تمام قتل های فجیع سال های اخیر که به نام «ناموس پرستی» انجام شد

تمام قتل های فجیع سال های اخیر که به نام «ناموس پرستی» انجام شد

قتل فجیع مونا حیدری دختر ۱۷ ساله ی اهوازی به دست شوهرش با انگیزه ی ناموسی طی روزهای گذشته بار دیگر توجه ها را به موضوع قتل های ناموسی و خشونت علیه زنان در ایران جلب کرده و به همین بهانه می خواهیم مروری بر برخی از پر سر و صداترین قتل های ناموسی ایران طی دو سال گذشته داشته باشیم.

۳۱ اردیبهشت ۹۹ رومینا اشرفی دختر ۱۳ ساله ی تالشی که با پسر مورد علاقه‌ ی خود از خانه فرار کرده بود، توسط پدرش در خواب با داس سر بریده شد.

۲۵ خرداد ۹۹ ‎فاطمه برحی دختر ۱۹ ساله ی آبادانی که پس از ازدواج اجباری با پسرعمویش از خانه فرار کرده بود، توسط او در کنار رودخانه بهمنشیر آبادان سر بریده شد.

۲۶ خرداد ۹۹ ‎ریحانه عامری دختر ۲۵ ساله ی کرمانی توسط پدرش با ضربه ی یک میله آهنی (به گفته ی برخی رسانه ها با تبر) با انگیزه ای که روایت های مختلفی از آن وجود دارد، کشته شد.

۸ خرداد ۱۴۰۰ گلاله شیخی دختر ۲۵ ساله ی سقزی حین مشاجره با همسرش بر سر موضوع کار کردن خود، قربانی ضربه ی مشت مرگبار او به سرش شد و پس از آن نیز جسد او توسط همسرش به آتش کشیده شد. این حادثه گرچه در دسته ی قتل های ناموسی نمی گنجد اما بسیار خبرساز شد.

۸ شهریور ۱۴۰۰ ‎مبینا سوری دختر ۱۴ساله ی لرستانی که همسر روحانی جوانی بود، با ظن ارتباط با خواستگار قبلی خود، توسط همسرش و اعضای خانواده‌ ی خود با روسری خفه شد و به قتل رسید.

رومینا اشرفی چرا کشته شد؟

رومینا اشرفی چرا کشته شد؟

رومینا اشرفی دختر ۱۳ ساله ی تالشی بود که پس از مخالفت های پدرش، رضا اشرفی، با ازدواج او با پسر مورد علاقه اش، جوانی ۲۸ ساله به نام بهمن خاوری، به همراه او اقدام به فرار از خانه کرد تا با یکدیگر ازدواج کنند. با این حال، پدر رومینا موفق به پیدا کردن محل اختفای رومینا و بهمن شد و دختر خود را به خانه بازگرداند. پس از بازگرداندن رومینا به خانه، رضا اشرفی با تحریک اطرافیان از جمله عموهای دخترش، در حالی که رومینا در خانه در خواب بود، با داس اقدام به بریدن سر فرزند خود کرد.

رضا اشرفی پیش از قتل درباره ی مجازات فرزندکشی تحقیق کرده بود و می دانست در صورت قتل فرزندش قصاص نخواهد شد.

پدر رومینا در نهایت به ۹ سال حبس محکوم شد و بهمن خاوری نیز ۲ سال زندان گرفت.

فاطمه برحی چرا کشته شد؟

فاطمه برحی چرا کشته شد؟

فاطمه برحی دختر ۱۹ ساله ی آبادانی بود که طی ازدواجی اجباری به عقد پسرعموی ۲۳ ساله ی خود به نام حبیب برحی درآمد. او پس از مراسم عقد به مشهد فرار کرد و در آنجا زندگی پنهانی داشت تا اینکه شوهرش موفق به پیدا کردن محل زندگی اش شد و او را به آبادان بازگرداند.

پدر شوهر فاطمه که عمویش هم بود یکی از فروشندگان حرفه ای مواد مخدر در آبادان بود و سال ها قبل خواهر خود یعنی عمه ی فاطمه را با برچسب خیانت به همسرش سر بریده بود اما پس از سال ها حبس از زندان آزاد شده بود. عمه ی فاطمه به خاطر اینکه همسرش به حبس ابد محکوم شده بود تصمیم به جدایی گرفته بود که این سرنوشت را پیدا کرد.

برادر شوهر فاطمه نیز که پسرعموی دیگرش بود، سال ها قبل با خواهر فاطمه ازدواج کرده بود. خواهر فاطمه از همان روزهای نخست زندگی اش بارها هدف ضرب و شتم قرار گرفته و حتی فرزندش زیر بار کتک سقط شده بود.

