سویه لامبدا ویروس کرونا چیست؟

سویه لامبدا ویروس کرونا چیست؟

اگرچه سویه‌ی دلتای به‌سرعت تبدیل به سویه‌ی غالب این ویروس در امریکا شده است، این تنها سویه‌ی شیوع یافته بین مردم نیست. سویه لامبدا نیز، که نخستین بار در پرو دیده شده است، به‌سرعت تیتر روزنامه‌ها و جراید را از آن خود کرده و در ایالت‌های متعدد مشاهده شده است. این هفته اولین مورد ابتلا به این سویه در بیمارستان Houston Methodist گزارش شد. دانشمندان دانشگاه پزشکی کارولینای جنوبی به‌تازگی اعلام کردند که این سویه را در یک نمونه که در ماه آوریل نمونه‌برداری شده بود، یافته‌اند.

بر مبنای اطلاعات یک پایگاه داده مختص ردیابی سویه‌های ویروس کرونا، تا کنون در امریکا کمتر از ۷۰۰ مورد سویه‌ی لامبدا از مجموع ۳۴ میلیون مورد ابتلا، توالی‌یابی شده‌اند.

سویه لامبدا ویروس کرونا

بنابر گزارش سازمان جهانی بهداشت، سویه لامبدای ویروس کرونا برای اولین بار در ماه اوت ۲۰۲۰ در کشور پرو شناسایی شد. بر طبق GISAID، موارد ابتلا به این سویه، در ۲۸ کشور شناسایی شده‌اند، اگرچه بسیاری از این کشورها موارد معدودی از ابتلا به این سویه را گزارش کرده‌اند.

دکتر استوارت ری، متخصص بیماری‌های عفونی در دانشگاه جان هاپکینز است. وی در ماه مارس ۲۰۲۰ یکی از اولین بخش‌های مختص کووید ۱۹ را در این بیمارستان راه‌اندازی کرد و از آن موقع تا کنون سرپرستی اقدامات انجام شده برای توالی‌یابی کووید ۱۹ را در این بیمارستان بر عهده داشته است. وی در گفتگو با ما لامبدا را «پسر عموی سویه‌ی آلفا» نامید که یکی از اولین سویه‌های شناسایی شده است.

سویه لامبدا ویروس کرونا

لامبدا آنقدر در پرو گسترش پیدا کرد که تبدیل به یکی از توالی‌های غالب در آنجا شد. سازمان بهداشت جهانی ماه قبل درباره‌ی شیوع بیش از پیش این سویه در سایر کشورهای امریکای جنوبی، نظیر آرژانتین، شیلی و اکوادور نیز هشدار داده بود.

به گفته‌ی سازمان بهداشت جهانی، سویه‌ی لامبدا چندین جهش ژنتیکی را در خود دارد که می‌توانند پیامدهایی احتمالی را با خود به همراه داشته باشند، پیامدهایی نظیر قابلیت سرایت بالاتر یا احتمال مقاومت بیشتر در برابر آنتی‌بادی‌های خنثی کننده. دکتر ری می‌گوید: «هرچند هنوز داده‌های کافی در اختیار نداریم، اما تا کنون شواهدی دال بر برتریِ سویه‌ی لامبدا نسبت به دلتا یافت نشده است.»

سویه لامبدا ویروس کرونا

هنوز اطلاعات کاملی از تاثیرگذاری واکسن‌ها بر روی سویه‌ی لامبدا در اختیار نیست اما تا این جای کار، مطالعات نشان داده است که واکسن‌های موجود در برابر اغلب سویه‌های ویروس کرونا، از جمله سویه‌ی به‌شدت مسریِ دلتا، مصونیت ایجاد می‌کنند.

ری ادامه می‌دهد: «ما می‌دانیم که واکسیناسیون تقریباً به طور یکنواخت از مردم محافظت می‌کند.» در حال حاضر اما بیشترین تعداد مرگ و میر و بستری ناشی از کووید ۱۹ در امریکا در میان افراد واکسینه نشده رخ می‌دهد.

 

منبع: NPR
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود