ناتو چیست و چه نقشی در حمله روسیه به اوکراین دارد؟

ناتو چیست و چه نقشی در حمله روسیه به اوکراین دارد؟

بحران روسیه و اوکراین در حالی دارد بالا می گیرد که ناتو در مرکز آن قرار دارد و حمله ی روسیه به اوکراین نیز به همین بهانه آغاز شده است. روسیه علت حمله خود به اوکراین را نزدیک شدن ناتو به مرزهای این کشور از طریق عضویت کشورهای همسایه این کشور در این اتحاد نظامی غربی اعلام کرده است.

به گزارش Mirror، بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس پیش از این گفته بود: «من فکر نمی کنم مسکو هنوز در این باره تصمیمی گرفته باشد. اما این بدین معنی نیست که احتمال وقوع یک فاجعه وجود نداشته باشد. متاسفانه باید بگویم اطلاعات دریافتی ما ناخوشایند است. ما در حال مشاهده تجمع شمار زیادی از نیروهای نظامی در مرز اوکراین هستیم.»

ناتو و بحران روسیه و اوکراین

جانسون همچنین با بیان این که هرگونه تهاجم «فاجعه بار» خواهد بود، گفت که انگلیس ۱۰۰۰ نیروی نظامی را در حالت آماده باش قرار داده است. بحران موجود از جهت وجود روابط عمیق بین روسیه و اوکراین و نیز به سبب ممانعت روسیه از پیوستن اوکراین به ناتو بغرنج تر شده است.

ناتو چیست؟

ناتو یا سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (North Atlantic Treaty Organization) یک اتحاد نظامی بین چندین کشور است که در سال ۱۹۴۹ شکل گرفت. کشورهای امضاکننده ی این معاهده توافق کرده اند که در صورت حمله ی نظامی علیه یکی از کشورهای عضو، به مقابله با آن حمله برخیزند.

در اصل این معاهده در پی جنگ جهانی دوم و در واشینگتن دی سی پایه گذاری شد. این پیمان بزرگ ترین پیمان نظامی جهان است که با پیوستن مونته نگرو و مقدونیه شمالی، تعداد کشورهایش به ۳۰ عضو رسید.

ناتو

پس از تشکیل ناتو، شوروی هم در پاسخ به آن، پیمان ورشو را در سال ۱۹۵۵ تشکیل داد که به امضای ۸ کشور بلغارستان، رومانی، لهستان، مجارستان، آلمان شرقی، آلبانی، چکسلواکی و شوروی رسید و در دوران جنگ سرد، رقیب اصلی ناتو محسوب می شد.

از زمانی که شوروی در سال ۱۹۹۱ از هم پاشید، کشورهای بلغارستان، آلبانی، رومانی، جمهوری چک، مجارستان، آلمان و لهستان حالا همگی به ناتو پیوسته اند و همین وضع را بغرنج تر کرده است.

چه کشورهایی الآن عضو ناتو هستند؟

ناتو در ابتدا با ۱۲ کشور شکل گرفت اما همان طور که ذکر شد حالا ۳۰ عضو دارد: آلبانی، بلژیک، بلغارستان، کانادا، کرواسی، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایسلند، ایتالیا، لیتوانی، لتونی، لوکزامبورگ، مونته نگرو، هلند، مقدونیه شمالی، نروژ، لهستان، پرتغال، رومانی، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا، ترکیه، انگلیس و امریکا.

روسیه گسترش این سازمان را به خصوص در نزدیکی مرزهایش تهدیدی برای خود می بیند و قضیه ی اوکراین هم به همین موضوع دلالت دارد. باورها بر این است که اوکراین به زودی به این پیمان خواهد پیوست.

ناتو- روسیه و اوکراین
جانسون و ینس استولتنبرگ

چه کسی ریاست ناتو را بر عهده دارد؟

هم اکنون «ینس استولتنبرگ» نروژی به عنوان دبیر کل ناتو فعالیت می کند. او بین سال های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۱ و ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۳ در کشور خودش نخست وزیر بوده است. وی مسئولیت فعلی اش را به عنوان دبیر کل ناتو در اکتبر ۲۰۱۴ به عهده گرفت.

بیشتر بخوانید:

رونمایی روسیه از سلاح‌های جدید در رزمایش Zapad-2021 و وحشت کشورهای عضو ناتو

منبع: Mirror
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود