند بودنش را هم نمی توان منکر شد. البته همیشه نمی شود جلویش را گرفت اما بعضی کارهایی که هر روز انجام می دهیم می توانند باعث ورم کردن رگ ها شوند.

در ادامه از عادت های غلطی خواهیم گفت که با ترک آن ها می توانید سلامت رگ های خود را حفظ کنید.

۱- موهای پاهایتان را تیغ می زنید

اگر عادت دارید موهای پاهایتان را با عجله تیغ بزنید باید بدانید که این کار اصلاً به نفع رگ هایتان نیست. اگر تصادفاً پایتان را ببرید، هم پوست تان می سوزد و اذیت می شود، هم ممکن است رگ هایتان خونریزی کنند. بیشتر زنان در حمام و زیر آب گرم یا داغ پاهایشان را تیغ می زنند و اگر تصادفاً پایتان را با تیغ ببرید، گرمای محیط می توانند شدت خونریزی را بیشتر کند. برای جلوگیری از این مشکل، از تیغ هایی استفاده کنید که مخصوص پوست خشک هستند.

۲- پاهایتان را لایه برداری نمی کنید

لایه برداری پوست گرچه جلوی واریس را نمی گیرد اما نحوه ی ماساژ پاها هنگام مالیدن لایه بردار به پوست حتماً می تواند کمک کننده باشد. این کار باعث به گردش درآمدن خون می شود، امری که جلوی «تنبل» شدن رگ ها را می گیرد. یک فایده ی دیگر افزایش گردش خون این است که به تسریع روند تولید کلاژن کمک می کند و باعث می شود پوست پاها مدت طولانی تری نرم باقی بماند.

۳- از برس خشک استفاده می کنید

ماساژ برس خشک از آن چیزهایی است که اخیراً تبلیغش را زیاد می بینیم و با وجود فوایدی که از جهت زیبایی دارد، برای رگ ها بیشتر می تواند مضر باشد تا مفید. اگر از برس خشک زیاد استفاده کنید یا هنگام استفاده از آن بیش از حد فشارش دهید، ممکن است موهای برس پارگی های ریزی در پوست ایجاد کند. این امر رگ ها را بیشتر مستعد خونریزی خود به خودی و عفونت می کند.

۴- می دوید

داشتن فعالیت بدنی به طور قطع می تواند به جلوگیری از واریس کمک کند اما بعضی ورزش ها می تواند به مرور باعث واریس شود. گرچه دویدن، برخلاف بارداری یا اضافه وزن زیاد، به خودی خود باعث واریس نمی شود اما می تواند فضایی برای به وجود آمدن این مشکل ناخوشایند ایجاد کند. هنگام دویدن، حجم خون بیشتر می شود و این امر ممکن است به رگ ها آسیب وارد و در نهایت گردش خون در پاها را دشوارتر کند.

۵- زیاد قند مصرف می کنید

مصرف قند باعث افزایش فشار خون می شود، امری که می تواند به رگ ها صدمه بزند و آن ها را تضعیف کند. این ماده می تواند باعث التهاب عروق خونی هم شود، امری که پمپاژ مناسب خون را برای آن ها دشوارتر می کند. در نتیجه ممکن است رگ ها بزرگ و قلمبه شوند. در حقیقت، حتی مواد غذایی ای مثل میوه های خشک که در مقایسه با شیرینی جات جایگزین سالم تری به نظر می رسند هم اغلب کالری و قند بسیار زیادی دارند و به همین دلیل دشمن بزرگ رگ ها محسوب می شوند.

۶- کمربند می بندید

اگر مستعد واریس هستید شاید بهتر باشد در بعضی انتخاب هایی که برای پوشش خود دارید تجدیدنظر کنید. لباس های تنگ شاید در تن تان خوب به نظر برسند اما گردش خون را کم می کنند و باعث می شوند خون سخت تر از پاها به سمت بقیه ی قسمت های بدن جریان پیدا کند. به جای بستن کمربند یا پوشیدن شلوارهای تنگ، به دنبال لباس های گشادتر باشید. رگ هایتان قدردان تان خواهند بود.

۷- به پشت می خوابید

گرچه خوابیدن به پشت ممکن است به جلوگیری از چروک شدن پوست صورت کمک کند اما اگر دچار واریس باشید بهترین حالت برای خوابیدن تان نیست. بهتر است به پهلوی چپ بخوابید چون با این کار فشار را از روی بزرگ ترین رگ بدن برمی دارید که در سمت راست آن قرار دارد. این کار به گردش خون کمک می کند و مانع از انباشت خون در رگ ها می شود.

منبع: brightside
مطالب مرتبط
بدون نظر

ورود