شکست ناهید کیانی در مقابل کیمیا علیزاده در المپیک توکیو + ویدئو

شکست ناهید کیانی در مقابل کیمیا علیزاده در المپیک توکیو + ویدئو

ناهید کیانی ، نماینده ی تکواندوی ایران در اولین مبارزه ی خود در المپیک توکیو مغلوب کیمیا علیزاده شد.

مسابقه ی ناهید کیانی و کیمیا علیزاده را شاید بتوان یکی از حساس ترین رقابت های المپیک ۲۰۲۰ توکیو برای ایرانی ها دانست که بسیاری منتظر نتیجه ی آن بودند، چرا که در این مسابقه قرار بود دو تکواندوکار ایرانی به مصاف هم بروند، یکی با پرچم ایران و دیگری با پرچم پناهندگان.

ساعت ۵:۳۰ صبح امروز سوم مرداد ماه، ناهید کیانی از ایران در وزن ۵۷- کیلوگرم به مصاف کیمیا علیزاده از تیم پناهندگان المپیک رفت اما در نهایت کیمیا علیزاده با نتیجه ی ۱۸ بر ۹ کیانی را شکست داد.

آنگونه که ایسنا گزارش داده پس از پایان مبارزه، کیمیا علیزاده به سراغ مهرو کمرانی مربی سابق خود و مربی ناهید کیانی رفت و او را در آغوش گرفت. دو ورزشکار پس از مسابقه هیچ‌ کدام حاضر به گفتگو با رسانه‌ ها نشدند.

پیش از این هم بسیاری معتقد بودند ناهید کیانی شانس چندانی برای پیروزی در این دیدار ندارد. چرا که از شرایط چندان خوبی در رنکینگ جهانی برخوردار نیست و به همین دلیل در میان همه نفرات حاضر در این وزن در رده ی آخر قرار گرفته است.

کیانی با نتیجه ای که مقابل علیزاده به دست آورد از دور رقابت ها کنار رفت، اما ساعتی بعد حریف او یعنی کیمیا علیزاده با شکست جید جونز قهرمان ۲ دوره ی قبلی المپیک به یک چهارم نهایی راه پیدا کرد و شانس کیانی برای بازگشت به جدول شانس مجدد افزایش پیدا کرد. در صورتی که کیمیا علیزاده به فینال برسد، کیانی به جدول باز می گردد و می تواند برای مدال برنز مبارزه کند.

ناهید کیانی که مدال طلای بازی های کشورهای اسلامی و مدال برنز بازی های آسیایی را در کارنامه ی خود دارد در مسابقات گزینشی اردن برای تکواندوی ایران سهمیه گرفت.

کیمیا علیزاده بعد از مدال برنزی که در بازی‌ های المپیک ریودوژانیرو گرفت، مدتی درگیر مصدومیت و بیماری گلین‌باره بود. بعد از مدال برنز قهرمانی ‌۲۰۱۸ آسیا هم مسابقه ی جدی ای نداشته است. علیزاده امسال با تیم پناهندگان در مسابقات قهرمانی اروپا حاضر شد تا سهمیه المپیک بگیرد، اما نتیجه نگرفت و در نهایت طبق اعلام کمیته بین المللی المپیک به عنوان یکی از اعضای تیم پناهجویان زیر پرچم المپیک، سهمیه ی حضور در توکیو را کسب کرد.

ناهید کیانی و کیمیا علیزاده در حالی در المپیک توکیو رو در روی یکدیگر قرار گرفتند که پیش از آغاز این مسابقه صحبت های زیادی در مورد جهت گیری سیاسی کمیته بین المللی المپیک وجود داشت.

در واقع با توجه به مثبت شدن کرونای تکواندو کار شیلیایی که در وزن ۵۷- کیلوگرم باید مبارزه می کرد، کمیته بین المللی المپیک می توانست این وزن را نیز مانند سایر اوزان با حضور ۱۶ ورزشکار برگزار کند ولی ترجیح داد لیندا آلوارز تکواندو کار کارستاریکایی را به المپیک فرابخواند تا بار دیگر شاهد مبارزه ناهید کیانی تکواندو کار المپیکی ایران و کیمیا علیزاده باشیم که تحت عنوان تیم پناهجویان به مصاف هم رفتند.

البته این اولین باری نیست که چنین اتفاقی می افتد و در المپیک ریو نیز مهدی خدابخشی در همین رشته ی تکواندو برابر میلاد بیگی قرار گرفت که با پرچم آذربایجان در این رویداد شرکت کرده بود. خدابخشی در همان مبارزه شکست خورد و از دور رقابت ها کنار رفت.

لازم به ذکر است علاوه بر کیمیا علیزاده، نام سه ورزشکار ایرانی دیگر در فهرست ۲۹ نفره ی تیم پناهندگان المپیک به چشم می‌ خورد.

دینا پوریونس لنگرودی در رشته تکواندو (پناهنده در هلند)، سعید فضل‌‌ اولی در رشته قایقرانی (پناهنده در آلمان)، هامون درفشی‌پور در رشته کاراته (پناهنده در کانادا) و جواد محجوب در رشته جودو (پناهنده در کانادا)، سه ایرانی دیگر تیم پناهجویان در مسابقات المپیک توکیو هستند.

کیمیا علیزاده ، تنها بانوی مدال‌ آور ایران در تاریخ المپیک، در سال ۹۸ به دلیل آنچه خود «استفاده ی تبلیغاتی از دستاوردهای ورزشی‌ اش» توصیف کرده، به آلمان رفت و از این کشور تقاضای پناهندگی کرد.

در ادامه می توانید ویدئوی مبارزه ی کیمیا علیزاده و ناهید کیانی را مشاهده کنید:

بدون نظر

ورود