عذرخواهی شبکه کره جنوبی به خاطر گزارش اهانت آمیزش از افتتاحیه المپیک توکیو

عذرخواهی شبکه کره جنوبی به خاطر گزارش اهانت آمیزش از افتتاحیه المپیک توکیو

مراسم افتتاحیه ی المپیک توکیو با آن رژه ی غرورآمیز ورزشکاران خوش اندام و خنده‌‌روی کشورها لذتی رایگان به تماشاچیان خود بخشید.

پخش تلویزیونی این مراسم برای برخی بینندگان فرصتی بود برای یادگیری بیشتر درباره ی کشورها و ورزشکارانی که کمتر با آن ها آشنایی دارند. اما یک شبکه تلویزیونی کره جنوبی در تلاش برای پر کردن این خلأ اطلاعاتی، با استفاده از کلیشه های اهانت آمیز برای معرفی برخی کشورها، مرتکب اشتباه بزرگی شد.

وقتی ورزشکاران هائیتی قدم به ورزشگاه گذاشتند، زیرنویسی بر روی تصویر شبکه ی MBC کره جنوبی ظاهر شد که در آن نوشته شده بود: «ابهام در وضعیت سیاسی به دلیل ترور رئیس جمهور.»

وقتی ورزشکاران سوریه وارد شدند این زیرنویس ظاهر شد: «منابع زیرزمینی غنی و یک جنگ داخلی که ۱۰ سال به طول انجامیده است.»

یک زیرنویس دیگر شبکه MBC در توصیف مجمع الجزایر مارشال این بود: «زمانی محل آزمایش های هسته ای آمریکا بود.» و زمانی که ورزشکاران اوکراین رژه ی خود را آغاز کردند، این شبکه تصویری از فاجعه چرنوبیل را منتشر کرد که بدترین حادثه ی هسته ای دنیا به شمار می رود.

با ورود کاروان ایتالیا شبکه MBC تصویری از پیتزا منتشر کرد. برای نروژ تصویر یک فیله ماهی سالمون به نمایش درآمد. یک تصویر دراکولا هم برای تیم رومانی منتشر شد. و برای کاروان السالوادور، کشوری که بیت کوین در آن یک ارز قانونی است، تصویری به نمایش درآمد که نمایانگر مفهوم رمز ارز بود.

این گاف بزرگ شبکه MBC کره جنوبی انتقاد شدید کاربران فضای مجازی را به دنبال داشت. یک کاربر اهل کره جنوبی خطاب به این شبکه در توییتر نوشت: «چطور بود اگر کره جنوبی با فاجعه ی کشتی مسافربری سوول معرفی می شد؟»

به دنبال این انتقادات، شبکه MBC روز شنبه رسماً از کشورها و بینندگان خود عذرخواهی کرد.

در این بیانیه آمده است: «هدف از پخش آن تصاویر و زیرنویس ها در مراسم افتتاحیه این بود که درک کشورهایی که به سرعت وارد می شدند برای بینندگان راحت تر شود.»

«با این حال به بی ملاحضگی صورت گرفته در خصوص کشورها و جامع نبودن ارزیابی انجام شده اذعان می کنیم. اشتباهی نابخشودنی بود.»

این شبکه همچنین قول داد در پروسه ی تولید محتوای خود به طور کامل تجدیدنظر کند و عهد کرد دیگر مرتکب اشتباهی در پوشش مسابقات المپیک توکیو نشود.

اما شبکه MBC کره جنوبی تنها شبکه ای نیست به دلیل نوع پوشش مراسم افتتاحیه ی المپیک مورد انتقاد قرار گرفته است.

مدیر کنسولگری چین در نیویورک از شبکه NBC آمریکا به خاطر استفاده از «نقشه ی ناقصی از چین» هنگام پخش ورود کاروان ورزشی چین در مراسم افتتاحیه المپیک توکیو انتقاد کرده است. نقشه ای که از چین در شبکه NBC به نمایش درآمد، تایوان و دریای جنوب چین را شامل نمی شد.

منبع: cnn
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود