تجمع ۲۰ هزار افغان در فرودگاه کابل برای فرار از افغانستان

تجمع ۲۰ هزار افغان در فرودگاه کابل برای فرار از افغانستان

یک هفته پس از تصرف کابل به دست نیروهای طالبان، وضعیت در فرودگاه پایتخت افغانستان به طرز فزاینده ای مأیوس کننده شده است. در بحبوحه ی یکی از بزرگ ترین نقل و انتقالات هوایی تاریخ، بیش از ۲۰ هزار افغان در داخل و اطراف فرودگاه کابل در تلاش اند تا سوار هواپیما شوند و ۷ شهروند افغانستانی هم در ازدحام جمعیت جان خود را از دست دادند.

فرودگاه کابل برای ده ها هزار نفر از مردم از جمله کارگران بین المللی، مترجمان افغان و زنان که حالا تحت حکومت طالبان در خطر هستند، به کانون تلاش های بی سامان برای فرار از این کشور بدل شده است.

تا صبح یکشنبه تعداد افراد حاضر در فرودگاه کابل که منتظر فرصتی برای سوار شدن به هواپیما بودند به ۱۸،۵۰۰ نفر رسید، به علاوه ی ۲ هزار نفر دیگر که پشت درهای فرودگاه برای ورود به آن انتظار می کشند.

یک دلیل این هرج و مرج تصمیم برای صدور ویزای الکترونیک به متقاضیان ویزای ویژه ی مهاجرت بدون نام و شماره ی سند است. ویزاها بعد از صدور به صورت اسکرین شات کپی و توسط افغان ها برای هزاران افغانستانی دیگر که امکان ورود به فرودگاه را ندارند ارسال می شود.

روز یکشنبه شرایط بدتر شد، زمانی که بیشتر درهای ورودی فرودگاه بسته شدند و در این هرج و مرج برخی خانواده ها از یکدیگر جدا و به کشورهای مختلفی فرستاده شدند.

منبعی با اشاره به افغان هایی که برای آمریکایی ها کار می کردند، به سی‌ان‌ان گفته: «نمی دانم داشتند چه می کردند اما بعضی از کارکنان افغانستانی هنوز پشت درهای فرودگاه در تقلا هستند و حتی نتوانسته اند وارد آنجا شوند.»

این منبع جدا شدن خانواده ها از یکدیگر و فرستاده شدن آن ها به کشورهای مختلف را تأیید کرد. به گفته ی او، این اتفاق به عمد رخ نداد و مقامات آمریکایی مقصر آن نیستند اما مردم یا خود باید جداگانه وارد شوند یا در مسیر از هم جدا می شوند.

این منبع می گوید مواردی بوده که پدر، مادر و فرزندان، هر کدام از کشورهای مختلفی سردرآوردند.

در این میان، عملیات خروج گسترده از افغانستان نیز ادامه دارد.

روز یکشنبه در فرودگاه کابل چندین هواپیمای نظامی C-17 آمریکا آماده برای پرواز دیده شده بود که نیروهای نظامی زیادی در نزدیکی آن مستقر بودند. گمان می رود این نیروها مسافران باقی مانده را شبانه از افغانستان خارج می کنند.

در بیرون فرودگاه هم هزاران نفر از مردم کماکان در اطراف فرودگاه گرد آمده اند.

منبع: cnn
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود