دانشمندان ژاپنی واکسنی ساخته‌اند که سلول‌های مسبب پیری را از بین می‌برد

دانشمندان ژاپنی واکسنی ساخته‌اند که سلول‌های مسبب پیری را از بین می‌برد

یک تیم پژوهشی ژاپنی می گوید که واکسنی را توسعه داده که سلول های به اصطلاح زامبی که با افزایش سن و پیری انباشته شده و به سلول های مجاور آسیب می زنند و سبب سفتی شریانی می شوند، را از بین می برد.

این تیم که شامل پروفسور تورو میناموتو، استاد دانشگاه جونتندو می شود، تایید کرد که موش هایی که این واکسن را دریافت کرده بودند کاهش سلول های زامبی را در نواحی دچار شده به سفت شدگی شریانی از خود نشان می دادند.

میناموتو می گوید: «توقع ما این است که این واکسن برای درمان سفت شدگی شریانی، دیابت و سایر بیماری های مرتبط با پیری استفاده بشود.» نتایج پژوهش این تیم در روز جمعه، در نسخه ی آنلاین نشریه ی Nature Aging منتشر شد.

سلول های پیر به سلول هایی گفته می شود که دیگر تقسیم نمی شوند اما نمی میرند. آن ها توسط انتشار مواد التهاب‌ زا به سلول های سالم مجاور آسیب می رسانند.

پیری

این تیم، پروتئینی را شناسایی کرده که در سلول های پیر انسان و موش یافت می شود و از این طریق واکسن پپتیدی مبتنی بر یک آمینو اسید که آن پروتئین را تشکیل می دهد، ساخته است.

این واکسن، بدن را قادر می سازد که پادتن (آنتی بادی) هایی تولید کند که خودشان را به سلول های پیر وصل می کنند و این سلول ها توسط گلبول های سفید خون که به پادتن ها می چسبند، کنده می شوند.

هنگامی که این تیم واکسن را به موش های مبتلا به سفت شدگی شریانی تزریق کرد، بسیاری از سلول های پیر انباشته کنده و نواحی مبتلا به این عارضه کوچک تر شدند. وقتی واکسن به موش های پیر تزریق شد، روند ضعف و سستی ناشی از پیری نسبت به موش های واکسینه نشده، کندتر شد.

بسیاری از داروهای موجود برای از بین بردن سلول های پیر به عنوان عامل ضدسرطان استفاده می شوند و ممکن است باعث عوارض جانبی منفی بشوند. به گفته ی این تیم عوارض جانبی واکسن جدید کمتر هستند در حالی که ثمربخشی آن دوام بیشتری دارد.

بیشتر بخوانید:

آیا اکسیر جوانی وجود دارد؟ اولین زنی که جام حیات ابدی را نوشید

یک انسان در شرایط مناسب حداکثر چند سال می تواند عمر کند؟

آیا می دانید کدام بخش های بدن زودتر پیر می شوند؟

۸ تصور اشتباهی که درباره پیری و افزایش سن وجود دارد

بعد از چهل سالگی دقیقاً چه اتفاقی در بدن رخ می دهد؟

منبع: Japan Times
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود