گواهینامه رانندگی ایران در چه کشورهایی معتبر است؟

گواهینامه رانندگی ایران در چه کشورهایی معتبر است؟

سیستم صدور گواهینامه رانندگی در کشورهای گوناگون شرایط متفاوتی دارد. این تفاوت گاه در مدت زمان مورد نیاز برای اخذ گواهینامه رانندگی خود را نمایان می کند و گاه در شرایط حاکم بر محیط امتحان.

فربد زاوه، کارشناس صنعت خودرو در این خصوص می گوید که مهم ترین تفاوت در مورد اعتبار گواهینامه در ایران و سایر کشورها، مدت زمان برگزاری دوره ها و نیز شرایط آموزش است.

او توضیح می دهد: «گواهینامه‌ هایی که در کشور ما صادر می ‌شود را می ‌توان در کوتاه مدت بین ‌المللی و در کشورهای مختلف با آن رانندگی کرد. اما موضوع دیگری که وجود دارد بحث تبدیل دائمی گواهینامه است.»

گواهینامه رانندگی

این کارشناس صنعت خودرو اضافه می کند: «سیستم هر کشوری برای صدور گواهینامه منحصر به فرد است. دوره‌ های آموزشی در اکثر کشورها بسیار طولانی است و متقاضی باید در شرایط متفاوت امتحان دهد. ما در کشور یک امتحان شهر ساده داریم که نهایت موارد آزمون یک پارک دوبل و دور زدن ساده است. امروزه در بسیاری از کشورها تست‌ ها و دوره‌ های شبیه سازی برگزار می شود. ما در کشور آموزش رانندگی در جاده و سرعت یا حتی دوره‌ هایی که به طور شفاهی به افراد آموزش کنترل خودرو درشرایطی مانند مه، لغزندگی ناشی از باران‌ های شدید یا برف بدهد را نداریم و افراد تنها در مواجهه با این شرایط می ‌توانند تجربه کافی به دست بیاورند اما این مواجه شدن‌ ها بسیار خطرناک است.»

او در پایان توضیح می دهد: «گواهینامه کشور آلمان در بسیاری از کشورهای دنیا مورد قبول است اما گواهینامه ایران از آن دست گواهینامه‌ هایی است که اعتبار ندارد و شما در سایر کشورها، مشمول گذراندن دوره‌ های آموزشی هستید اما به طور کوتاه مدت و محدود می ‌توانید از آن استفاده کنید.»

گواهینامه رانندگی

بر اساس قانون اتحادیه اروپا اگر از کشوری که عضو اتحادیه اروپا نیست، گواهینامه رانندگی داشته باشید، این گواهینامه پس از استقرار در یکی از کشورهای تحت عضویت این اتحادیه به مدت ۶ ماه معتبر خواهد بود. بعد از این مدت اما گواهینامه رانندگی شما دیگر معتبر نیست و باید برای دریافت گواهینامه رانندگی معتبر کشور مذکور اقدام کنید.

گواهینامه ایران در کشورهای کانادا، نروژ، دانمارک، انگلستان، رومانی و قبرس دارای اعتبار سه ماهه است. فرد می تواند با مراجعه به سرکنسولگری های این کشورها گواهینامه ایران خود را به گواهینامه موقت سه ماهه رانندگی در آن کشورها تبدیل کنند. در ترکیه نیز می توان ۶ ماه بدون ترجمه گواهینامه ایرانی و یا داشتن گواهینامه بین المللی رانندگی کرد. اما بعد از این ۶ ماه نیاز به مجوز ترکیه است.

بیشتر بخوانید:

داشتن «خالکوبی» مشهود مانع صدور گواهینامه می‌شود

از عربستان تا امریکا؛ در کشورهای مختلف دنیا رانندگان چطور گواهینامه رانندگی می گیرند؟

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۴ نظر

ورود

 • Shahram بهمن ۱۰, ۱۴۰۰

  توی خود ایرانم الان نمیشه گواهینامه گرفت تا توی خارج اعتبار داشته باشه ۳ ماه از قبولی گذشته خبری از گواهینامه نیست به خاطر تحریم ایران چیپ کارت وارد نمیشه یه قبض دادن همونشم باز ارزش قانونی نداره

 • fweds بهمن ۱۱, ۱۴۰۰

  یکی از اطرافیان رفت المان. ۱۰ ساله دارن تلاش میکنه گواهینامه بگیره. هی رد میشه.

 • محسن بهمن ۱۲, ۱۴۰۰

  من دو ماهه قبول شدم هنوز خبری از گواهینامه نیست ،عمدا یک کاری میکنم که مردم بگن ؛خاک بر سرتون با این کاراتون. تو خوده ایران اعتبار نداره چه برسه خارج

 • حمید بهمن ۱۵, ۱۴۰۰

  اطلاعات شما کمه توی بلژیک گواهینامه ایرانی تو شهرداری ترجمه و یه گواهینامه یک ساله بهتون میدن که تو اتحادیه اروپا قابل قبوله پس از اقامت دایم فرد گواهینامه ده ساله صادر میشه