حمله به دفتر نماینده مجلس پس از اظهارات جنجالی درباره حوادث آبان ۹۸

حمله به دفتر نماینده مجلس پس از اظهارات جنجالی درباره حوادث آبان ۹۸

بر اساس گزارش خبرگزاری فارس، شب گذشته تابلوی دفتر حجت الاسلام حسن نوروزی در رباط کریم، نماینده رباط کریم و بهارستان و نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوق مجلس، به دست افراد ناشناس به آتش کشیده شد. تا کنون هیچ گروهی مسئولیت این اقدام را بر عهده نگرفته است. این نماینده مجلس طی روزهای اخیر با اظهارات جنجالی خود درباره ی جانباختگان حوادث آبان ۹۸ خبرساز شده بود.

حسن نوروزی هفته ی گذشته در واکنش به برگزاری دادگاهی نمادین در انگلیس در رابطه با حوادث آبان ۹۸ به وبسایت خبری دیده بان ایران گفته بود: «یکی از آن‌هایی که به مردم شلیک کرد من بودم، ما کُشتیم. حالا چه کسی می‌خواهد ما را محاکمه کند؟! طرف آمده بانک را آتش زده است و ما هم او را کُشتیم. چه کسی را می‌خواهید محاکمه کنید؟» به نوشته ی پایگاه خبری دیده‌ بان ایران، این نماینده مجلس در پایان مصاحبه با گفتن «‌شوخی کردم» تلفن را قطع کرده بود.

هفته ی گذشته، در جریان برگزاری پنج روزه ی یک دادگاه بین‌ المللی مردمی که توسط سازمان‌ های حقوق بشری در انگلیس تشکیل شد، افرادی تحت عنوان شاهد درباره ی حوادث آبان ۹۸ در ایران که به مرگ عده ای انجامید، شهادت دادند.

این صحبت های نوروزی اما جنجال آفرین شد و حتی انتقاد برخی رسانه های اصولگرا را به دنبال داشت.

نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوق مجلس یک روز بعد، به دنبال بالا گرفتن انتقادات، در مصاحبه ای با وبسایت خانه ملت، متعلق به مجلس شورای اسلامی، تلاش کرد سخنان قبلی خود را تعدیل کند.

به گفته ی نوروزی، یک خبرنگار «جعلی» از او نظرش را درباره ی محاکمه ی کسانی که انسان ها را در آبان ماه ۹۸ کشتند پرسیده بود. او افزود این سوال برایش «بسیار تعجب‌ برانگیز» بود چون «در آبان ۹۸ کسی کسی را نکشت».

او گفت: «من به آن خبرنگار جعلی گفتم این سوال شما یعنی چه؟ شما می خواهد چه کسی را محاکمه کنید ؟ شما تخریبگر و آدمکش را می خواهید بر نیروهای دفاعی حاکم کنید ؟ احساس کردم این خبرنگار از منافقین باشد که قطعا هم بود، گفتم می خواهید من را محاکمه کنید؟ سپس گوشی را قطع کردم.

منافقین این خبر را پخش کردند که بنده جزو کسانی بودم که به مردم شلیک کردم در حالی که حرف من این بود که در رابطه با اغتشاشگران آبان ۹۸، انگلیس دادگاهی تشکیل داده و به دفاع از آن ها پرداخته است. انگلیس بابت جنایت هایش در جنگ جهانی اول و دوم،شهادت نواب صفوی، آیت الله سعیدی،آیت الله غفاری و مرحوم مصدق باید در ایران باید محاکمه شود.

حرف اصلی آن است که این انگلیس است که باید محاکمه و مواخذه شود؛آن ها بودند که در جنگ جهانی در ایران قحطی بوجود آوردند و حتی سفیر انگلیس در میان اغتشاشگران آبان ۹۸ بود. تشکیل دادگاه آبان ۹۸ توسط انگلیس فرار رو به جلو بوده به این دلیل که این کشور در آبان ۹۸ و فتنه ۸۸ هدایت گر و خط دهنده اغتشاشگران بود و این استعمار پیر است که اقدام به طراحی اغتشاش در خاورمیانه می کند لذا آن ها مجرم و آدم کش هستند و باید پاسخگوی جنایاتشان باشند.»

پس از آن سعید سیف، مدیر مسئول و صاحب امتیاز وبسایت دیده‌ بان ایران، با اعلام اینکه فایل صوتی مصاحبه با نوروزی موجود است گفت این رسانه ناچار است برای بررسی «ادعا و تهمت اخیر» نوروزی، از او شکایت قضایی کند تا نوروزی دیگر برای «جبران اظهارنظر خود» مدعی جعلی بودن مصاحبه و ارتباط یک رسانه داخل ایران با سازمان مجاهدین خلق نشود.