پس از بازگرداندن فاطمه به آبادان، پدرش که احتمال می داد دخترش سرنوشت مرگباری همچون عمه اش داشته باشد یک سم تهیه کرد و قصد دادن آن به فاطمه را داشت تا مرگ آسان تری داشته باشد که مادر فاطمه با اطلاع از اقدام شوهرش مانع کار او شد.

پس از بازگشت فاطمه، شوهرش با تصور خیانت او، با تحریک خانواده اش فاطمه را در کنار رودخانه بهمنشیر آبادان با چاقو سر برید و سپس با حضور در کلانتری خود را تسلیم پلیس کرد.

شوهر فاطمه در نهایت با رضایت اولیای دم از اعدام نجات یافت اما به دلیل جنبه ی عمومی جرمش برای سپری کردن دوران محکومیت خود روانه ی زندان شد.

ریحانه عامری چرا کشته شد؟

ریحانه عامری چرا کشته شد؟

ریحانه عامری، دختر ۲۵ ساله ی کرمانی بود که در شبکه های اجتماعی فعال بود. قتل او حواشی زیادی داشت و روایت های مختلفی درباره ی آن مطرح شد.

خواهر و مادر ریحانه لباس های خیس خونش را در اتاق او در خانه ی پدری اش پیدا کردند. پلیس رد خون را تا کنار خودروی پدر ریحانه پیدا کرد. پس از پیدا کردن پدر ریحانه در یکی از روستاهای کرمان او اعتراف کرد دخترش را به قتل رسانده و جسدش را در همان روستا رها کرده بود.

پدر ریحانه پس از دستگیری در ابتدا انگیزه ی خود از قتل دخترش را دیر آمدن او به خانه مطرح کرد و همچنین ادعا کرد که ریحانه به حرف او گوش نمی کرد. سپس شایعاتی مبنی بر اینکه پسر مورد علاقه ی ریحانه از کارگاه پدرش سرقت کرده بود، عنوان شد. علاوه بر این عده ای بر این باور بودند که پدر ریحانه از انتشار عکس های او در فضای مجازی خشمگین بود و به همین دلیل او را به قتل رساند.

اما پلیس کرمان علت حادثه را اختلاف خانوادگی پدر و دختر و عصبانیت پدر اعلام و شایعات مطرح شده درباره ی کشته شدن ریحانه با تبر را رد کرد. به گفته ی پلیس، میله آهنی که توسط پدر و در عصبانیت پرتاب شده بود با سر دختر برخورد کرده و موجب مرگ وی شده بود.

با این حال به گفته ی مادر ریحانه، دخترش به رابطه ی نامشروع پدرش با یکی از زنان فامیل پی برده بود و همین موضوع باعث اختلاف میان پدر و دختر شده بود. به ادعای مادر ریحانه، گرچه گفته شد که پدر ریحانه با میله آهنی او را به قتل رسانده بود اما در گزارش پزشکی قانونی به یک جسم تیز و برنده اشاره شده بود و او معتقد بود همسرش با تبر به سر ریحانه ضربه زده بود.

گلاله شیخی چرا کشته شد؟

گلاله شیخی چرا کشته شد؟

گلاله شیخی دختر ۲۵ ساله ی سقزی، فارغ التحصیل رشته حقوق و مشاور حقوق دفتر قضایی بود.

پس از سماجت های یکی از خواستگاران خود، پسری به نام کیومرث که از اقوام دور مادر گلاله هم بود، به عقد او در آمد. کیومرث تحصیل کرده و کارمند بانک بود.

هشت ماه از عقد گلاله و کیومرث گذشت و جهیزیه ی گلاله هم آماده شده بود تا به زودی پس از برگزاری مراسم ازدواجشان به خانه ی بخت رود. یک روز گلاله با همسر خود بیرون رفته بود تا درباره ی مراسم ازدواج شان صحبت کنند. کیومرث مخالف کار کردن گلاله بود به همین دلیل مشاجره ای بین آن ها درگرفت که طی آن کیومرث با مشت به سر او زد. شوهر گلاله وقتی دید او دیگر نبض ندارد و نفس نمی کشد، جسد او را در خارج از سقز با بنزین آتش زد.

کیومرث پس از قتل گلاله از سقز گریخت و با قصد فرار از کشور به تهران رفت که در آنجا توسط مأموران پلیس دستگیر شد.

