غلبه بر هوس های غذایی با بو کردن مواد غذایی!

غلبه بر هوس های غذایی با بو کردن مواد غذایی!

نادیده گرفتن چیپس ها و شکلات های بسته بندی شده در فروشگاه کار کمی نیست اما تلاش برای نادیده گرفتن بوی هات داگ اغذیه فروشی در مسیر خانه تان می تواند خودداری از خوردن خوراکی زمانی که گرسنه نیستید را دشوارتر کند.

واضح است که حس بویایی تأثیر زیادی بر انتخاب های غذایی شما دارد اما ممکن است محققان راه کمک به کنترل بهتر آن را کشف کرده باشند.

بر اساس پژوهشی که توسط محققان دانشگاه فلوریدای جنوبی انجام و در نشریه ی علمی Marketing Research منتشر شده، هر چه مدت بیشتری غذایی که هوسش را کرده اید را بو بکشید، ممکن است کمتر آن را واقعاً هوس کنید و با پرهیز از خوردن آن وزن بیشتری را می توانید کم کنید.

دیپایان بیسواس، مدیر این پژوهش و همکارانش در آن نوشته اند که در اغلب موارد، صرف بو کردن یک خوراکی به مدتی آنقدر طولانی که میل به خوردن آن را کم کند، کفایت می کند.

بیسواس می گوید: «سیستم های بویایی و چشایی به شدت به هم مرتبط هستند و مراکز پاداش در مغز فرق بین محرک هایی که توسط سیستم های حسی مختلف به رمز درآمده اند را تشخیص نمی دهند.»

بیسواس در اتاقی یک دستگاه پخش بو نصب کرده بود که گهگاه رایحه ی خوراکی های مختلفی را پخش می کرد. او تحقیقات میدانی ای هم در فروشگاه های بزرگ و کافه ها انجام داده است.

شرکت کنندگان تحقیق باید مشخص می کردند که آیا بوها بر روی اشتهای آن ها اثر گذاشته بود.

آن هایی که رایحه ی غذاهایی مثل پیتزا یا کوکی را به مدت ۳۰ ثانیه بو کرده بودند معمولاً اشتهای بیشتری برای خوردن آن ها داشتند تا آن هایی که همان رایحه را به مدت ۲ دقیقه ی کامل بو کرده بودند.

گروه دوم در نهایت خوراکی هایی مثل سیب و توت فرنگی را برای خوردن انتخاب کرده بودند.

این تحقیق می گوید ممکن است صرف بو کردن غذایی که هوسش را کرده اید برای ارضا شدن تان کافی باشد. در اغلب موارد، مغز واقعاً تشخیص نمی دهد منبع آن محرک خوشایند کجا است.

بدن شما اساساً متوجه نمی شود که دارید غذایی را بو می کنید یا واقعاً مشغول خوردنش هستید، به شرط آنکه فقط میل به خوردن خوراکی مورد نظر یا هوسش را داشته باشید، نه اینکه واقعاً گرسنه باشید.

بار دیگری که در کشمکش مقاومت در برابر یک خوراکی بودید، فقط دو دقیقه ای صبر کنید، نفس تان را تو دهید و از بوی آن لذت ببرید.

منبع: insider
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
یک نظر

ورود