۱۰ فیلم جذاب و اشتهاآور در مورد غذا و آشپزی که نباید با شکم گرسنه تماشا کنید

۱۰ فیلم جذاب و اشتهاآور در مورد غذا و آشپزی که نباید با شکم گرسنه تماشا کنید

سال گذشته نیکلاس کیج با فیلم تحسین شده Pig به طرفداران خود و مخاطبان سینما نشان داد که چطور غذا همیشه یک عامل برابری و دوستی، زنده نگهدارنده نژاد انسان و نزدیک کننده افراد به یکدیگر در شرایط دشوار است. آشپزی یکی از پرطرفدارترین و البته دشوارترین هنرهای انسانی نیز هست که اگر به درستی از لنز دوربین به تصویر کشیده شود می تواند به چیزی جادویی تبدیل شود. هر از چندگاهی فیلمی در مورد غذا و آشپزی ساخته می شود که به خوبی تاثیر غذا بر انسان را نشان داده، اشتها را افزایش داده  و باعث می شود که آب دهان مخاطب جاری شود. اما در این میان برخی از فیلم ها هستند که چنان بی نقص به موضوع غذا و آشپزی می پردازند که باعث می شوند مخاطب احساس گرسنگی کند به همین دلیل نباید با شکم خالی به تماشایشان بنشینید.

10 فیلم سرگرم کننده و اشتهاآور در مورد غذا و آشپزی

۱- Willy Wonka And The Chocolate Factory

فیلم Willy Wonka and the Chocolate Factory بر اساس کتابی نوشته رولد دال در سال ۱۹۷۴ ساخته شده و در مورد سفر یک پسربچه به یک کارخانه شکلات سازی سورئال است که جین وایلدر نقش اصلی فیلم را بر عهده داشته و هیچ چیزی از یک فیلم کلاسیک کم ندارد. تصاویر روشن و شفاف، بازی های مسحور کننده و موسیقی های خوشایند تنها برخی از بهترین عناصر به کار رفته در این فیلم هستند اما هیچ بیننده این فیلم فراموش نمی کند که چطور فیلم رولد دال هیجانات کودک درونش برای شکلات و آب نبات را دوباره روشن می کند.

10 فیلم سرگرم کننده و اشتهاآور در مورد غذا و آشپزی

۲- Chocolat

فیلم Chocolat  یک درام کمدی دیدنی ساخته شده در سال ۲۰۰۳ در مورد ویان است، زن شکلات سازی که به همراه دختر کوچولویش به روستایی کوچک در فرانسه نقل مکان می کند و بعد از آن است که خوشمزگی خاص شکلات هایش مردم روستا را حیرت زده و مسحور خود می کند. این فیلم به اندازه شکلات هایی که شخصیت اول داستان تهیه می کند خوشایند و جذاب است و فیلمی که هرگز نباید در حالت گرسنگی یا زمانی که مقدار زیادی شکلات کنارش دارد به تماشای آن بنشیند مگر اینکه بخواهد یکباره همه آن ها را بخورد. تماشای تاثیری که شکلات های ویان روی شخصیت های فرعی داستان دارد، از روابط عاشقانه تا خودآگاهی شان بسیار جذاب است. سکانس هایی که ویان خود را برای تهیه شکلات های خاصش آماده می کند از جذاب ترین و راضی کننده ترین لحظات فیلم هایی است که در مورد غذا و آشپزی ساخته شده اند.

10 فیلم سرگرم کننده و اشتهاآور در مورد غذا و آشپزی

۳- Burnt

فیلم Burnt ساخته سال ۲۰۱۵ با بازی بردلی کوپر درامی جذاب در مورد یک سرآشپز سابقاً معتاد به مواد مخدر است که می خواهد خود را بازیابد و کسب و کار قدیمی اش که مربوط به آشپزخانه رستوران هاست را از نو آغاز می کند. وی در کار خود بسیار سخت کوش بوده و آماده سازی غذاها را به تعهدی باورنکردنی انجام می دهد که تماشای آن آدرنالین را در خون شما بالا می برد. همچنین Burnt یکی از آن فیلم هایی خواهد بود که طرفداران سریال پیکی بلایندرز از دیدن آن رضایت خواهند داشت زیرا سناریو این فیلم را خالق این سریال، استیون نایت، نوشته است. شخصیت اصلی این فیلم اما گاهی اوقات چنان ناخوشایند می شود که نمی شود دوستش داشت اما تماشای او در حال کار دستکم برای یک بار تماشای فیلم را خوشایند می سازد. در کنار تمام نقاط ضعفش، Burnt فیلمی دارای جلوه های بصری خوشایندی است که شاید تاکنون ندیده اید. در بحبوحه بداخلاقی های شخصیت کوپر، مخاطبان با تماشای شاهکارهای او احساسی جز گرسنگی و میل به غذا نخواهند داشت.

10 فیلم سرگرم کننده و اشتهاآور در مورد غذا و آشپزی

۴- Big Night

در تمام طول دوران فعالیت سینمایی اش، استنلی توچی هیچ ابایی از نشان دادن ریشه های ایتالیایی و علاقه اش به غذاهای این کشور نداشته است و اولین تجربه کارگردانی او با نام Big Night در سال ۱۹۹۵ نیز نامه ای عاشقانه به هر دوی این علایق است. فیلم Big Night داستان دو برادر به نام های سکوندو و پریمو را روایت می کند که تلاش دارند رستورانشان را زنده و پررونق نگه دارند و به همین خاطر غذاهای خاص و اورجینالی را به امید تاثیر قرار دادن مهمان ویژه شان، لویی پریما که یک خواننده جاز مشهور دهه ۱۹۵۰ است تهیه می کنند. سکانس مربوط به شام به تنهایی تماشای این فیلم را خوشایند می سازد، آنجا که تصاویر غذای جدید این دو برادر به نمایش در آمده و مهمانان واکنش های غیرمنتظره ای دارند که باعث می شود بینندگان نتوانند جلوی ریزش آب دهانشان را بگیرند. زمانی که این غذای ایتالیایی آشپزخانه را ترک کرده و بین مهمانان تقسیم می شود، فک آن ها از جادویی که دو برادر در خلق این غذای خوشمزه به کار برده اند می افتد.

10 فیلم سرگرم کننده و اشتهاآور در مورد غذا و آشپزی

۵- Pig

در مقایسه با اکثر کارهایی که در سال های اخیر انجام داده است، فیلم Pig فیلمی معمولی در کارنامه بازیگری نیکلاس کیج نیست. این درام بسیار قوی در مورد یک سرآشپز بازنشسته و گوشه گیر است که تلاش دارد خوک با استعدادش در زمینه پیدا کردن قارچ خوراکی را پیدا کند، خوکی که به سرقت رفته است. این فیلم یکی از بهترین فیلم های اخیر نیکلاس کیج بوده و فیلمی است که قدرت غذا و اهمیت آن برای تجربه انسانی را به نمایش می گذارد. این فیلم به مسائل زیرین هنر آشپزی پردخته و برخی از بهترین شات ها را در سکانس های مربوط به آشپزی اش خلق می کند و بدون شک یکی از احساسی ترین سکانس های شام را در تاریخ سینما دارد. بدون شک تماشای این فیلم مخاطبان را احساسی کرده و معده آن ها را نیز به شکلی باورنکردنی تحریک خواهد کرد.

10 فیلم سرگرم کننده و اشتهاآور در مورد غذا و آشپزی

۶- Flavors Of Youth

در مورد زیبایی انیمه چیزی وجود دارد که توضیح آن کمی دشوار است و نمی توان درک کرد که چطور چنین رسانه ای می تواند غذاهای با دست کشیده شده را چنین خوشمزه و جاری کننده آب دهان به تصویر بکشد. و هیچ انیمه ای تاکنون نتوانسته به اندازه درام آنتالوژی Flavors Of Youth در سال ۲۰۱۸ چنین جذابیتی در به تصویر کشیدن غذا و آشپزی داشته باشد. اولین داستان این انیمه با عنوان The Rice Noodles از دریچه نگاه مردی به نام مینگ روایت می شود که به سال های دوران جوانی اش  اش فکر می کند، زمانی که در یک نودل فروشی کار و زندگی می کرده است. آماده کردن این سوپ خود به شکلی خیره کننده انیمه سازی شده و تصاویر آن بسیار راضی کننده و تحریک کننده معده است. تماشای اولین باری که مینگ این سوپ ها را می چشد و آن سوپ داغ طلایی را در دهانش مزمزه می کند برای فشار دادن دکمه توقف ادامه نمایش و سفارش دادن یک سوپ خوشمزه در این روزهای سرد زمستانی چه به اهل خانه و چه بیرون، کافی خواهد بود. دو داستان دیگر نیز به اندازه این داستان تحریک کننده و جذاب هستند اما این اولین اپیزود این انیمه است که نشان از قوت فیلم داشته و مخاطبان را برای خوردن یک سوپ نودل داغ و خوشمزه بی قرار می سازد.

10 فیلم سرگرم کننده و اشتهاآور در مورد غذا و آشپزی

۷- Ratatouille

به عنوان یکی از بهترین فیلم های پیکسار، کارتون Ratatouille  در سال ۲۰۰۷ ساخته شد و همه را حیرت زده کرد، کارتونی خیره کننده و جذاب در مورد اخراجی ها و آدم های رویابین و چیزی که تم های داستان را به هم متصل می کند به تصویر کشیدن هنرهای آشپزی است. برخلاف تمام احتمالات و انتظارات، برد برد نویسنده و کارگردانی The Incredibles به نحوی توانست فیلمی در موردی موشی در پاریس بسازد که نه تنها به عنوان یک آشپز مخاطبان را حیرت زده می سازد بلکه اشتهای آن ها را نیز تحریک می کند. جلوه های بصری بی نقص فیلم هنوز هم بعد از پانزده سال از بهترین های دنیای انیمیشن به شمار می آید. تصویرسازی های این انیمیشن از غذا چنان واقعی است که تنها انیمه سازهای جادوگر امکان خلق چنین چیزی را داشته اند. حتی تصویر آشپزخانه ای پر از موش نیز برای از بین بردن اشتیاق یک آشپزی خوب که فیلم با آن آغاز می شود کافی نیست.

10 فیلم سرگرم کننده و اشتهاآور در مورد غذا و آشپزی

۸- Julie And Julia

فیلم Julie And Julia در سال ۲۰۰۸ که بر اساس داستانی واقعی ساخته شده داستان به شهرت رسیدن جولیا چایلد به عنوان یک سرآشپز جهانی و مشهور را روایت می کند در شرایطی که جولی پاول که نویسنده خوش آتیه ای است تلاش دارد هم آشپزی کند و هم هر دستور پختی که در کتاب چایلد وجود دارد را در وبلاگش منتشر کند. تماشای پیشرفت چایلد در آشپزی و تلاش های پاول در بهبود دستور پخت های دائماً در حال پیچیده تر شدنش، باعث می شود که مخاطبان شرایط سختی برای متوقف کردن وسوسه متوقف کردن فیلم و جستجوی دستور پخت های چایلد خواهند داشت. از گوشت های آبدار و خوشمزه تا شیرینی جات و دسرهای بی نقص، این فیلم همه جاه طلبی های خوشایند جولی و جولیا در زمینه آشپزی را دنبال می کند.

10 فیلم سرگرم کننده و اشتهاآور در مورد غذا و آشپزی

۹- Eat Drink Man Woman

درست پیش از اینکه آنگ لی با اقتباس خاص خود از رمان Sense and Sensibility  اثر جین آستین در سال ۱۹۹۵ در آمریکا به شهرت برسد، این نویسنده و کارگردان سرشناس آخرین فیلم در سه گانه درام خانوادگی بامزه خود را ساخت که Eat Drink Man Woman نام داشت. این فیلم یکی از زیباترین اما ساده ترین سکانس های ابتدایی یک فیلم خانوادگی را دارد که در آن خانواده ای پدرسالار به تصویر کشیده می شود، پدری که بهترین آشپز تایپه بوده و در حال آشپزی است، فیلمی که غذا در مرکز درگیری های بین شخصیت های آن قرار دارد. در حالی که تصاویر آماده سازی غذا در این فیلم خیره کننده و بی نقص است اما داستان فیلم فراتر از این تلاش های جذاب برای خلق غذایی خوشمزه و بی نقص است.

10 فیلم سرگرم کننده و اشتهاآور در مورد غذا و آشپزی

۱۰- Chef

فیلم Chef که در سال ۲۰۱۴ با بازی، نویسندگی و کارگردانی خیره کننده جان فاورو با همکاری ستارگان بسیاری ساخته شده، فیلمی کامل است که به یک اندازه به موضوعات مهمی چون خانواده و غذا می پردازد. فاورو در این فیلم نقش سرآشپزی را بازی می کند که بعد از اخراج شدن از یک رستوران مشهور در لس آنجلس، شروع به راه اندازی یک کسب و کار آشپزی جدید در یک کامیون می گیرد و در این بین روابطش را بهبود بخشیده و علاقه اش به آشپزی را دنبال می کند. با رویکرد کارگردانی خاص فاورو تمامی جزییات خوشایند غذاهایی که توسط شخصیت اصلی فیلم پخته می شوند به تصویر کشیده شده و کار بی نقص دوربین و کلوزآپ های خوشایند نیز خاصیتی هیپنوتیزم کننده دارد به طوری که بو و عطر غذاها را می توان از پشت صفحه نمایش حس کرد. این فیلم نه تنها یکی از بهترین فیلم های فاورو در عرصه کارگردانی بلکه یک فیلم مربوط به آشپزی و غذا در کامل ترین و مطلق ترین معنای خاص خود است که بیش از هر فیلم دیگری در این فهرست حس گرسنگی تان را تحریک می کند.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۲ نظر

ورود

  • Arash بهمن ۴, ۱۴۰۰

    فیلم delicious محصول ۲۰۲۱ رو هم اضافه کنید. و Le chef محصول ۲۰۱۲ با بازی ژان رنو.

  • مریم اردیبهشت ۱۱, ۱۴۰۲

    فیلمهای خوب و متفاوتی بود…! اما، آشپزی و غذا در فیلم “گرسنگی” ، یک راه برای به تصویر کشیدن شکاف طبقاتی جامعه ست! 😍✌️