مبینا سوری چرا کشته شد؟

مبینا سوری چرا کشته شد؟

مبینا سوری دختر ۱۴ ساله ی لرستانی بود که در سن ۱۳ سالگی با پسرعمه ی خود که روحانی جوانی در یکی از روستاهای لرستان بود، ازدواج کرد.

پس از مدتی در روستا شایعه شد مبینا با خواستگار قبلی خود در ارتباط است.

به گفته ی یکی از بستگان نزدیک مبینا، به دنبال این شایعات تعدادی از اقوام مبینا به همراه شوهرش او را به کوه‌های اطراف روستا بردند و با روسری خفه اش کردند. سپس جسدش را به باغ مادربزرگ مبینا بردند و او را به درخت آویزان کردند تا وانمود کنند مبینا به قتل رسیده یا خودکشی کرده بود. با این حال وقتی پلیس بالای سر جسد آمد تشخیص داد که مبینا به قتل رسیده بود. همان زمان یکی از بستگان مبینا گفته بود ما او را کشتیم. به همین دلیل همه ی آن‌ ها دستگیر شدند اما چند روز بعد شوهر مبینا به قتل او اعتراف کرد.

 

بیشتر بخوانید:

صحبت های مادر قاتل مونا حیدری درباره ماجرای سفر او به ترکیه و فرزند خردسالش

صحبت های پدر مونا حیدری درباره قتل دخترش و باند خرید و فروش دختران در اهواز

مطالب مرتبط
۷ نظر

ورود

 • Faty بهمن ۲۰, ۱۴۰۰

  انگار قرار نیست ظلم به زنها تموم بشه?????

  • جواد بهمن ۲۰, ۱۴۰۰

   مرد ها معمولا به روش قتل ظلم میکنند و دختر ها با طلاق و گرفتن تمام اموال از جمله فرزندان.
   مرد و زن هردو اگر فرهنگ خوبی نداشته باشند فرقی با حیوان نخواهند داشت
   در آشناهایمان زنی داشتیم که از شوهرش طلاق گرفته و تمام اموال از خانه تا مغازه و حتی بچه هایش را با خود برد.
   خداوند صفات حیوانی را چه در زن و چه در مرد قرار داده که هر جنس به نوعی دیگر آن را ابزار میکند
   مانند زنی که زخم زبان میزند و مردی که کتک می‌زند
   در نهایت همه آن ها فقط به خوی حیوانی خود اتکا میکنند.
   خداوند این نعمت هارا در هر دو جنس قرار داده ولی این که از آن برای راه خوب استفاده کنند و یا بد دست خودشان است

   • و بهمن ۲۱, ۱۴۰۰

    خدا خیرت بده

 • Parsa javaheri بهمن ۲۱, ۱۴۰۰

  خیلی دلم واسه اون سقزیه سوخت ، اخه شاید اون بیچاره هنوز زنده بود چرا اون شوهر راونیش اون رو به اتیش کشید ??☹

 • HH بهمن ۲۱, ۱۴۰۰

  تعصبات کورکورانه یه عده احمق رو به مفاهیم غیرت و ناموس ربط ندید. غیرت روی ناموس یعنی اینکه دوره جنگ شهید میدادیم برای برگردوندن جسد دختر ها و زن ها، یعنی اینکه مرد جوری هوای زن فلجش رو داره که اصلا بی نظیره، یعنی پدری جوری پای دختر معلولش مونده که شاید پدر یک دختر سالم تا این حد واقعا اهمیت نده به دخترش. ناموس پرستی یعنی اینکه اسلام گفته مرد نباید بذاره آب توی دل زن و فرزندهاش تکان بخوره. غیرت روی ناموس این هاست نه کارهایی که این احمق های جاهل به خاطر تفکرات متعصبانه غلط خودشون انجام دادن. هیچ کجای اسلام اجازه این کار ها داده نشده. شما هم از آب گل آلود ماهی نگیرید.

 • . بهمن ۲۲, ۱۴۰۰

  روزیاتو، ایرانی بودنم را به سرم زدی.

 • حامد بهمن ۲۳, ۱۴۰۰

  تفاوت غیرت و محبت رو بدونید.
  غیرت همینه، غیرت کوره، غیرت طرف رو مال خودش میدونه، غیرت حاضره طرف رو از بین ببره تا حیثیتش لکه دار نشه
  کاش بجای این غیرت کور عشق و محبت یاد بچه هامون داده میشد، تو رادیو تلویزیون تبلیغ میشد.
  کاش قوانین اصلاح بشه که از یه قاتل حمایت نشه هیچوقت
  که فکر نمیکن اینا تا هستن چیزی بهتر بشه