۷ ترفند در زبان بدن برای خواندن فکر دیگران

۷ ترفند در زبان بدن برای خواندن فکر دیگران

فارغ از آنچه به زبان می آوریم، ما همیشه نمی توانیم کنترل پیامی را داشته باشیم که بدن مان می رساند. آگاهی از اصول پایه ای زبان بدن می تواند به شما کمک کند پیش از آنکه وقت و انرژی تان را پای کسی بگذارید، نشانه های هشدار را در او تشخیص دهید. مثلاً شما باید بتوانید هنگام خواندن زبان بدن دیگران، خجالتی بودن را از فریبکاری تشخیص دهید. با این روش می توانید متوجه شوید که آیا شخصی به همان خوبی است که به نظر می رسد.

در ادامه از چند نشانه ی هشدار در زبان بدن و معنایی خواهیم گفت که در پس آن ها وجود دارد.

۱- از تماس چشمی خودداری می کند یا نگاهش را از شما می دزدد تا مشکوک به نظر نرسد

جا به جایی نگاه همیشه نشانه ی دروغگویی فرد نیست. اما اگر متوجه شدید شخص مقابل تان دائماً نگاهش را از شما می دزدد (اغلب به طرف گوشه های بالا راست یا بالا چپ چشم) ممکن است مشغول دروغ بافی باشد. با این حال، نگاه به پایین را با نگاه به چپ یا راست اشتباه نگیرید. آدم ها معمولاً زمانی که سعی دارند چیزی را به یاد آورند به پایین نگاه می کنند. می توانید با پرسیدن سؤالاتی جزئی تر از شخص مقابل خود او را وادارید تا به شکلی دقیق تر موضوعی را شرح دهد و همینطور از او بخواهید داستان خود را به صورت معکوس تعریف کند تا متوجه شوید دروغ می گوید یا خیر.

بیشتر افراد با این روش آشنا هستند و سعی می کنند ازهمان ابتدا از تماس چشمی خودداری کنند. برای مثال، بیشتر پوکربازان مجرب هنگام اجرای یک ترفند، چشم های خود را می مالند تا حرکاتی طبیعی داشته باشند. در یک مکالمه، تماس چشمی طبیعی است که گهگاه به جهت دیگری کشیده می شود و با احساساتی همراه باشد که پاسخی به اطلاعات دریافتی هستند.

۲- همیشه خود را با تلفن همراهش مشغول می کند تا مواجهه ای نداشته باشد

اگر دیدید نگاه کسی از تلفن همراهش جدا نمی شود، این امر می تواند نشانه ی آن باشد که آن شخص ترس از مواجهه دارد یا نگران است پیام کسی هر لحظه بر روی صفحه ی تلفن همراهش ظاهر شود. اگر چنین عادتی را در شریک عاطفی یا دوست تان دیدید، این امر می تواند نگران کننده باشد. مثلاً اگر او نمی تواند هنگام خوردن غذا بحثی را ادامه دهد و تمام وقت به دنبال نوتفیکیشن های گوشی خود است، پس حواستان به کاری باشد که مشغول آن است و در صورت لزوم مانعش شوید.

۳- معمولاً در حین مکالمه از شما فاصله می گیرد

آدم ها یا زوج ها در حین مکالمه اغلب از ناحیه ی بدن، پاها یا سر به یکدیگر نزدیک می شوند. اگر متوجه تغییری در حرکات بدنی شخص مقابل تان و نحوه ی پاسخگویی اش به سؤالات شدید، ممکن است نشانه ی پنهانکاری او باشد. این فاصله گرفتن می تواند به صورت مجازی هم باشد. مثل وقت هایی که مجبور می شوید ساعت ها منتظر جواب پیام تان باشید. آدم ها ممکن است از این ترفند برای دور کردن خود از شما استفاده کنند.

این امر می تواند به این معنا هم باشد که شخص مقابل تان به مکالمه ای که میان تان برقرار شده واقعاً علاقمند نیست و ترجیح می دهد جای دیگری باشد. در این موقعیت سعی کنید از سخت کردن مکالمه به فرد خودداری کنید و بپذیرید که آن شخص ارزش وقت شما را ندارد.

۴- تند پلک زدن ممکن است نشانه ی معذب بودن باشد

پلک زدن امری طبیعی است. اما حواس تان به پلک زدن غیر طبیعی باشد، یعنی حالتی که فرد خیلی زیاد یا خیلی کم پلک می زند. دیر به دیر پلک زدن نشان دهنده ی آن است که فرد سعی دارد به چیزی وانمود کند که نیست. چه علاقه ای ساختگی به مکالمه با شما و چه دروغ بافی باشد، هنگام صحبت با دیگران دنبال این نکته در رفتار دیگران باشید. مثلاً یک شعبده باز باتجربه آرام تر از معمول پلک می زند تا برای اجرای ترفندی که در سر دارد طبیعی رفتار کند.

۵- دست ها و پاهای خود را ضربدری می کند تا توجه را از آن ها دور کند

۵۵ درصد مکالمات ما در حقیقت به شکل غیر کلامی رخ می دهند و دست ها و پاها از قضا نقش بزرگی در این مسأله دارند. دست به سینه شدن می تواند نشانه ی داشتن حالت تدافعی یا حفاظت از خود باشد. ضربدری کردن پاها می تواند نشانه ی راحت نبودن شخص مقابل تان با شما باشد. نشانه های ظریفی مثل باز کردن بیش از اندازه ی دست ها ممکن است نشان دهنده ی این باشد با کسی طرف هستید که دیگران را به بازی می گیرد و به آن ها دستور می دهد.

