ثبت نخستین مورد مرگ در اثر ابتلا به ویروس ماربورگ در غرب افریقا

ثبت نخستین مورد مرگ در اثر ابتلا به ویروس ماربورگ در غرب افریقا

اولین مورد مرگ در اثر ابتلا به ویروس ماربورگ در غرب افریقا شناسایی شد. مقامات حوزه بهداشت و سلامت کشور گینه ویروس ماربورگ را عامل مرگ این مرد که علائم ابولا را داشته، اعلام کرده‌اند. همزمان سازمان بهداشت جهانی خواستار اقدام قاطع برای مقابله با این ویروس شده است.

ماربورگ، تب همراه با خونریزیِ عفونی است که می‌تواند منجر به مرگ افراد به موجب خونریزی شدید شود. این ویروس از انسان به انسان و از طریق مایعات بدن منتقل می‌شود و نرخ مرگ و میر آن حدود ۹۰ درصد است.

ویروس ماربورگ

تحلیلگران لابراتوآر ملی گینه و انستیتو پاستور سنگال هفته‌ی گذشته این تشخیص را تایید کردند. این نخستین بار است که این بیماری مرگبار در غرب افریقا شناسایی می‌شود.

۸ سال پیش، بعد از مرگ یک بیمار در شهر گکدو، محل شیوع ویروس ابولا در گینه، ۱۱۳۲۵ نفر دیگر هم در پی ابتلا به این ویروس جان خود را از دست دادند.

ماتشیدیسو موئتی، رئیس منطقه‌ای سازمان جهانی بهداشت در آفریقا، بیان کرد: «پتانسیل ویروس ماربورگ برای شیوع گسترده به این معنی‌ست که باید سریعاً آن را متوقف کرده و به آن اجازه گسترش ندهیم. ما در حال همکاری با مقامات بهداشتی گینه هستیم تا به مدد تخصص و تجربه‌ی کشور گینه در مدیریت ویروس ابولا پاسخی سریع و قاطع برای مقابله با این ویروس آماده کنیم.»

ویروس ماربورگ

علائم این ویروس معمولا عبارتست از تب شدید و دردهای عضلانی. مقامات هشدار داده‌اند که برخی از مبتلایان دچار خونریزی از چشم و گوش نیز می‌شوند.

ماربورگ از راه حیوانات آلوده به انسان منتقل می‌شود اما هنوز درمان دارویی و یا واکسن مخصوص ندارد. تدروس ادهانوم قبریسوس، دبیر کل سازمان بهداشت جهانی، در توییتی نوشته است: «تایید ویروس ماربورگ در گینه. برای جلوگیری از سرایت و نیز برای حفاظت از جوامع، تلاش جدی نیاز است. همکارانم در سازمان بهداشت جهانی و مقامات محلی از زمان هشدارهای اولیه در میدان حاضر بوده‌اند و هر نوع حمایتی که مورد نیاز باشد را فراهم خواهند کرد.»

ویروس ماربورگ

از زمانی که ویروس ماربورگ برای اولین بار در سال ۱۹۶۷ در آلمان شناسایی شد تا حالا شاهد ۱۲ شیوع گسترده‌ی آن بوده‌ایم. این ویروس بیشتر در جنوب و غرب افریقا مشاهده شده اما گزارش‌هایی مبنی بر شیوع این ویروس در فرانکفورت و بلگراد هم وجود دارد.

سازمان بهداشت جهانی پس از اعلام این که فرآیند «رهگیری تماس» در راه است، اعلام کرد که این ویروس گاه علائم دیگری از جمله سردرد و استفراغ خونی نیز دارد.

مورد فوتی یاد شده، در نزدیکی مرز لیبریا و ساحل عاج گزارش شده است.

بیشتر بخوانید:

شیوع یک ویروس مرگبار شبیه به ابولا در بولیوی

افشاگری در مورد انتقال چند ویروس مرگبار از کانادا به ووهان در سال ۲۰۱۹

منبع: Mirror
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود