زن ۷۰ ساله هندی برای اولین بار مادر شد

زن ۷۰ ساله هندی برای اولین بار مادر شد

یک زن هندی مدعی است در ۷۰ سالگی برای اولین بار صاحب فرزند شده است، امری که او را به یکی از مسن ترین مادر اولی های دنیا بدل می سازد.

جیوونبن راباری و همسرش مالدهاری ۷۵ ساله، پسر خود را که به گفته ی آن ها از طریق لقاح مصنوعی متولد شده، با افتخار به خبرنگاران نشان دادند.

راباری به خبرنگاران گفت کارت شناسایی که سنش را اثبات کند ندارد اما ۷۰ سال سن دارد، که این امر او را به یکی از مسن ترین مادر اولی های دنیا تبدیل می کند. با این حال، زن هندی دیگری به نام اراماتی مانگایاما هست که تصور می شود مسن ترین مادر اولی دنیا باشد. او در سپتامبر ۲۰۱۹ در سن ۷۴ سالگی صاحب دو دختر دوقلو شد.

راباری و مالدهاری که اهل روستای کوچی در ایالت گجرات ِ هند هستند، ۴۵ سال است که ازدواج کرده اند و دهه ها تلاش ناموفقی برای بچه دار شدن داشتند.

آن ها در نهایت موفق شدند از طریق لقاح مصنوعی صاحب فرزند شوند، روشی که بعد از یائسگی نیز می تواند مؤثر باشد.

نارش بانوشالی، پزشک راباری و مالدهاری گفت بچه دار شدن این زوج یکی از نادرترین مواردی است که تاکنون دیده است.

دکتر بانوشالی گفت: «اولین باری که پیش ما آمدند، به آن ها گفتیم که در چنین سن بالایی نمی توان بچه دار شد اما آن ها مصر بودند.»

«گفتند خیلی از اعضای خانواده شان هم این کار را کرده اند. این یکی از نادرترین مواردی است که تا به حال دیده ام.»

احتمال باردار شدن یک زن به طور طبیعی در دهه ی ۷۰ زندگی خود تقریباً صفر است چون اغلب زنان از اواخر دهه ی ۴۰ و اوایل دهه ی ۵۰ یائسه می شوند.

اما انجمن باروری آمریکا مدعی است هر زنی در هر سنی می تواند با کمک پزشکی باردار شود، به شرط آنکه رحم طبیعی داشته باشد، حتی اگر دیگر تخمدان نداشته باشد.

پزشکان از تخمک اهدایی یک زن جوان تر استفاده می کنند و آن را بیرون بدن با استفاده از اسپرم یک مرد بارور می کنند.

در نهایت، جنین در داخل رحم زن گذاشته می شود با این امید که او باردار شود.

چندین مورد از بچه دار شدن زنان در دهه های ۶۰ و ۷۰ زندگی شان در هند وجود داشته است.

مانگایاما را مسن ترین زن دنیا که بچه دار شده می دانند. او در سن ۷۴ سالگی از طریق لقاح مصنوعی صاحب دو فرزند دوقلو شد.

مانگایاما در سال ۲۰۱۹ در یک «معجزه ی پزشکی» دختران دوقلوی خود را به دنیا آورد. برای این کار از یک تخمک اهدایی و اسپرم همسرش استفاده شده بود.

گفته می شود مانگایاما بعد از دیدن همسایه ی ۵۵ ساله ی خود که از طریق لقاح مصنوعی صاحب فرزند شده بود، تصمیم به این کار گرفت.

او و همسرش سیتاراما راجا رائو که در آن زمان ۸۲ سال داشت، بعد از ۵۷ سال زندگی مشترک برای اولین بار صاحب فرزند شدند. آن ها خود را شادترین زوج روی کره زمین توصیف کردند.

مانگایاما در آن زمان گفت: «نمی توانم احساسم را در قالب کلمات کلمات بیان کنم. این بچه ها مرا کامل می کنند. شش دهه انتظارم بالاخره به پایان رسیده. حالا دیگر کسی نمی تواند به من نازا بگوید.»

مانگایاما در کلینیک لقاح مصنوعی آهالیا زیر  نظر دکتر اوماشنکار تحت درمان قرار گرفت.

دکتر اوماشانکار گفت اولین باری که مانگایاما برای بچه دار شدن پیش او آمد بسیار غافلگیر شد اما به این موضوع به چشم یک «چالش» نگاه کرد.

تصور می شود بیشتر هزینه های درمان باروری مانگایاما را کلینیک آهالیا پرداخته کرده باشد چرا که پزشکان آن را یک دستاورد تاریخی می دانستند.

مانگایاما بعد از اولین دور از لقاح مصنوعی، باردار شد.

او دوران بارداری خود را در بیمارستان تحت نظر یک تیم پزشکی ۱۰ نفره گذراند.

مسن ترین مادر دنیا که نام او به طور رسمی در کتاب رکوردهای جهانی گینس به ثبت رسیده، ماریا دل کارمن بوسادا دی لارا است که در سال ۲۰۰۶، زمانی که ۶۶ سال و ۳۵۸ روز داشت، صاحب دو پسر دوقلو شد.

منبع: dailymail
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود