پیدا شدن باب اسفنجی و پاتریک ستاره ای واقعی در اعماق اقیانوس

پیدا شدن باب اسفنجی و پاتریک ستاره ای واقعی در اعماق اقیانوس

باب اسفنجی شلوار مکعبی شاید لباس های شیکی بپوشد اما مسلماً اسفنج های دریایی واقعی شلوار به تن نمی کنند. ستاره های دریایی مانند پاتریک ستاره ای، دوست باب اسفنجی هم شلوارک نمی پوشند.

با این وجود، کریستوفر ما، دانشمند حوزه ی علوم دریایی به سرعت به شباهت میان شخصیت های کارتون معروف باب اسفنجی و اسفنج دریایی زرد رنگ و ستاره دریایی صورتی واقعی ای که در اعماق اقیانوس اطلس کشف شده اند، پی برد. یک ابزار کنترل از راه دور که در اعماق دریاها به جستجو می پردازد این دو موجود دریایی را هفته ی گذشته در آب های منطقه ای در ۲۰۰ مایلی شهر نیویورک پیدا کرد.

کریستوفر ما که یک محقق است و با اداره ملی اقیانوسی و جوی آمریکا همکاری دارد، تصویر این دو موجود دریایی را در توییتر خود منتشر کرد و نوشت: «من معمولاً از چنین ارجاعاتی پرهیز می کنم… اما وای این ها باب اسفنجی و پاتریک ستاره ای دنیای واقعی هستند!»

کشتی اکتشافی NOAA’s Okeanos در مأموریت جدیدش ابزارهای کنترل از راه دوری را به اعماق آب ها می فرستد، مانند همان وسیله ای که اسفنج و ستاره دریایی مذکور را پیدا کرده است. این ابزارهای کنترل از راه دور در زیستگاه های آبی جستجو می کنند، سفرهای خود را به صورت زنده پخش می کنند و تصاویری از ساکنان اعماق دریاها و اقیانوس ها ثبت می کنند.

کریستوفر ما می گوید: «فکر کردم این تشبیه جالب باشد چون حداقل این بار واقعاً می شود آن را به شکل و رنگ شخصیت های کارتونی اصلی تشبیه کرد. به عنوان یک زیست شناس که تخصصش در مورد ستاره های دریایی است می گویم که بیشتر تصاویری که به عنوان پاتریک ستاره ای و باب اسفنجی واقعی می بینیم درست نیستند.»

مقایسه ی باب اسفنجی و پاتریک ستاره ای با همتایان واقعی خود

بیش از ۸،۵۰۰ گونه اسفنج دریایی وجود دارد و این موجودات ۶۰۰ میلیون سال است که در اقیانوس ها زندگی می کنند. شکل و ساختار بدنی آن ها بسته به محل زندگی شان یعنی روی شن های نرم یا سطوح سخت و سنگی متفاوت است.

تعداد معدودی از آن ها شکل مکعبی باب اسفنجی را دارند.

اما کریستوفر ما می گوید آن اسفنج دریایی ِ باب اسفنجی مانندی که در تصویر ثبت شده می بینیم از گونه ی Hertwigia است. رنگ زرد روشن این اسفنج که مورد عجیبی برای اعماق دریا محسوب می شود، او را غافلگیر کرده بود. در آن عمق، بیشتر موجودات به رنگ نارنجی یا سفید هستند تا بتوانند در محیط کم نور آنجا خود را استتار کنند.

ستاره دریایی ای که در کنار اسفنج به چشم می خورد هم از گونه ی Chondraster است که پنج بازو دارد و بدنش پوشیده از اندام های ریز مکشی است. این اندام های مکشی به ستاره دریایی امکان خزیدن در کف اقیانوس و چسباندن خود به سنگ ها و بدن دیگر موجودات زنده ی دریایی را می دهد. ستاره های Chondraster می توانند به رنگ صورتی تیره، صورتی روشن یا سفید باشند.

کریستوفر ما می گوید رنگ ستاره دریایی درون تصویر یک صورتی روشن است که به شدت شخصیت پاتریک را به یاد می آورد.

 

بیشتر بخوانید:

خانه آناناسی شکل باب اسفنجی در واقعیت ساخته شد [تماشا کنید]

منبع: businessinsider
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۴ نظر

ورود