بهترین و بدترین نوشیدنی ها برای کاهش وزن

بهترین و بدترین نوشیدنی ها برای کاهش وزن

نوشیدنی ها هم به اندازه ی خوردنی ها می توانند اثر زیادی بر وزن بدن داشته باشند.

گرچه هیچ نوشیدنی جادویی ای برای کاهش وزن وجود ندارد اما بعضی نوشیدنی ها شما را مدت طولانی تری سیر نگه می دارند، امری که ممکن است مانع از دریافت کالری اضافه در طول روز شود.

برخی نوشیدنی ها هم ممکن است سرعت سوخت و ساز بدن را بالا ببرند و بنابراین می توانید کالری ها را به شکل مؤثرتری بسوزانید.

در ادامه از بهترین نوشیدنی ها برای کاهش وزن خواهیم گفت.

هشدار: از مصرف چای ها و نوشیدنی های مخصوص پاکسازی بدن که به عنوان راهی فوری برای کاهش وزن تبلیغ می شوند، خودداری کنید چرا که به گفته ی کارشناسان این نوشیدنی ها نه تنها در بلند مدت اثری ندارند، بلکه ممکن است حاوی موادی باشند که می توانند مضر باشند.

۱- آب

آب یکی از بهترین گزینه ها برای کاهش وزن است. نه تنها هیچ کالری ای ندارد، بلکه با سیر کردن شما مانع از پرخوری تان می شوند.

شما باید روزانه به اندازه ی نیمی از وزن بدن تان، به اونس آب بنوشید. وزن بدن باید به پوند محاسبه شود. بنابراین اگر مثلاً ۱۵۰ پوند (۶۸ کیلوگرم) وزن داشته باشید باید روزانه دست کم ۷۵ اونس (۲ کیلوگرم) یا ۲/۲ لیتر آب بنوشید.

۲- چای سبز

چای سبز حاوی کاتچین و کافئین است، دو ماده ای که ممکن است سوخت و ساز بدن را افزایش دهد. این نوشیدنی حاوی کافئین هم هست که تحقیقات نشان می دهد ممکن است به سوزاندن چربی ها کمک کند و میزان کالری ای که بدن در حالت استراحت می سوزاند را افزایش می دهد.

۳- چای سیاه

چای سیاه، همچون چای سبز مملوء از آنتی اکسیدان است، به خصوص پلی فنول ها که ریسک چاقی را کاهش می دهند. مثلاً تحقیقی در سال ۲۰۱۸ نشان داد پلی فنول های درون چای با کاهش مقدار چربی و قندی که جذب بدن می شود، باعث می شوند کالری کمتری دریافت و راحت تر وزن خود را کم کنید.

۴- کفیر

کفیر یک نوشیدنی لبنی تخمیری است که حاوی حدود ۶۱ گونه از پروبیوتیک های مفید برای دستگاه گوارش است.

تحقیقات نشان داده پروبیوتیک ها به خاطر نقشی که در مقاومت انسولینی، التهابات و انباشت چربی ایفا می کنند، وزن و چربی شکمی را کاهش می دهند.

۵- شیک های پروتئینی

تحقیقات نشان داده پودرهای پروتئینی مانند پروتئین وِی (Whey)، پروتئین سویا، پروتئین سفیده تخم مرغ، پروتئین کازئین و پروتئین نخود، همگی به کاهش وزن کمک می کنند. به همین دلیل است که پروتئین درون شیک های پروتئینی شما را مدت طولانی تری سیر نگه می دارد و هضم آن انرژی بیشتری از بدن می گیرد، درنتیجه کالری بیشتری می سوزانید.

کارشناسان توصیه می کنند در هر شیک ۲۰ گرم پروتئین استفاده شود.

۶- قهوه تلخ

طبق تحقیقات نوشیدن قهوه نه تنها اشتها و میزان دریافت کالری طی روز را کم می کند بلکه میزان کالری ای که بدن در حالت استراحت می سوزاند را افزایش می دهد.

هشدار: اضافه کردن خامه، شیر خامه یا شکر به قهوه، کالری این نوشیدنی را افزایش می دهد، امری که می تواند از اثربخشی آن در کاهش وزن بکاهد. بنابراین قهوه ی خود را یا تلخ یا با افزودنی های کم کالری ای همچون شیر بادام بنوشید.

۷- سرکه سیب

استیک اسید، عنصر فعال درون سرکه سیب، سوخت و ساز را افزایش می دهد و اشتها را سرکوب می کند. به علاوه، ممکن است سرعت خروج مواد غذایی از معده را کاهش دهد و در نتیجه مدت طولانی سیر بمانید.

یک تا دو قاشق غذاخوری سرکه سیب را با یک پیمانه آب مخلوط کنید و هر روز از آن بنوشید. این کار مانع از صدمه زدن سرکه به مینای دندان ها می شود.

هشدار: در صورت ابتلا به دیابت نوع یک، پیش از مصرف سرکه سیب با پزشک خود مشورت کنید.

۸- آب سبزیجات

گرچه همیشه ترجیح آن است که خود سبزیجات را به خاطر داشتن فیبر زیاد بخورید اما آب سبزیجات هم ممکن است تأثیر مثبتی بر کاهش وزن داشته باشد.

از قرار معلوم، آب سبزیجات باعث کاهش سطح لپتین در بدن می شود. لپتین یک هورمون است که از سلول های چربی ترشح می شود و بالا بودن بیش از اندازه ی سطح آن در خون با چاقی مرتبط است.

برای کاهش وزن از چه نوشیدنی هایی باید پرهیز کرد؟

  • الکل: الکل کالری زیاد و حداقل ارزش غذایی را دارد. این نوشیدنی باعث ایجاد هوس های غذایی و پرخوری هم می شود. به علاوه تجزیه ی سموم درون الکل زمان زیادی از بدن می گیرد، درنتیجه زمان کمتری برای تجزیه ی چربی و کالری ها برای بدن باقی می ماند.
  • نوشابه: مصرف منظم نوشابه ممکن است باعث چاقی شود چون قند افزودنی زیاد اما مواد مغذی سیر کننده ی کمی دارد. حتی نوشابه های رژیمی هم باعث افزایش اندازه ی دور کمر و چربی شکمی می شوند.
  • آب میوه: آب میوه ها اغلب مملوء از قند است. مثلاً در ۳۵۰ گرم آب پرتقال ۳۱ گرم قند وجود دارد. در حالی که در همان مقدار نوشابه ۲۳ گرم قند وجود دارد. به علاوه، آب میوه فاقد فیبر است و بنابراین شما را سیر نگه نمی دارد.

منبع: insider
۲ نظر

ورود

  • بهرام شهریور ۱۸, ۱۴۰۰

    در توضیح میزان آب روزانه مورد نیاز، وزن بدن به پوند هست. میگه نصف عدد وزن بدن (به پوند) با واحد اونس میشه وزن آب مورد نیاز روزانه. به عبارت دیگه ۱/۳۲ وزن بدن.