چه کسانی و چگونه می توانند برای اخذ اقامت دبی اقدام کنند؟

چه کسانی و چگونه می توانند برای اخذ اقامت دبی اقدام کنند؟

دبی یکی از مجلل ترین شهرهای جهان و قبله آمال بسیاری از کسانی است که به دنبال کسب و کار و زندگی لوکس هستند. به همین خاطر است که هر ساله شهروندان خارجی بسیاری ویزا و اقامت دبی در دسته بندی های مختلف اقدام می کنند. دبی نیز مانند دیگر امیرنشین های امارات متحده عربی، دفتر اعطای تابعیت و اقامت خاص خود را داشته که مسئولیت صدور ویزای دبی و مهاجرت به دبی را بر عهده دارد. بسیاری از کسانی که اقامت دبی را دارند، نه مهاجران بلکه خارجی هایی هستند که اجازه اقامت دبی را دریافت کرده و بدین ترتیب می توانند در هر نقطه ای از امارات تا زمانی که کار قانونی داشته باشند زندگی کنند. ویزای اقامت دبی برای مدت خاصی صادر شده و هر یک، دو یا سه سال یکبار باید تمدید گردد. بسیاری از خارجی های مقیم امارات از طریق ویزای کاری یا سرمایه گذاری به این شهر آمده اند.

بسیاری از کسانی که اقامت دبی را دارند، نه مهاجران بلکه خارجی هایی هستند که اجازه اقامت دبی را دریافت کرده و بدین ترتیب می توانند در هر نقطه ای از امارات تا زمانی که کار قانونی داشته باشند زندگی کنند.

چه کسانی می توانند اقامت دبی را دریافت کنند؟

کسانی که قصد اقامت در دبی را دارند گزینه های متعددی پیش روی خود خواهند دید که اهم آن ها به شرح زیر هستند:

 1. از طریق ویزای کار که مستلزم دریافت یک پیشنهاد کاری از یک شرکت محلی مستقر در دبی است
 2. از طریق درخواست ویزاهایی که به شهروندان خارجی امکان می دهد در دبی زندگی کنند (ویزاهای دانشجویی و ویزاهای پیوستن به خانواده)
 3. از طریق ویزای سرمایه گذاری که مناسب آن دسته از افرادی است که تصمیم به سرمایه گذاری یا راه اندازی یک کسب و کار در دبی دارند

 

نکته: در اکثر موارد، برای گرفتن اقامت دبی باید از حمایت یک اسپانسر (کفیل) برخوردار باشید و طول اقامت در دوره اول ۳ سال است که امکان تمدید آن به شکل نامحدود، در صورت برقرار بودن شرایط لازم، وجود دارد.

چه کسانی می توانند برای اقامت دبی درخواست دهند؟

 • شهروندان خارجی- غیر از شهروندان کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس- در صورتی که قصد نقل مکان به دبی داشته باشند باید برای مجوز اقامت دبی درخواست دهند
 • در صورتی که بخواهید از طریق کار و استخدام در دبی ویزای اقامت دبی را کسب کنید، این کارفرمای شماست که باید از طرف شما درخواست ویزای اقامت دهد
 • داشتن ویزای اقامت دبی برای بسیاری از فعالیت ها در دبی ضروری است، فعالیت هایی مانند افتتاح حساب بانکی یا خرید برخی کالاها مانند خودرو
 • اعتبار پاسپورت هنگام درخواست ویزای اقامت دبی باید دستکم ۶ ماه باشد

بسیاری از کسانی که اقامت دبی را دارند، نه مهاجران بلکه خارجی هایی هستند که اجازه اقامت دبی را دریافت کرده و بدین ترتیب می توانند در هر نقطه ای از امارات تا زمانی که کار قانونی داشته باشند زندگی کنند.

