آغاسی خواندن نیروهای طالبان در خلوت و تیرباران خواننده محلی + ویدئو

آغاسی خواندن نیروهای طالبان در خلوت و تیرباران خواننده محلی + ویدئو

چند روز قبل وقتی نیویورک تایمز از سخنگوی طالبان، ذبیح الله مجاهد، نظر این گروه را درباره ی موسیقی پرسید او گفت «موسیقی در اسلام حرام است … اما ما به جای فشار وارد آوردن به مردم، امیدواریم بتوانیم آنها را قانع کنیم که چنین کاری نکنند.»

مخالفت طالبان با موسیقی موضع همیشگی این گروه نسبت به این هنر بوده است.

در دوره ی قبلی حکومت طالبان بر افغانستان در دهه ی ۱۹۹۰، علاوه بر تلویزیون و سینما، موسیقی هم در این کشور ممنوع بود و کسانی که این ممنوعیت را نادیده می‌ گرفتند، به شدت مجازات می‌ شدند. پس از سرنگونی طالبان در حمله ی ائتلاف به رهبری آمریکا، موسیقی در افغانستان امکان رشد یافت و مؤسسه ملی موسیقی در این کشور راه اندازی شد.

حالا بار دیگر تنها موسیقی بدون کلام یا به زبان پشتون و در وصف آنچه «امارت اسلامی افغانستان» می‌ نامند با صدای مردان اجازه پخش دارد.

با این حال از قرار معلوم در خلوت طالبان وضع به شکل دیگری است.

ویدئویی در شبکه های اجتماعی منتشر شده که یک عضو طالبان را در حال خواندن یک ترانه ی ایرانی نشان می دهد، آهنگ «گوش به زنگ» از زنده‌ یاد نعمت‌الله آغاسی، از خوانندگان قدیمی ایران.

از سویی دیگر، دیروز خبر رسید نیروهای طالبان یک خواننده ی مشهور محلی افغان به نام فواد اندرابی را به قتل رساندند.

آن ها اندرابی را از خانه ی خود در روستای کیشن آباد اندراب بیرون کشیدند و به رگبار بستند. پسر فواد اندرابی قتل پدرش به دست طالبان را تأیید کرده است.

اما خبرهای عجیب دیگری هم از این گروه منتشر شده است.

گروه طالبان، یک عضو خود به نام حاج محمد ادریس را به ریاست بانک مرکزی افغانستان منصوب کرده که فقط سواد خواندن و نوشتن دارد. در سابقه ی حاج محمد ادریس آمده که وی خواندن و نوشتن پشتون را بلد است و پول‌ های خلیفه ی قبلی «ملا اختر منصور» را برایش پنهان و نگهداری می کرده.

طالبان در جدیدترین انتصابات حکومت خود، بشیر احمد رستم زی را به عنوان سرپرست ریاست عمومی تربیت بدنی و ورزش نیز معرفی کرده است. این در حالی است که رستم‌ زی چند سال پیش به اتهام طراحی حمله انتحاری علیه ورزشکاران کمیته ملی المپیک افغانستان زندانی شده بود.

دیجیاتو
۲ نظر

ورود

  • شیگا شهریور ۷, ۱۴۰۰

    جسارتا موسیقی بدون کلام به زبان پشتون چه سبکیه؟؟

    • خسته شهریور ۷, ۱۴۰۰

      مثل فرهنگ ایرانی-اسلامیه وجود خارجی نداره