۱۰ سال زندان برای زن آلمانی عضو داعش به خاطر مرگ یک دختر ایزدی

۱۰ سال زندان برای زن آلمانی عضو داعش به خاطر مرگ یک دختر ایزدی

یک زن آلمانی که در سال ۲۰۱۵ به داعش پیوسته و بعدها با یکی از جنگجویان این گروه ازدواج کرده بود، به خاطر مرگ یک دختر ایزدی ۵ ساله که به بردگی داعش درآمده بود، به ۱۰ سال زندان محکوم شده است.

تصور می شود این نخستین بار در دنیا باشد که یک عضو داعش به خاطر جنایات بین المللی این گروه علیه ایزدیان عراق، دادگاهی می شود.

واشنگتن پست هویت متهم را جنیفر ونیش شناسایی کرده است. دادگاهی در مونیخ، او را به جرم جنایت علیه بشریت و مبادرت به انجام جنایات جنگی، گناهکار شناخته است.

در جلسه ی دادگاه، مادر دختربچه ی ایزدی شهادت داد که ونیش ۳۰ ساله و همسرش، طاها الحمیلی، در سال ۲۰۱۵ او و دخترش را به مدت چندین ماه در شهر فلوجه ی عراق به بردگی گرفته بودند.

به دنبال سلطه یافتن داعش بر شمال عراق در سال ۲۰۱۴ نزدیک به ۷ هزار زن و کودک ایزدی به بردگی گرفته شدند. ایزدیان یک اقلیت مذهبی و قومی هستند که عمدتاً در شمال عراق، جنوب شرقی ترکیه و شمال سوریه زندگی می کنند و مورد حملات داعش قرار گرفتند که آن ها را به اشتباه «شیطان پرست» می پنداشتند.

مادر ایزدی گفت وقتی همسر ونیش برای تنبیه دختر کوچکش به خاطر خیس کردن رختخواب خود، او را بیرون در هوای گرم رها کرد تا از تشنگی بمیرد، ونیش هیچ مداخله ای نکرد و شاهد مرگ این دختربچه بود.

سخنگوی دادگاه عالی مونیخ به سی‌ان‌ان گفت: «دختربچه از اوت ۲۰۱۵ شروع به شب ادراری کرده بود… وقتی دوباره این اتفاق افتاد، همسر ونیش دختربچه را با یک قلاده بست و او را در حیاط زیر آفتاب سوزان رها کرد. وقتی جنیفر ونیش متوجه وضعیت دختربچه شد به همسرش گفت که باید کاری کند واگرنه می میرد. با این حال، هیچ اقدامی برای نجات جان دختربچه نکرد.»

دادستان ها درخواست حبس ابد کرده بودند اما دادگاه اعلام کرد ونیش «امکان محدودی» برای مداخله از جانب دختربچه و مادرش داشته.

امل کلونی، همسر جورج کلونی، بازیگر مشهور هالیوودی، هم که یکی از وکلای مادر ایزدی است در بیانیه ای از طرح این پرونده توسط دادستانی آلمان اظهار خوشحالی کرد و گفت امیدوار است شاهد هماهنگی بیشتری در تلاش جهانی برای کشاندن گروه داعش به پای میز محاکمه باشیم.

منبع: insider
بدون نظر

ورود