مدارک اصلی مورد نیاز برای افرادی که قصد اخذ ویزای اقامت دبی را دارند:

 • پاسپورت معتبر
 • فرم درخواست اجازه اقامت دبی
 • گواهینامه رانندگی
 • گواهی ازدواج
 • کپی مدارک تحصیلی
 • عکس جدید
 • اسناد ثابت کننده داشتن تمکن مالی
 • اسناد ثابت کننده داشتن اقامتگاه
 • نامه جاب آفر (در مورد کسانی که با ویزای کار قصد اخذ اقامت دبی را دارند)
 • اسناد ملک خریداری شده (در صورتی که فرد با ویزای سرمایه گذاری قصد اخذ ویزای دبی را داشته باشد)
 • اطلاعات مربوط به اسپانسر (هر جایی که مورد نیاز باشد)
 • نتیجه معاینه پزشکی

بسیاری از کسانی که اقامت دبی را دارند، نه مهاجران بلکه خارجی هایی هستند که اجازه اقامت دبی را دریافت کرده و بدین ترتیب می توانند در هر نقطه ای از امارات تا زمانی که کار قانونی داشته باشند زندگی کنند.

اخذ اقامت دبی از طریق ویزای کاری

اول از همه، در این مورد باید جاب آفری از یک کارفرمای مستقر در دبی یا امارات داشته باشید اما محدودیتی از نظر سن، تحصیلات دانشگاهی، تسلط به زبان نخواهید داشت. اخذ مجوز شروع به کار، اولین گام در مهاجرت به دبی و اخذ اقامت دبی است. بعد از دریافت مجوز کار، می توانید ویزای ورود به دبی گرفته و سپس در عرض ۲ ماه فرصت دارید تا مجوز کار خود را به دست آورید که بعد از اخذ آن نیز ویزای اقامت دبی به مدت ۳ سال برای شما صادر خواهد شد. این تاریخ تا زمانی که شغلتان پابرجا بوده، کارفرما کفالت و اسپانسری شما را بر همچنان عهده داشته و شرایط لازم را دارا باشید، بدون محدودیت  زمانی قابل تمدید خواهد بود. لازم به ذکر است که تمامی این درخواست ها و پروسه ها باید توسط کارفرمای که کسب و کارش در دبی است و شما را استخدام کرده، انجام شود و تمامی هزینه ها از ورود اولیه به دبی تا اخذ مجوز کار بر عهده کارفرما خواهد بود. برای دریافت اقامت دبی، کارفرما باید به این آدرس مراجعه کرده و به صورت آنلاین درخواست خود را ثبت کنید.

اخذ اقامت دبی از طریق اسپانسری خانواده

این نوع ویزای اقامت دبی برای کسانی است که یکی از اعضای خانواده آن ها در دبی اقامت دارد. در این مورد، عضو خانواده ساکن دبی که اسپانسر نیز نامیده می شود، برای عضو خانواده خود مجوز اقامت اخذ کند. اسپانسر می تواند برای همسر، فرزندان و حتی والدین خود تقاضای ویزای اقامت دبی کند. خارجی هایی که اسپانسری اعضای همسر و فرزندان را بر عهده دارند باید ماهی دستکم ۴۰۰۰ درهم درآمد داشته باشند. این مبلغ در صورت داشتن خانه، به حداقل ۳۰۰۰ درهم در ماه کاهش می یابد اما در کل مبالغ دیگری برای تامین مایحتاج اولیه و اثاثیه زندگی نیز در نظر گرفته می شود. تنها محدودیت در این مورد مربوط به فرزندان ذکور بالای ۱۸ سال و دختران متاهل است که امکان گرفتن اقامت دبی از طریق اسپانسری خانواده برای آن ها وجود ندارد.

در صورتی که فرد بخواهد پدر و مادر خود را نیز به دبی بیاورد، باید کارفرما اسپانسری متقاضی اصلی را بر عهده گیرد و حداقل دستمزد ماهیانه نیز به ۲۰۰۰۰ درهم یا ماهانه ۱۹۰۰۰ درهم همراه با یک مکان اقامتی ۲ خوابه افزایش می یابد. همچنین در این صورت، دارنده اجازه اقامت دبی باید در ابتدا برای ویزای ورود خانواده خود درخواست داده که ۳۰ روز پیش از سفر باید آن را انجام شود. از مدارکی که در این مورد باید ارائه داد، می توان به گواهی ازدواج، اسناد مربوط به دستمزد و مدارک شناسایی اعضای خانواده اشاره کرد. تمامی اعضای خانواده که بالای ۱۸ سال باشند، باید تست پزشکی سل و ایدز بدهند و این تست هر بار که بخواهند اقامت خود را تمدید کنند، از نو گرفته خواهد شد.

 

اخذ اقامت دبی از طریق خرید ملک

همانند دیگر نقاط امارات، برای اخذ اقامت دبی از طریق خرید ملک باید ملکی به ارزش دستکم ۱ میلیون درهم در این شهر خریداری کرد. همچنین سرمایه گذاری باید در حوزه ملک های اقامتی بوده و متقاضی نیز اسنادی ارائه دهد که ثابت کند درآمد ماهانه ۱۰۰۰۰ درهمی (حدود ۲۷۵۰۰۰ دلار آمریکا) دارد. بعد از اقامت متقاضی اصلی در دبی، وی می تواند برای دیگر اعضای خانواده خود درخواست دهد. این نوع ویزا دو سال اعتبار داشته و اجازه کار در امارات در دو سال اول را به دارنده این نوع ویزای اقامت دبی نخواهد داد. مزیت اخذ اقامت دبی در این روش این است که نیازی به ثبت شرکت نخواهید داشت.

مزایای خرید ملک در دبی

جذابیت های سرمایه گذاری در دبی از طریق خرید ملک عبارتند از:

 • خرید ملک اقامتی در دبی که در برخی از موارد ارزان تر از دیگر شهرهای بزرگ جهان است
 • خرید ملک های تجاری در سرزمین اصلی و مناطق آزاد دبی که می توان آن ها را به مالکان کسب و کارها اجاره داد
 • خرید هتل و دیگر مراکز مربوط به صنعت توریسم زیرا در دبی فعالیت در عرصه توریسم به اندازه خرید ملک به عنوان یک سرمایه گذاری نیز جذاب و پرسود است
 • راه اندازی یک کسب و کار در حوزه املاک که امکان ساخت و ساز در دبی را برای فرد فراهم می سازد.

بسیاری از کسانی که اقامت دبی را دارند، نه مهاجران بلکه خارجی هایی هستند که اجازه اقامت دبی را دریافت کرده و بدین ترتیب می توانند در هر نقطه ای از امارات تا زمانی که کار قانونی داشته باشند زندگی کنند.

اخذ اقامت دبی از طریق ثبت شرکت

شاید محبوب ترین و پراستفاده ترین روش اخذ اقامت دبی از طریق ثبت شرکت در امارات یا مناطق آزاد آن است. در حالی که ثبت یک شرکت در مناطق غیرساحلی به اسپانسری داشتن از یک شریک محلی نیاز دارد، ثبت شرکت در منطقه آزاد دبی امکان مالکیت کامل برای شهروند خارجی را فراهم می سازد. بدین ترتیب، در این روش، شهروند خارجی می تواند سهامدار یک کمپانی محلی بوده و کارمند استخدام نماید. اعتبار این نوع ویزای دبی ۳ ساله بوده و امکان تمدید آن وجود دارد. برای راه اندازی شرکت با مسئولیت محدود ، باید دستکم دو سهامدار و حداکثر ۵۰ سهامدار داشته باشید.

در مناطق آزاد اما امکان سهامدار بودن تنها یک نفر نیز کافی است. در دبی برای ثبت یک کمپانی با مسئولیت محدود، حداقل سرمایه ای معینی در نظر گرفته نمی شود، اما با توجه به حوزه فعالیت، اداره توسعه اقتصادی باید با مبلغ سرمایه گذاری شما موافقت نماید. همچنین در این صورت، شرکت شما باید بین ۱ یا ۵ مدیر داشته باشد. در دبی بسیاری از شرکت ها، غیر از شرکت هایی که در حوزه نفت و پتروشیمی فعالیت دارند، از پرداخت مالیات ثبت شرکت معاف هستند. تنها مالیات پرداختی توسط شرکت های با مسئولیت محدود در دبی مالیات بر ارزش افزوده است که معادل ۵ درصد می باشد.

