آخرین خبرها از رئیس جمهور فراری افغانستان؛ اشرف غنی در حال حاضر کجا است؟

آخرین خبرها از رئیس جمهور فراری افغانستان؛ اشرف غنی در حال حاضر کجا است؟

گمانه زنی ها درباره ی محل کنونی اشرف غنی، رئیس جمهور پیشین افغانستان در حالی ادامه دارد که منابع روسی مدعی هستند غنی در عمان به سر می برد. این در حالی است که گزارشات اولیه از متواری شدن وی به تاجیکستان پس از فرار از کابل و واگذاری قدرت به نیروهای طالبان در روز یکشنبه حکایت داشت.

گروه طالبان روز یکشنبه به دنبال فروپاشی دولت مورد حمایت ایالات متحده آمریکا وارد پایتخت افغانستان شد و اشرف غنی به گفته ی خودش برای «جلوگیری از به راه افتادن خونریزی» از کشور گریخت. این وقایع به مداخله ی تقریباً ۲۰ ساله ی غرب در افغانستان که با حمله به این کشور در ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ آغاز شد، پایانی پرماجرا داد.

سفارت روسیه در کابل روز دوشنبه اعلام کرد اشرف غنی با چهار خودرو و یک هلیکوپتر مملوء از پول از کشور متواری شد اما به دلیل کمبود جا نتوانست همه ی پول ها را با خود ببرد.

با این حال محل کنونی رئیس جمهور سابق افغانستان هنوز در هاله ای از ابهام قرار دارد، گرچه منابع روسی تأکید دارند او از کابل یکراست به کشور عمان فرار کرده است.

در گزارشات اولیه بیان شده بود غنی ابتدا به دوشنبه، پایتخت تاجیکستان رفته اما مقامات تاجیکستان این ادعا را رد کردند. یک منبع تاجیکی گفته: «هواپیمای حامل آقای محمد اشرف غنی وارد حریم هوایی تاجیکستان نشد و در خاک آن به زمین ننشست.»

شبکه خبری الجزیره بعداً در گزارشات خود از قول محافظ شخصی اشرف غنی مدعی شد وی به ازبکستان گریخته است.

یک دیپلمات افغان که نامش ذکر نشده گفته: «هیچ اطلاعات دقیقی درباره ی محل کنونی رئیس جمهور فراری وجود ندارد. به گفته ی برخی منابع، او از کابل یکراست به سلطنت عمان متواری شده است.» با این حال، قزاقستان پرواز غنی از طریق خاک خود را رد کرد.

­رئیس جمهور پیشین افغانستان در پستی فیسبوکی گفت برای جلوگیری از درگیری با نیروهای طالبان که جان میلیون ها نفر از مردم کابل را به خطر می انداخت، از کشور فرار کرده است. با این حال، منتقدان و رقبای سیاسی غنی او را به خاطر ترک کشور در شرایط آشوب بزدل خواندند. عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ی ملی افغانستان درباره ی غنی گفت «خداوند به حسابش می رسد».

همزمان، با تصرف تقریباً بدون درگیری بیشتر بخش های افغانستان توسط گروه طالبان به دنبال خروج نیروهای آمریکا و انگلیس از این کشور، افغانستان بار دیگر و پس از گذشت دو دهه از نخستین حمله ی نیروهای ناتو به خاورمیانه در سال ۲۰۰۱، تحت کنترل این گروه درآمد.

روسیه اعلام کرده به حضور دیپلماتیک خود در کابل ادامه خواهد داد و امیدوار به برقراری روابط با گروه طالبان است اما در عین حال می گوید هیچ عجله ای برای به رسمیت شناختن آن ها به عنوان حاکمان جدید افغانستان ندارد و رفتار آن ها را به دقت زیر نظر خواهد داشت.

نیکیتا ایشنکو، سخنگوی سفارت روسیه در کابل درباره ی فرار اشرف غنی به نقل از شاهدین ماجرا گفت: «چهار خودرو را پر از پول کرده بودند و سعی داشتند یک بخش دیگر از پول ها را هم در هلیکوپتر بگذارند اما همه اش جا نشد. مقداری از پول ها روی زمین ماند.»

زامیر کابولوف، نماینده ی ویژه ی ولادیمیر پوتین در افغانستان پیش تر گفته بود روشن نیست دولت فراری چقدر پول باقی گذاشته است.

کابولوف گفت: «امیدوارم دولت متواری همه ی بودجه ی کشور را با خود نبرده باشد. هر چه باقیمانده مانده باشد بودجه ی افغانستان روی آن بنا خواهد شد.»

منبع: dailymail
دیجیاتو
بدون نظر

ورود