اظهارات نوروزی با انتقادات کاربران شبکه های اجتماعی رو به رو شده و بازتاب گسترده ای در رسانه های ایران نیز داشته است.

روزنامه ی اصولگرای جوان با انتقاد از سخنان اخیر نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوق مجلس نوشت این نخستین باری نیست که نوروزی با اظهارات خود درباره ی وقایع حساس کشور خبرساز می شود و به ذکر مثال هایی از صحبت های جنجالی قبلی وی پرداخت.

نوروزی دی ماه ۹۶ در گفتگو با سایت ضدانقلاب زیتون در مورد خودکشی یک زندانی در اوین، گفته بود: «ممکن است مرگ بسیاری از این افراد در زندان به دق کردن آن‌ها از غصه به خاطر کارهایی که انجام داده‌اند مربوط باشد. این‌ها در زندان به زشتی کار خود فکر کرده و شاید همین منجر به خودکشی آن‌ها شده است. بسیاری از این زندانیان کارمند بانک بوده و حتی مشکل گرانی و بیکاری نیز نداشتند.»

این نماینده مجلس همچنین فروردین ۹۹ در گفتگو با روزنامه همدلی در مورد هواپیمای اوکراینی که دی ماه ۹۸ هدف شلیک اشتباهی قرار گرفته بود، گفت: «اساساً نوع پرواز این هواپیما مشکوک بوده است. این هواپیما از کنترل برج مراقبت و مراکز ما خارج شده بود. به نظر می‌رسد این هواپیما تحت کنترل امریکا قرار گرفته بود؛ بنابراین با توجه به این شواهد، بازداشت کردن افراد در این زمینه بی معناست. این هواپیما یک هفته قبل از آن در اسرائیل بوده و به نظر می‌رسد که دستکاری شده بوده است. برای این هواپیما اهداف خاصی در ایران تعیین شده بود و به نظر من، نیروهای نظامی در این زمینه وظیفه خود را به خوبی انجام داده‌اند.»

او چندی قبل نیز انتشار فیلم‌هایی از زندان اوین را «کار صهیونیست‌ها» عنوان کرده بود. این در حالی بود که کمی بعد مشخص شد فیلم‌ها از دوربین مداربسته زندان اوین است.

روزنامه ی جوان همچنین نوشت: «او در مورد اظهاراتش پیرامون آبان ۹۸ توضیحاتی ارائه کرده و آن گفتگو را جعلی و کار منافقین دانسته که البته، چون قبول دارد آن جملات را گفته، به نظر می‌رسد معنای «جعلی» را نمی‌داند! بماند که همان توضیحات علیه انگلیس هم اشتباهات متعدد دارد! خبرنگار را جعلی و منافق می‌خواند. اما چرا باید با رسانه‌های ضد ایرانی مصاحبه کند؟!»

روزنامه جمهوری اسلامی هم در مطلبی به انتقاد از اظهارات نوروزی پرداخت و ضمن اشاره به ادعای او درباره ی شوخی بودن صحبت هایش نوشت «شوخی آن هم قشنگ نیست بماند که قبیح هم هست.»

روزنامه آرمان ملی نیز ضمن انتقاد از صحبت های نوروزی، به بررسی ابعاد مختلف این اظهارنظر وی پرداخت. آرمان ملی نوشت سخنان نوروزی نه تنها نمکی به زخم مردم است بلکه او به عنوان نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوق مجلس به جای آنکه حافظ امور قضائی کشور باشد ضد امور قضائی و دستگاه قضایی کشور عمل کرده است چرا که صحبت های نوروزی به این معنا است که کسی نمی‌تواند او را محاکمه نماید در حالی‌که لازمه وجود دستگاه قضایی رسیدگی به همه جرایم بدون توجه به اشخاص، جناح‌ها و گرایش‌های سیاسی شان و یا وابستگی‌ بودن‌شان به قدرت است. به علاوه، نوروزی به واسطه جایگاه خود در مجلس به عنوان بخشی از نظام تلقی می‌شود و نظرات شخصی خود را طوری مطرح می‌کند که گویی نظر تمام بدنه است، بنابراین مقامات باید از در تصحیح این نوع نگاه و برداشت، برآیند و به جای سکوت، اظهارات نوروزی را تقبیح کنند.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود