آیا ویتامین D در مقابله با سویه اومیکرون کووید ۱۹ موثر است؟

آیا ویتامین D در مقابله با سویه اومیکرون کووید ۱۹ موثر است؟

از زمان شروع همه گیری کرونا، کارشناسان بسیاری نقش ویتامین دی در جلوگیری از شیوع کووید ۱۹ را زیر سوال برده اند. و بحث هایی پیرامون روش های جایگزین برای درمان این بیماری در سال ۲۰۲۰ به این موضوع دامن زده است.

اما پژوهشی جدید توجه ها را به این مکمل ها جلب کرده است. در این پژوهش دانشمندان امکان وجود ارتباط بین سطح ویتامین دی و توانایی سیستم دفاعی بدن برای دفع علائم شدید کوید ۱۹ به خصوص سویه اومیکرون را نشان داده اند.

این پژوهش که در مقیاس کوچک و بر اساس داده های به دست آمده بین آوریل ۲۰۲۰ و فوریه ۲۰۲۱ صورت پذیرفته، اخیراً در نشریه Plos One منتشر شده است. داده ها از ۲۵۳ نفر که برای درمان به بیمارستان منتقل شده بودند (پیش از در دسترس قرار گرفتن واکسن کرونا) جمع آوری شده و بر اساس آن ها این نتیجه به دست آمده که احتمال این که آن هایی که کمبود ویتامینِ D داشتند به کووید ۱۹ شدید دچار شوند بیش از سایرین است.

همچنین بر طبق این پژوهش نرخ مرگ و میر در میان افرادی که کمبود ویتامین داشتند ۲۵.۶ درصد و آن هایی که کمبود نداشتند تنها ۲.۳ درصد بود. اما به گفته ی کارشناسان، این پژوهش ثابت نمی کند که ویتامین دی به تنهایی می تواند از عفونت شدید جلوگیری کند.

اومیکرون

آیا ویتامین دی در برابر بیماری ها مفید است؟

از گذشته کارشناسان تغذیه این موضوع را به ما خاطر نشان کرده اند که ویتامین دی برای سلامت استخوان مفید است (چرا که کلسیوم را جذب می کند) و به عملکرد ماهیچه ها کمک می کند. با این وجود شواهد دال بر نقش ویتامین D در بالا بردن ایمنی سراسری بدن واضح نیست.

آیا ویتامین دی می تواند از کووید ۱۹ پیشگیری کند؟

ویتامین دی

با توجه به این پژوهش و سایر تحقیقاتی که در زمینه های مشابه انجام شده و نظر به نحوه ی تاثیرگذاری SARS-CoV-2 بر روی افراد واکسینه شده و نشده، پر واضح است که مکمل های ویتامین دی به تنهایی نمی توانند از انتقال کووید ۱۹ جلوگیری کنند.

با این حال به نظر می رسد بحث بر سر نقش ویتامین دی و تاثیر گذاری آن در خصوص کووید ۱۹ همچنان ادامه داشته باشد.

نتیجه

افرادی که کمبود ویتامین دی دارند باید با مشورت پزشک از مکمل های این ویتامین استفاده کنند. افراد گروه های زیر به طور خاص در معرض کمبود این ویتامین قرار دارند:

  • بزرگسالان بالای ۶۵ سال
  • افراد مبتلا به چاقی مفرط
  • افراد مبتلا به بیماری کبد و بیماری سلیاک
  • افرادی که در معرض نور آفتاب قرار نمی گیرند
  • افرادی که پوست تیره ای دارند
  • افرادی که رژیم گیاه خواری دارند

اکثر قریب به اتفاق کارشناسان معتقدند که استفاده از مکمل ویتامینِ D تحت نظر پزشک برای افرادی که از کمبود این ماده رنج می برند امری ضروری است اما بهترین راه مبارزه با کووید ۱۹، واکسن کرونا است و شواهد موجود در این حوزه غیر قابل انکار است.

بیشتر بخوانید:

با عوارض استفاده بیش از حد از مکمل ویتامین D آشنا شوید

منبع: Good House Keeping
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود