قطعه منتشر نشده ای از جان لنون به مزایده گذاشته می شود

قطعه منتشر نشده ای از جان لنون به مزایده گذاشته می شود

قطعه ی منتشر نشده ای از جان لنون به نام Radio Peace که نسخه ی ضبط شده ای از آن بر روی کاستی قدیمی موجود است، قرار است در کپنهاگ، پایتخت دانمارک به مزایده گذاشته شود.

این نوار ۳۳ دقیقه ای که در ژانویه ۱۹۷۰، تنها چند ماه پیش از اعلام منحل شدن گروه موسیقی بیتلز، توسط چهار نوجوان دانمارکی ضبط شده بود، حاوی گفتگویی با لنون و همسر آن زمانش، یوکو اونو، نیز هست.

کارستن هوجن، یکی از مالکان نوار می گوید قطعه ی Radio Peace آهنگ پس زمینه ی یک ایستگاه رادیویی بود.

او می گوید: «این ایستگاه رادیویی هرگز به راه نیفتاد و این آهنگ هم هرگز منتشر نشد. تا جایی که ما می دانیم این آهنگ فقط در نوار ما وجود دارد.»

خانه حراج برون راسموسن که در کپنهاگ واقع شده، می گوید پیش بینی می شود این قطعه – که به همراه عکس هایی از دیدار نوجوان های دانمارکی با لنون و همسرش فروخته می شود – بین ۳۲ هزار تا ۵۰ هزار دلار به فروش رود.

لنون و اونو در زمان ضبط این قطعه، در دانمارک بودند. آن ها برای دیدن کیوکو، دختر ۵ ساله ی اونو، به دانمارک رفته بودند که در آنجا با پدرش، آنتونی کاکس، زندگی می کرد.

این زوج مشهور ابتدا تلاش کردند مواجهه ای با رسانه ها نداشته باشند اما حضور آن ها در دانمارک خیلی زود برملا و نشستی خبری برای آن ها ترتیب داده شد. اما چهار نوجوان مدرسه ای ۱۶ ساله که معلم خود را راضی کرده بودند به آن ها اجازه دهد به کپنهاگ بروند تا برای نشریه ی مدرسه ی خود مصاحبه ای با لنون و همسرش داشته باشند، به دلیل بوران با تأخیر به نشست خبری رسیدند. با این حال لنون و اونو پذیرفتند که مصاحبه ای با آن ها داشته باشند.

هوجن می گوید: «به اتاق نشیمن رفتیم و جان و یوکو را دیدم که روی یک کاناپه نشسته بودند. فوق العاده بود. پیش شان نشستیم و خیلی نزدیک شان بودیم. من کنار یوکو اونو نشسته بودم و جان کنار یوکو بود. با هم صحبت کردیم. خوش گذشت.»

او در ادامه می گوید: «جان از من پرسید: “از طرف کجا آمده ای؟ یک ایستگاه رادیویی؟” من گفتم: “نه از طرف یک نشریه ی دانش آموزی.”»

بخشی از این نوار حاوی اجرای لنون از قطعه ی اعتراضی مشهورش Give Peace A Chance است که با صدای گیتار زدن او همراه است. در زمان ضبط این نوار، جنگ ۱۵ ساله ی ویتنام به تازگی آغاز شده بود و چند ماه پیش از آن، لنون و اونو در حرکتی اعتراضی بر علیه جنگ، به مدت دو هفته در تخت مانده بودند.

در بخشی از این گفتگو از لنون پرسیده می شود: «فکر می کنید افرادی مثل من چه کمکی به برقراری صلح در دنیا می توانند کنند؟»

او در پاسخ می گوید: «همین کاری که ما انجام می دهیم را کنید. به این فکر کنید که در محل زندگی خودم چه کاری می توانم انجام دهم.»

همچنین در بخش هایی از این نوار لنون از درماندگی خود از تصویری که از گروه بیتلز در جامعه شکل گرفته و همینطور بلندی موهایش و علت اینکه قصد کوتاه کردن شان را ندارد، صحبت می کند.

منبع: insider
مطالب مرتبط
بدون نظر

ورود