۱۰ باور رایج اما اشتباه درباره بدن انسان که باید فراموش شان کنید

۱۰ باور رایج اما اشتباه درباره بدن انسان که باید فراموش شان کنید

یکی از رایج ترین باورهای غلطی که رد شده این است که انسان ها فقط از ۱۰ درصد مغزشان استفاده می کنند. شاید هنوز هم خیلی ها چنین تصوری داشته باشند اما باورهای غلط دیگری هم هست که بسیاری از مردم تا به امروز به آن ها اعتقاد دارند. مثلاً پدر و مادرمان به ما می گفتند که اگر بخواهیم بعد از غذا شنا کنیم باید ۳۰ دقیقه صبر کنیم. اما این هم باور اشتباه دیگری است که در ادامه درباره اش توضیح خواهیم داد.

با ۱۰ باور غلط درباره ی بدن انسان همراه باشید.

۱- تیغ زدن موهای بدن باعث می شود ضخیم تر شوند و زودتر رشد کنند

حقیقت: وقتی موها دوباره شروع به رشد می کنند ممکن است احساس کنید نوک شان ضخیم تر و تیره تر از معمول است. علتش هم آن است که موی جدید هنوز در معرض عناصر طبیعی مثل نور خورشید و مواد شیمیایی ای که رنگ آن را روشن می کند، قرار نگرفته است. این بدان معنی نیست که تیغ موها را تیره تر و ضخیم تر می کند و باعث می شود سریع تر رشد کنند. بنابراین اگر مشکلی با روش اصلاح موهایتان ندارید و از آن راضی هستید نباید فکر کنید به چنین دلایلی باید روش خود را عوض کنید.

۲- همه ی انسان ها هر ساله ۸ عنکبوت می بلعند

10 باور رایج اما اشتباه در مورد بدن انسان که باور کرده اید

حقیقت: انسان ها برای عنکبوت ها اهمیتی ندارند و آن ها دوست ندارند وقتی غرق خواب هستیم از ما بالا بروند و خودشان را به دهان مان برسانند. علتش هم این است که تنفس و خروپف هایمان برای آن ها سنگین تر از آنی است که بتوانند خودشان را تا آنجا برسانند. ما برایشان زیاد از حد هم بزرگ هستیم. در حقیقت ما برایشان بخشی از منظره ی پیش رویشان هستیم، نه چیزی بیشتر. به علاوه، بعید است که عنکبوتی روی صورت تان پرسه بزند و وارد دهان تان شود ولی شما از خواب بیدار نشوید.

۳- شکستن قولنج باعث ورم مفصل ها می شود

10 باور رایج اما اشتباه در مورد بدن انسان که باور کرده اید

حقیقت: وقتی بند انگشت هایمان را کش می دهیم یا خم می کنیم صدایی می دهند که علتش ترکیدن حباب های گازی ای است که در مایع مفصلی درون آن ها تشکیل می شود. این مایع مفصل های ما را لیز و روان می کند و همه ی فشار ناشی از شکستن قولنج را به خود جذب می کند. بسیاری از تحقیقات نشان داده این عادت باعث آرتریت یا همان ورم مفاصل نمی شود اما شاید به دلیل دیگری لازم باشد این عادت را ترک کنید. چیزی که می دانیم این است که شکستن قولنج به طور مداوم می تواند قدرت چنگ زنی دست ها را کاهش دهد.

۴- هویج می تواند واقعاً بینایی تان را بیشتر کند

10 باور رایج اما اشتباه در مورد بدن انسان که باور کرده اید

حقیقت: هویج منبع بسیار خوبی از ویتامین آ است، عنصری که دید در شب را بهبود می بخشد. با این حال، برای برخورداری از ویتامین آ لازم نیست مقدار زیادی هویج بخورید چون این عنصر را می توانید از طریق مواد غذایی دیگری هم دریافت کنید. برای جذب هر بیشتر ویتامین آ باید هویج را با نوعی چربی ترکیب کنید. کلام آخر اینکه اگر بینایی در وضعیت مناسبی قرار داشته باشد مصرف هویج به حفظ این وضعیت کمک می کند اما نمی تواند آن را بهبود ببخشد یا برگرداند.

۵- زبان ما ۶ منطقه ی چشایی دارد

10 باور رایج اما اشتباه در مورد بدن انسان که باور کرده اید

حقیقت: همه ی بخش های زبان ما می توانند هر نوع مزه ای که در غذاها باشد را تشخیص دهند. قدمت این باور غلط که زبان مناطق چشایی مختلفی دارد به سال ۱۹۰۱ بازمی گردد اما اخیراً دانشمندان آن را رد کرده اند. زبان ما بین ۵ هزار تا ۱۰ هزار پرز چشایی دارد که در همه جای آن پراکنده شده اند و وقتی چیزی می چشیم به مغزمان سیگنال می فرستند. بنابراین مسأله بیشتر بر سر استنباط مغز ما از مزه ها بر اساس تجربیات و خاطرات مان است تا وجود مناطق زبانی متفاوت بر روی زبان مان.

۶- سفید بودن دندان ها دال بر سالم بودن آن ها است

10 باور رایج اما اشتباه در مورد بدن انسان که باور کرده اید

حقیقت: همه دندان های یکسانی ندارند و سفید نبودن دندان ها لزوما به معنای سالم نبودن آن ها نیست. ممکن است فقط به معنای ضعیف تر بودن مینای دندان آن ها باشد که امری کالاً طبیعی است. به علاوه، عوامل دیگری همچون بالا رفتن سن و مصرف سیگار هم می تواند مینای دندان را تحلیل ببرد یا به آن رنگ دهد و سفیدی اش را از بین ببرد. نقش ژنتیک را هم نباید فراموش کرد. چون ژنتیک می تواند به دندان ها فرم بسیار خاصی دهد.