مراحل دریافت اقامت دبی از طریق ثبت شرکت:

 • ثبت شرکت
 • دریافت کارت تاسیس که برای درخواست ویزا به آن نیاز خواهید داشت
 • اخذ مجوز ورود که برای ویزای اقامت به آن نیاز خواهید داشت
 • درخواست کارت شناسایی اماراتی و انجام تست های پزشکی
 • دریافت مهر ویزای سه ساله اقامت در دبی

نکته: در مدت زمان ثبت شرکت، صدور کارت تاسیس و اخذ مجوز ورود می توانید خارج از دبی باشید اما برای تست های پزشکی و درخواست کارت شناسایی اماراتی باید در دبی حضور داشته باشید.

اقامت دبی از طریق ویزای طلایی

این نوع ویزای ۵ یا ۱۰ ساله اقامت دبی با اقامت طولانی مدت در دیگر امیرنشین های امارات یکسان است.

اقامت دبی از طریق بازنشستگی یا خودحمایتی

این نوع اقامت نیز به افرادی داده می شود که بیش از ۵۵ سال سن داشته و ساکن دبی باشند. برای کسب اقامت دبی از این طریق، متقاضی باید دستمزد ماهانه دستکم ۲۰ هزار درهمی داشته و دستکم یک میلیون درهم در حساب خود یا ملکی به ارزش ۲ میلیون درهم در دبی داشته باشد. منظور از درآمد ماهیانه همان حقوق بازنشستگی یا درآمد ناشی از فعالیت های اقتصادی یا سرمایه گذاری است. اعتبار این نوع ویزا ۵ سال بوده و امکان تمدید آن نیز وجود دارد.

اقامت دبی از طریق ازدواج

اگر قصد اقامت در دبی و دیگر نقاط امارات را داشته باشید باید بدانید که این موضوع تنها در صورتی امکان دارد که با یک مرد شهروند امارات ازدواج کنید. بدین ترتیب استفاده از این روش تنها برای زنان خارجی منجر به دریافت اقامت دبی خواهد شد و در صورتی که مردی خارجی با زن شهروند اماراتی ازدواج کند، تنها با این ازدواج امکان دریافت اقامت دبی و امارات را نخواهد داشت.

اقامت دبی از طریق ویزای دانشجویی

شرایط اخذ اقامت دبی از طریق ویزای دانشجویی همانند روند کلی امارات است که در مطلب اخذ اقامت دائم و شهروندی امارات است. هزینه تحصیل در دبی در مقطع لیسانس بین ۳۷۵۰۰۰ تا ۷۰۰۰۰ درهم در سال و برای دوره تحصیلات تکمیلی بین ۵۵۰۰۰ تا ۷۵۰۰۰ درهم است. نکته اینکه در حین تحصیل امکان کار نخواهید داشت اما بعد از فارغ التحصیلی می توانید در صورت اخذ جاب آفر در دبی مانده و مشغول به کار شوید. به طور کلی در دبی برای دانشجویان خارجی امکان تحصیل رایگان وجود نداشته و اخذ نمره آیلتس دستکم ۶ الزامی است. این نوع ویزا یکساله بوده و در پایان هر سال، در صورتی که دانشگاه محل تحصیل تایید نماید که همچنان مشغول تحصیل هستید، اقامت شما یک سال دیگر تمدید خواهد شد.

اقامت دبی از طریق ویزای فریلنس

این نوع ویزا به پیمانکاران مستقل ارائه می شود. اگر می خواهید به طور مستقل در حوزه آموزش، رسانه یا تکنولوژی فعالیت کنید می توانید با استفاده از ویزای فریلنس دبی در این شهر سکونت کنید. مناطق ویژه و آزاد تجاری مانند مدیا سیتی، اینترنت سیتی و پارک نالج دبی ویزاهای فریلنس با هزینه ها و نرخ های متفاوت در اختیار شهروندان خارجی قرار می دهند.

نکاتی مهم در مورد اقامت دبی

ویزای کار دبی عموماً از طریق کارفرما و جاب آفر صورت می گیرد. در واقع کارفرما که نقش اسپانسر یا همان کفیل را دارد برای شما درخواست ورود موقت و در ادامه مجوز کار خواهد کرد و پس از دریافت مجوز کار می توانید ویزای اقامت دبی برای دو سال را دریافت کنید که قابل تمدید خواهد بود.

با ویزای توریستی دبی به هیچ عنوان حق کار را نخواهّید داشت هر چند به دنبال کار بودن یا پیگیری امور آن اشکالی ندارد. همچنین همانطور که در سوال قبلی گفته شد، سفر به دبی از طریق کاری تنها زمانی میسر است که از قبل استخدام شده و سپس با درخواست کارفرما یا کفیل، به دبی سفر کرده و مجوز کار دریافت کنید. در صورتی که با ویزای توریستی وارد دبی شده اید و اکنون در این کشور پیشنهاد کار دارید، باید دبی را ترک کرده و پس از تسلیم درخواست ویزای ورود اولیه که باید توسط کارفرمای شما انجام شود، امکان ورود شما به این منطقه از امارات و ادامه فرآیندهای ویزای کاری دبی وجود خواهد داشت.

زنان نیز می توانند اسپانسری خانواده های خود برای اقامت دبی را بر عهده بگیرند، به شرطی که دستکم دستمزد ۱۰ هزار درهمی ماهانه یا ۸ هزار درهمی و یک مکان اقامت را داشته باشند. آن ها همچنین به مجوز ویژه اداره تابعیت و اقامت دبی برای اسپانسری خانواده نیاز خواهند داشت.

در صورتی که ویزای اقامت دبی را دریافت کرده اید بهتر است مدارک زیر را به همراه داشته باشید:

 • مدارک و گواهی های تحصیل و مهارتی معتبر
 • گواهی ازدواج
 • گواهی تولد
 • گواهینامه (می توانید آن را به گواهینامه رانندگی معتبر در دبی تغییر دهید)

برای اینکه بتوانید با ویزای همسر به دبی نقل مکان کنید باید حتماً به صورت رسمی ازدواج کرده باشید و عقد نامه داشته باشید، اگر چه اخیراً اجازه زندگی افراد بدون ازدواج در این کشور فراهم شده است. در صورت نداشتن عقد نامه رسمی، طرفی که جاب آفر ندارد باید از ویزای توریستی برای ملاقات با نامزد خود در دبی استفاده کند یا اینکه ازدواجشان را رسمی نمایند.

بعد از اخذ اقامت دبی، افرادی که از اروپا، استرالیا و ایالات متحده می آیند نیازی به شرکت در تست های رانندگی در این شهر ندارند. این دسته از افراد باید با گواهینامه رانندگی، پاسپورت و مجوز اقامت به اداره جاده ها و حمل و نقل دبی مراجعه نموده و نسبت به تایید گواهینامه خود اقدام کنند. در واقع، در آنجا آن ها باید تست بینایی داده و در ادامه گواهینامه رانندگی معتبر دبی برای آن ها صادر خواهد شد. پیش از دریافت اقامت دبی، خارجی ها از گواهینامه رانندگی که در کشور خود گرفته اند تنها می توانند برای رانندگی خودروهای اجاره ای استفاده کنند. دیگر افراد باید گواهینامه رانندگی معتبر دبی دریافت کنند که با شرکت در آزمون های رانندگی خاص دبی امکان پذیر خواهد بود.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۲ نظر

ورود

 • حبییه نبی زاده مرداد ۲۹, ۱۴۰۰

  با سلام و عرض ادب درخواست ویرای کاری دارم در دبی اگه امکان پذیر باشه مهندس شهرساز ی خوندم تا مقطع ارشد و کار دوخت مسلط هسنم با سابقه ۸ ساله و مسلط به فروشندگی در فروشگاه

 • محمد رضا مرداد ۳۰, ۱۴۰۰

  محمد رضا شریفی فرد