سه افسر شاهد کشته شدن جورج فلوید در دادگاه چه گفتند؟

سه افسر شاهد کشته شدن جورج فلوید در دادگاه چه گفتند؟

وکلای مدافع سه افسر سابق پلیس در دادگاه حقوق مدنی فدرال که در خصوص قتل جورج فلوید برگزار شده بود، به پرونده خود پایان دادند. هر سه افسر در ۲۵ مه ۲۰۲۰، زمانی که جرج فلوید، یک شهروند سیاهپوست آمریکایی، به طور وحشتناکی کشته شد در مورد آنچه گذشته بود، شهادت داده اند و مدعی شدند نمی خواستند او را به قتل برسانند.

با شنیده شدن  صحبت های این افسران ، هیئت منصفه و مردم اکنون بینش بیشتری نسبت به وقایع قبل، حین و پس از زانو زدن افسر سابق درک شووین (Derek Chauvin) بر گردن و پشت فلوید به مدت ۹ دقیقه و ۲۹ ثانیه دارند.

تو تائو، جی الکساندر کوئنگ و توماس لین نسبت به اتهامات دادگاه فدرال بی گناه هستندو قرار است اواخر سال جاری به اتهام کمک و مشارکت در قتل فلوید با محاکمه ایالتی روبرو شوند. در اینجا آنچه هر افسر سابق در شهادت خود گفته است را می‌خوانیم:

سه افسر دخیل در مرگ جرج فلوید در شهادت خود چه گفته اند؟
از چپ به راست: الکساندر کوئنگ، لین.جی و تو تائو

جرج فلوید رفتار بی ثبات از خود نشان می داد

لین یکی از دو افسر اول – همراه با کوئنگ – بود که در ۲۵ می ۲۰۲۰ به فروشگاه کاپ فودز رفت، زیرا گزارش هایی مبنی بر اینکه فلوید سعی کرده از  یک ۲۰ دلار تقلبی استفاده کند، دریافت کرده بود. وکیل او، ارل گری، تاکید کرد که این اتفاق در چهارمین روز همکاری وی با میناپولیس روی داده است.

کوئنگ به هیئت منصفه گفت: «او بسیار بیش فعال بود. و تا بار دوم یا سومی که از او سوال میکردم، پاسخی نمی داد.» کوئنگ اضافه کرد که به نظر می رسد فلوید مقداری “کف سفید” در اطراف دهان خود داشت.

افسر لین در ادامه گفت:  «شروع به داد و فریاد کرد و در این مرحله، شووین و تائو به محل حادثه رسیدند».

تائو شهادت داد که با وجود اینکه پس از رسیدن سایر افسران از پاسخگویی به صحنه منع شده بود، تصمیم گرفت به کمک ادامه دهد. او به هیئت منصفه گفت.  کاپ فودز پاتوق باند معروف Bloods است که قبل و بعد از مرگ فلوید، قتل‌هایی  در نزدیکی این فروشگاه رخ داده است. معلوم بود فلوید تحت تأثیر مواد مخدر یا الکل است،  به این دلیل که بسیار عرق کرده بود.

پس از مرگ فلوید گفته شد که فنتانیل و مت آمفتامین عواملی در مرگ او بوده اند، اما توضیحی در این باره که چه مقدار از هر یک از این دو دارو در بدن فلوید وجود دارد یا اینکه چگونه ممکن است در مرگ وی نقش داشته باشد، داده نشده است.

سه افسر دخیل در مرگ جرج فلوید در شهادت خود چه گفته اند؟

 جرج فلوید در برابر سوار شدن به ماشین مقاومت کرد

لین شهادت داد که هنگام تلاش برای سوار کردن فلوید به ماشین ، تلاش کرد تا اوضاع را در خارج از فروشگاه آرام کند بنابراین صدایش را پایین آورده و به فلوید گفته است که با او سوار ماشین می‌شود و شیشه‌ها را پایین می‌آورد. لین ادامه داد که مطمئن نبوده چه باید بکند، شووین  جلوی من را پرید و پرسید که آیا دستگیر شده است یا نه و سپس به جورج فلوید اطلاع داد که به دلیل جعل بازداشت شده است.

کوئنگ در حین توضیح تلاش‌هایش  برای قرار دادن فلوید در پشت ماشین گفت: رفتار او به حد افراطی غیرقابل باور رسید و به شدت شروع به لرزیدن کرد. به یاد می‌آورم که افسر شووین گفته بود ما او را پایین می‌آوریم.

تائو گفت که یکی از اهداف مهار فلوید محافظت از او در برابر  آسیب رساندن  احتمالی به خود یا اطرافیان بود و افزود که این اقدام تا حدی “برای نجات جان او” انجام شده است. تائو گفت هیچ یک از آنها قصد آسیب رساندن به فلوید را نداشتند.