۷- وقتی عطسه می کنیم قلب مان از حرکت می ایستد

10 باور رایج اما اشتباه در مورد بدن انسان که باور کرده اید

حقیقت: وقتی قبل از عطسه کردن نفس تان را تو می دهد، فشار درون قلب افزایش پیدا می کند و بعد از عطسه کردن کاهش می یابد. بنابراین طبیعی است که طی این فرآیند ضربان قلب تان تغییر کند و این تصور برای شما به وجود بیاید که قلب تان یک لحظه از حرکت می ایستد. اما مطمئن باشید که بعد از آن فعالیت الکتریکی درون قلب تان به حالت قبل باز می گردد و هر بار که بینی تان تحریک می شود از حرکت نمی ایستد.

۸- بعد از غذا باید ۳۰ دقیقه صبر کنید تا بتوانید شنا کنید

10 باور رایج اما اشتباه در مورد بدن انسان که باور کرده اید

حقیقت: لازم نیست بعد از غذا ۳۰ دقیقه تا یک ساعت صبر کنید تا بتوانید تن به آب بزنید. هیچ شواهد و مدارک محکمی که نشان دهد شنا با معده ی پر باعث غرق شدن می شود وجود ندارد. در بدترین حالت، ممکن است دل درد بگیرید و به همین خاطر بهتر است در عمق کم شنا کنید تا بتوانید فوراً از آب خارج شوید. با این حال، پر بودن شکم راحت ترین حالت برای شنا کردن نیست اما اگر هم بخواهید این کار را انجام دهید ضرری برایتان نخواهد داشت.

۹- خون ما قبل از تماس با اکسیژن آبی است

10 باور رایج اما اشتباه در مورد بدن انسان که باور کرده اید

حقیقت: بعضی ها وقتی می بینند رگ های زیر پوست شان آبی است، دچار اشتباه می شوند. این فقط یک خطای بصری است و ثابت نمی کند که بخشی از خون درون بدن مان هیچ اکسیژنی در خود ندارد. خون درون رگ هایمان قرمز تیره است و در تماس با اکسیژن به رنگ قرمز آلبالویی درمی آید. علت این اتفاق وجود ماده ای به نام «هم» در خون است که کار آن انتقال خون به سرتاسر بدن است.

۱۰- اگر آدامس قورت دهید ۷ روز در معده تان می ماند

10 باور رایج اما اشتباه در مورد بدن انسان که باور کرده اید

حقیقت: درست است که آدامس در معده هضم نمی شود اما مثل هر ماده ی غذایی دیگری از بدن تان خارج می شود. آدامس قطعاً ۷ روز در معده تان باقی نمی ماند، بلکه در عرض ۷ روز از بدن تان دفع می شود. با این حال، قورت دادن آدامس فکر خوبی نست، چون آدامس زیاد می تواند روده ها را مسدود کند و باعث یبوست شود. به همین دلیل است که باید حواس تان به این عادت باشد، به خصوص در مورد بچه ها.

منبع: brightside
۵ نظر

ورود

 • هراتی بهمن ۹, ۱۴۰۰

  تیغ به مرور مو ها رو ضخیم میکنه ، مو های ساعد دست تون رو با مو های ریز روی بازو تون مقایسه کنید!
  میبیند که هر جا از تیغ استفاده میشه مو های اونجا ضخیم شده
  مو های ساعدتون رو با موهای ساعد یه بچه کوچیک تر مقایسه کنید! بازم میبینید که خیلی ضخیم تره
  تیغ مو رو ضخیم میکنه
  این رو دیگه همه میدونن:/
  :/ :/ :/ :/ :/

  • Shahramcool بهمن ۱۱, ۱۴۰۰

   خیر شما و هر کسی که اینطور فکر میکنه اشتباه میکنید و مطلب درسته.
   تیغ اصلاً چه ربطی به ضخیم شدن یا سرعت دادن به رشد مو هستش!!
   تنها چیزی که شاید باعث بشه اینطور فکر کنید اینه که در زدن با تیغ ممکنه مقدار خیلی کمی مو ها سر تیز تری داشته باشند و کسانی که موهای خیلی سفت و ضخیمی دارند اگه و فقط اگه این رو بتونند حس کنند ممکنه به این توهم بیفتند که موهاشون ضخیم شده

   • کاربر بهمن ۱۱, ۱۴۰۰

    اشتباه نمیکنه. خیلی هم ربط داره. تا فبل از اینکه تیغ بزنی موهاتو یه سرعت رشد خاصی دارن. بعد از تیغ زدن هم کلفتتر میشن و هم زودتر درمیان. حالا ممکنه روی همه اینطور نباشه ولی دلیل نمیشه اشتباه باشه

    • Nila مرداد ۶, ۱۴۰۱

     پس چرا موهای دست مردا هم مچ و ساعدشون کلفت تر از بازوشونه؟ ربطی به تیغ نداره این یه حالت کلیه. مردا که تیغ نمیزنن.

  • کاربر بهمن ۱۱, ۱۴۰۰

   دقیقا همینطوره. تیغ زدن باعث ضخیم شدن مو میشه