آدم ها اغلب به شکل ناخودآگاه از زبان بدن شان برای دور کردن توجه دیگران از خود استفاده می کند. در ارتباط کلامی، آن ها سعی می کنند از صحبت درباره ی خود پرهیز کنند و هر سؤالی را به طرف شما بازمی گردانند.

۶- دست های خود را زیاد از حد تکان می دهد

استفاده از حرکات دست هنگام صحبت با دیگران کار خوبی است، چون کمک می کند بر نکته ی کلیدی صحبت خود تأکید کنید. با این حال مانند هر چیز دیگری حرکات دست تا زمانی خوب است که استفاده از آن ها به اندازه باشد. در حقیقت، پژوهشی در سال ۲۰۱۵ نشان داد کسانی که از حرکات هر دو دست خود استفاده می کنند احتمالاً در حال دروغ بافی هستند. استفاده ی بیش از اندازه از حرکات دست، فرد را غیر قابل اعتماد و آشفته نشان می دهد. این امر همچنین در مورد حالتی صدق می کند که حرکات دست ها با آنچه که فرد به زبان می آورد تطابق ندارد و ممکن است این ذهنیت را ایجاد کند که فرد خود به چیزی که می گوید آگاه نیست.

طبیعی بودن حرکات دست را می توانید از روی محل قرارگیری دست ها تشخیص دهید. دست ها باید در ارتفاع کمر قرار گرفته باشند و در لحظات به خصوصی استفاده شوند. هنگامی که فرد از صحبت دست می کشد هم حرکات دست آهسته می شوند.

۷- هنگام صحبت با شما صدایشان می لرزد

هنگام مکالمه به تغییرات صدای شخص مقابل تان هم توجه داشته باشد. صدای افراد دروغگو اغلب میان صدای عادی و صدایی زیرتر از افراد راستگو در تغییر است. گرچه زیر شدن صدا یا لرزیدن آن لزوماً به معنای دروغگویی نیست، اما زیر شدن صدا به همراه دیگر نشانه های هشدار در زبان بدن می تواند به شما نشان دهد که شخص مقابل تان قابل اعتماد است یا خیر.

منبع: brightside
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۱۷ نظر

ورود

 • ارمین بهمن ۱۱, ۱۴۰۰

  کی گفته ما وقتی داریم دروغ نگاه چپ راست میشه ما وقتی دروغ میگیم قشنگ نگاه تو چشم طرف میکنیم دروغ میگم

  • دروغ گو بهمن ۱۱, ۱۴۰۰

   راست میگه هرکی میخواد دروغ بگه تو چشم طرف نگاه میکنه /: wtf

   • ناشناس بهمن ۱۱, ۱۴۰۰

    از کجا بدانم دروغ نمیگی دروغ نگو عاقبتش خوب نیست

  • پارسل بهمن ۱۱, ۱۴۰۰

   کاملا درسته

  • ستایش بهمن ۱۱, ۱۴۰۰

   کسی که دروغ میگه صداش بلنده کسی که استرس داره صداش میلرزه کسی که دروغ میگه و از حرفش مطمعن نیست صداش کم و زیاد میشه موقعی که کم میشه یعنی داره فکر میکنه که ادامه حرفشو چی بگه

 • آیلین بهمن ۱۱, ۱۴۰۰

  منظور از نگاه چپ به یه چیزی نگاه میکنم تا دروغ را پیدا کنم

 • ناشناس بهمن ۱۱, ۱۴۰۰

  ما هر وقت به چشم طرف نگا کنیم می فهمیم دروغ میگه یا راست نیاز به اینا نیست

 • طلا بهمن ۱۱, ۱۴۰۰

  فارسی بنویس ?

 • ... بهمن ۱۱, ۱۴۰۰

  یکم منطقی تر باشید خوبه صد بار تکرار کرد که منظورش صد درصد مواقع نیست هر گردی که گردو نیست با تمرین باید مهارت تشخیصش رو بدست بیارید بجای اینکه انقدر گارد بگیرید

 • کوروش امینی بهمن ۱۲, ۱۴۰۰

  کاملا درسته
  از زبان بدن به درستی و نادرستی کلامش میشه پی برد .

 • احسان بهمن ۱۳, ۱۴۰۰

  باید برای دنیای بهتر این امر فرهنگ سازی شود ولی متاسفانه دورغ گفتن شده یک وسیله برای رسیدن با اهداف و انقدر ما مردم در دروغ گفتن حرفه ای شده ایم که با این راهکارها نمیشه حرف راست از دروغ را تشخیص داد وبرای ترک این رفتار بد اول مسئولین باید از خودشان شروع کنن حتی اگر به ضررشان باشه

 • ? بهمن ۱۳, ۱۴۰۰

  یا طرف خجالتیه کلا بچیا ی مشکلی داره الکی جو نده همه به هم مشکوک بشن دیگه

 • ‌.... بهمن ۱۳, ۱۴۰۰

  خخخخخ جتلب بودcool

 • ماهان ربیعی بهمن ۱۵, ۱۴۰۰

  خیلی خوب بود عالیییییییییییییییییییی

 • محمد بهمن ۱۶, ۱۴۰۰

  من چهارتاشو بلدم