آجی بادم؛ سرطان کودکان با وجود تهاجمی بودن قابل درمان است

آجی بادم؛ سرطان کودکان با وجود تهاجمی بودن قابل درمان است

سلب مسئولیت: روزیاتو صرفا نمایش‌دهنده این متن تبلیغاتی است و تحریریه مسئولیتی درباره محتوای آن ندارد.

هر ساله ۱۶ تا ۱۸ کودک  از هر صدهزار کودک در سراسر جهان مبتلا به سرطان تشخیص داده می شوند. سرطان خون، تومورهای مغزی، لنفوم، تومورهای کلیه، چشم، استخوان و بافت نرم شایعترین نوع سرطان تشخیص داده شده در این گروه سنی هستند.

بیماری های سرطانی کودکان در مقایسه با بزرگسالان بیشتر شیوع داشته و تهاجمی تر هستند. پروفسور فوندا کوراپچی اوغلو (Funda Çorapçıoğlu)، متخصص برجسته سرطان شناسی کودکان در ترکیه که در بیمارستان  آجی بادم شعبه مسلک استانبول فعالیت دارند، در این رابطه می گویند که خوشبختانه، در بیشتر موارد کودکان واکنش مثبتی نسبت به درمان نشان می دهند.

بنابراین با درمان موثر، بیش از ۷۰٪ سرطان ها در کودکان قابل درمان هستند و درصد موفقیت برای برخی از أنواع سرطان از ۹۰٪ هم فراتر می رود. توصیه تخصصی پروفسور کوراپچی اوغلو (Çorapçıoğlu) به والدینی که با تشخیص سرطان در کودک خود روبرو هستند این است که به جای غم و اندوه امید خود را از دست ندهن ، به پزشکان اعتماد کنند و اطلاعات گمراه کننده در سایت های اینترنتی را جدی نگیرند.

علایم خطرناکی که باید به آنها توجه کرد

علائم و نشانه های اولیه سرطان در کودکان بسیار نامشخص بوده و به راحتی امکان نادیده گرفته شدن و چشم‌پوشی را دارد. فوندا کوراپچی اوغلو (Funda Çorapçıoğlu) در ادامه می گوید: والدین باید به خستگی، رنگ پریدگی و بثورات اکیموتیک (ضایعات پوستی) روی پوست توجه کنند که ممکن است علائم اولیه سرطان خون باشد. لنفادنوپاتی (تورم غدد لنفاوی) در گردن، زیر بازوها و در ناحیه کشاله ران مشکوک به لنفوم (نوعی سرطان) است. همچنین توده منبسط شده در شکم می تواند نشانه‌ای از لنفوم، نوروبلاستوما یا تومور ویلمز باشد. وجود خون در ادرار هم می تواند نشانه تومور ویلمز باشد که یک نوع نادر از سرطان کلیه در دوران کودکی است. بنابراین به عنوان نفروبلاستوما شناخته می شود.

سردرد، استفراغ، مشکل در راه رفتن، نامتقارن شدن چشم ها به طور مکرر از علائم تومورهای مغزی است. “گاهی اوقات حتی گرفتگی بینی یک طرفه، می تواند یافته ای برای رابدومیوسارکوم (نوعی تومور سرطانی) در این منطقه در اوایل کودکی باشد. مشاهده رفلکس سفید در هنگام تابش نور بر روی مردمک چشم می تواند تومور شبکیه چشم (رتینوبلاستوما) را نشان دهد .

احتمال درمان کامل در کودکان بسیار بیشتر است

بنا به گفته انکولوژیست کودکان در آجی بادم، بزرگترین تفاوت سرطان در دوران کودکی با بزرگسالان این است که امکان بهبود در کودکان بیشتر است. تومورها در کودکان با سرعت بیشتری پیشرفت می کنند اما پاسخ درمانی نیز بسیار سریع تر است. روش های اصلی درمان در سرطان کودکان شیمی درمانی، جراحی و رادیوتراپی است. در بیماران مختلف ممکن است از یک یا چند روش درمانی استفاده  و برنامه های درمانی متناسب با انواع تومور تنظیم  شود: «به عنوان مثال ، برای لنفوم غیر هوچکین فقط از شیمی درمانی استفاده می شود و در تومورهای مغزی جراحی و رادیوتراپی  به مراتب بیشتر پیشنهاد می شود .”

کوراپچی اوغلو می گوید: در ۲۰ سال گذشته پیشرفت های زیادی در روش های جراحی و رادیوتراپی وجود دارد. پیوند سلول های بنیادی یکی از این پیشرفت های مهم است.

از طرف دیگر، روش ها و برنامه های درمانی جدید در شیمی درمانی به وجود آمده که روی کودکان اعمال می شود. این متخصص انکولوژی (سرطان شناسی) کودکان اظهار داشت: یکی از روش های پر متداول در ۵ سال گذشته شیمی درمانی هدفمند بوده است. “این روشهای درمانی سیگنال های ساطع شده از تومورها و سلول های آن ها را هدف قرار داده و آنها را از بین می برد. این یک رویکرد بسیار جدید در سرطان شناسی است. ”

پروفسور فوندا کوراپچی اوغلو معتقد است که در شیمی درمانی های آینده نه تنها فقط تومور مورد هدف قرار خواهد گرفت  بلکه با توجه به ویژگی های خود بیمار مانند متابولیسم، ایمنی و ژنتیک درمان برای هر فرد شخصی سازی خواهد شد.

امروزه، میزان بقای متوسط ​​سرطان در کودکان حدود ۷۰٪ است. بنابراین برخی از تومورهای مغزی عمیق هنوز به عنوان چالش در درمان به شمار می‌آیند و میزان بقا در درمان تومورهای مغزی بین ۵۰ تا ۶۰٪ است. متخصصین مرکز بهداشت و درمان آجی بادم بر این باورند، برای برخی از لنفوم ها در مراحل اولیه ، میزان درمان بیش از ۹۰ درصد است. از آنجا که سرطان های دوران کودکی نسبتاً نادر هستند، والدین باید به مراکز درمانی با تجربه مراجعه کنند تا برای نتایج بهتر، به روز ترین درمان ها را برای کودک خود انجام دهند.

سرطان دوران کودکی در دنیایی رنگی

کودکان سرطانی و خانواده های آن ها نیازهای ویژه ای دارند. روند درمان معمولاً بین ۶ ماه تا ۱ سال طول می کشد و بیشتر اوقات بیماران، در محیط بیمارستان سپری می شود و هیچ کودکی هرگز برای این تجربه سخت آماده نیست. استرس، اضطراب و ترس می تواند برای بیماران کوچک و خانواده های آن ها حتی سال ها پس از پایان درمان ویرانگر باشد. پروفسور کوراپچی اوغلو معتقد است که  قسمت اصلی از کار او بازگرداندن این کودکان به جامعه در بهترین شرایط ممکن و بدون وجود مشکلات عاطفی است. سال ها پیش ، پروفسور پروفسور فوندا کوراپچی اوغلو به همراه همکاران و دانشجویانش کتاب کوچکی برای کودکان بیمار و والدین آنها تهیه کردند. “این داستان یک کودک با تشخیص سرطان است. این کتاب دوره های درمانی را برای کودکان توضیح می دهد. “ درست مثل هر کتاب دیگری برای کودکان، این کتاب با زبان ساده، تصاویر رنگی استفاده نوشته شده است که پایان خوبی دارد.

پروفسور پروفسور فوندا کوراپچی اوغلو می گوید، در سرطان شناسی کودکان، پایان خوش نیاز به کار گروهی دارد. روند درمان ممکن است متخصصان زیادی را درگیر کند و همه آنها از جمله پرستاران باید در همه موارد مربوط به کودکان، تخصص داشته باشند.

در بخش انکولوژی کودکان در بیمارستان آجی بادم شعبه مسلک استانبول، درمان سرطان با هماهنگی متخصصان رادیولوژی، پزشکی هسته ای ، آسیب شناسی، پرتودرمانی، جراحی  عمومی و جراحی مغز و اعصاب انجام می شود. همه آنها با استفاده از آخرین فناوری ها و روش های درمانی برای تهیه یک طرح مخصوص برای هر مورد با هم همکاری می‌کنند.

در طی مراحل درمان، کلاس های درسی  برای کودکان پذیرفته شده در بخش وجود دارد زیرا بسیاری از بیماران از کشورهای مختلف جهان برای درمان به این مرکز مراجعه می‌کنند. پروفسور پروفسور کوراپچی اوغلو می گوید: “ما همه کودکان از سراسر دنیا ، ترک یا خارجی را در آغوش می کشیم.” زیرا هر کودکی که مبتلا به سرطان است ، لیاقت بهترین مراقبت های پزشکی موجود را دارد.

راه های ارتباطی بیمارستان آجی بادم

بیمارستان بین المللی آجی بادم با بیش از ۲۵ شعبه در سراسر ترکیه، تمامی‌ خدمات پزشکی را به بیمارانی ارائه می‌دهد که قصد دارند به این کشور سفر کنند. برای اطلاع از خدمات بیمارستان ACIBADEM با مشاوران این مرکز در ارتباط باشید. آن‌ها به فارسی پاسخ‌گوی شما خواهند بود.

ایمیل:  KDAF@acibadem.com

تلگرام:  acibadem_iran@

واتساپ:  ۹۰۵۴۲۷۸۴۹۳۱۳+

بدون نظر

ورود