تائو همچنین شهادت داد که دیدن دیگر افسران پلیس مینیاپولیس از زانوی خود هنگام دستگیری شخصی غیرعادی نیست. حرکت زانو به گردن توسط چندین دپارتمان اصلی پلیس کلانشهر ممنوع است، اما پلیس مینیاپولیس به افسران اجازه می‌دهد تا در صورت پرخاشگری یا مقاومت در برابر دستگیری، از طریق گردن مظنون را اقدام کنند. وقتی فلوید به زمین چسبانده شد، بدون سلاح و دستبند بسته بود.

تائو گفت: من می دانستم که جمعیت شروع به جمع شدن و ایجاد مشکلاتی کرده است. در آن مرحله، من باید نقش متفاوتی را ایفا کنم، که کنترل جمعیت است. تائو به تغییر نقش خود اشاره کرد و اطمینان داد که اتومبیل ها به افسران برخورد نمی کنند و آمبولانسی که فراخوانده شده بود می تواند به راحتی آنها را تشخیص دهد.

سه افسر دخیل در مرگ جرج فلوید در شهادت خود چه گفته اند؟

افسران دیدگاه های متفاوتی در مورد مرگ جرج فلوید دارند

تائو، لین و کوئنگ در لحظات منتهی به مرگ فلوید سه نقطه دید بسیار متفاوت داشتند.

تائو شهادت داد که زانوی شووین را روی گردن فلوید دیده بود و او در موقعیتی بود که می‌شنید فلوید صحبت نمی‌کند.

اما کوئنگ شهادت داد که نمی‌توانست بگوید شووین چقدر به گردن جورج فشار می‌آورد و پس از رسیدن آمبولانس،  به دلیل رفتار آرام امدادگران فکر نمی‌کرد نفس او را قطع شده باشد.

کوئنگ شهادت داد که می توانست ببیند فلوید  از حرکت ایستاده است. کوئنگ آن را به عنوان یک علامت نگران کننده اعلام کرده. ولی لین شهادت داد که حدود پنج دقیقه پس از اینکه کوئنگ به او گفت که نمی تواند در فلوید نبض پیدا کند، احیای قلبی ریوی را شروع کرده است. لین همچنین شهادت داد که در حالت ایده آل CPR باید بلافاصله پس از اینکه فرد نبض پیدا نکرد شروع شود.

سه افسر دخیل در مرگ جرج فلوید در شهادت خود چه گفته اند؟

کوئنگ گفت که متوجه نشد فلوید مرده، یا اینکه این یک حادثه پزشکی است، تا اینکه بعداً یک افسر قتل در صحنه حاضر شد.

دستیار دادستان ایالات متحده  از تائو (که در آن لحظه هنوز کنترل جمعیت را بر عهده داشت) پرسید: چرا در طول ۹ دقیقه و ۲۹ ثانیه به شووین نگفت که از گردن و پشت فلوید خارج شود.

تائو توضیح داد: فکر می کردم  یک کهنه سرباز  یا ۱۹ سال سابقه باید این موضوع را بداند. تائو شهادت داد که در حال تماشای تماشاگران بود و اطمینان داشته که افسران پشت سر او از فلوید مراقبت می کردند.

توماس لین آخرین افسری بود که دفاعیات خود را ارائه کرد و روز دوشنبه شهادت داد که متوجه نشد وضعیت فلوید در حالی که دستبند به دستانش بسته بود و در خیابان با زانوی افسر درک شووین به گردن او فشار داده شده بود – چقدر وخیم است تا زمانی که امدادگران فلوید را تحویل گرفتند.

وکیل لین از وی پرسید: وقتی صورتش را آنجا دیدی، وقتی سرش را به زیر انداختند، چه چیزی در ذهنت گذشت؟

او در پاسخ گفت: او خوب به نظر نمی رسید.

سه افسر دخیل در مرگ جرج فلوید در شهادت خود چه گفته اند؟

لین، جی. الکساندر کوئنگ و تو تائو متهم به محروم کردن فلوید از حق مراقبت پزشکی هستند، زیرا شووین زانویش را به مدت ۹ و نیم دقیقه به گردن فلوید فشار داد. لین پاهای مرد سیاهپوست ۴۵ ساله را نگه داشت، کوئنگ روی پشت او زانو زد و تائو از کمک مردمی  ممانعت کرد.

کوئنگ و تائو همچنین متهم به مداخله نکردن برای متوقف کردن شووین در ۲۵ مه ۲۰۲۰ هستند، که منجر به اعتراضات در سراسر جهان و بررسی مجدد نژادپرستی و پلیس شد. لین سفیدپوست  کوئنگ سیاه پوست و تائو  آمریکایی در ماه ژوئن با یک محاکمه ایالتی جداگانه به اتهام کمک به قتل و قتل عمد روبرو می شوند.

بیشتر بخوانید:

رونمایی از بازی «نجات آزادی» توسط بسیج با موضوع نجات جورج فلوید

قاتل جورج فلوید به ۷۵ سال حبس محکوم شد

بدون نظر

ورود