نمادهای روی اسکناس دلار چه معنایی دارد؟

نمادهای روی اسکناس دلار چه معنایی دارد؟

همه ی ما اسکناس دلار، خودش یا دست کم تصویری از آن را دیده ایم. اما کمتر کسی درباره ی نمادهای روی اسکناس دلار و معنای آن ها می داند. این نمادها شاید آن معنایی را نداشته باشند که تصورش را می کنید.

در ادامه با معنای نمادهایی روی اسکناس دلار آشنا خواهیم شد.

هرم

یکی از برجسته ترین نمادهای روی اسکناس دلار، هرم است که نمادی از قدرت و استمرار است. این هرم اما نوک ندارد و برخی می گویند معنایش این است که در زمان طراحی نشان بزرگ کشور آمریکا، ساخت این سرزمین هنوز به پایان نرسیده بود. از طرفی، ضلع غربی هرم در سایه قرار دارد اما ضلع جلویی آن در روشنایی. برخی می گویند این نشان می دهد که مردم آمریکا هنوز غرب را کشف نکرده بود یا هنوز نمی دانستند که برای تمدن غرب چه باید کرد.

چشم بالای هرم

وقتی بنجامین فرانکلین، توماس جفرسون و جان آدامز، بنیانگذاران کشور آمریکا، برای طراحی نشان بزرگ این سرزمین به دور هم جمع شدند، پیشنهادشان یک هرم نبود اما درباره ی حضور یک چشم در این نشان باهم به بحث نشستند. آن ها می خواستند اسکناس دلار نمادی از مشیت الهی در خود داشته باشد و آن طرح شبیه به چشم جهان بین که بالای هرم قرار گرفته، نمادی باستانی از خداوند است.

حروف پای هرم

روی آجرهای پای هرم حروف MDCCLXXVI به چشم می خورد. آن ها نه چند حرف تصادفی بی معنی، بلکه معادل عدد ۱۷۷۶ در سیستم اعداد رومی هستند، یعنی سالی که کشور آمریکا اعلام استقلال کرد.

سپر عقاب

در مقابل عقاب روی اسکناس دلار که پرنده ی بومی آمریکا است، یک سپر قرار دارد که به این دلیل در دست گرفته نشده که نشان دهد مردم آمریکا باید به فضایل خودشان تکیه کنند. نوار افقی بالای سپر نمادی از دولت فدرال است و در زیر آن یک نوار عمودی قرار دارد که نماد ایالت های اولیه ی آمریکا است.

ستاره های بالای سر عقاب

ستاره های بالای سر عقاب بیانگر مستعمرات ۱۳ گانه ی آمریکا هستند. اما نمادهای دور آن به چه معنا است؟ در توضیح رسمی آن آمده که درخششی است که از پشت یک ابر، بالای سر عقاب ظاهر شده است. اما در نسخه های فعلی دلار، دور پرتوهای نور یک ابر قرار دارد.

چنگال های عقاب

عقاب پشت اسکناس دلار یک شاخه زیتون (نماد صلح) در چنگال راست و چند تیر کمان (نماد جنگ) در چنگال چپ خود دارد.

عدد ۱۳

وجود عدد ۱۳ یعنی تعداد اولیه ی ایالت های کشور آمریکا، بر روی اسکناس دلار مورد عجیبی نیست. اما شاید متعجب شوید اگر بفهمید که این عدد چند بار روی این اسکناس تکرار شده است؛ درواقع این عدد پرتکرارترین نماد روی اسکناس دلار است: ۱۳ تیر کمان، ۱۳ برگ زیتون، ۱۳ میوه زیتون، ۱۳ ستاره بالای سر عقاب، ۱۳ پله در هرم و ۱۳ نوار روی سپر.

نشان وزارت خزانه داری آمریکا

ترازوی متوازن روی نشان وزارت خزانه داری آمریکا نه بیانگر یک بودجه ی متوازن، بلکه نمادی از عدالت است. در زیر ترازو ۱۳ ستاره وجود دارد که نمایانگر مستعمرات ۱۳ گانه ی آمریکا هستند.

عبارت های لاتین

عبارات لاتین چندین بار روی اسکناس دلار ظاهر شده اند. در بالای هرم جمله ی annuit cœptis به چشم می خورد، به معنای «کنش به تأیید او (خداوند) است». در زیر هرم عبارت novus ordo seclorum وجود دارد که به معنای «نظم نوین اعصار» است. روی پرچمی که عقاب در دست دارد هم عبارت e pluribus unum نقش بسته که به معنای «یک از بسیار» است.

شماره ی ناحیه ی فدرال رزرو

روی اسکناس دلار عددی یک یا دو رقمی وجود دارد که ۴ بار ظاهر شده است. این عدد به بانک فدرال رزرو آمریکا اشاره دارد که اسکناس های دلار را چاپ می کند. مثلاً عدد ۱ به این معنی است که اسکناس در بوستون تولید شده است. یا عدد ۲ نشان می دهد که اسکناس چاپ نیویورک است.

 

بیشتر بخوانید:

با یک دلار در کشورهای مختلف دنیا چه می توان کرد؟

منبع: rd
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود