درگذشت یعقوب یادعلی ؛ مروری بر زندگی و آثار این نویسنده ایرانی

درگذشت یعقوب یادعلی ؛ مروری بر زندگی و آثار این نویسنده ایرانی

یعقوب یادعلی ، نویسنده ی ایرانی دیروز سوم اسفند ماه در سن ۵۱ سالگی بر اثر ایست قلبی در آمریکا در گذشت.

احمد حسن‌ زاده، داستان‌ نویس و از دوستان نزدیک یعقوب یادعلی خبر درگذشت این نویسنده را تأیید کرد و گفت: «همسر یعقوب تماس گرفت و گفت عصر گذشته به وقت آمریکا (سوم اسفند ماه) برای گیراندن سیگار بیرون می‌ رود که آمدنش طولانی می‌ شود. به دنبال او که می‌ روند می‌ بینند روی زمین افتاده و با آمدن آمبولانس متوجه می‌شوند بر اثر ایست قلبی از دنیا رفته است. همه‌ مان در بهت هستیم زیرا او سنی نداشت و پیش تر هم مشکل قلبی نداشت. چند ماه پیش ایران آمده بود و حالش خوب بود. چند شب پیش هم با هم تلفنی صحبت کرده بودیم.»

به گفته ی حسن زاده، خانواده ی یادعلی هنوز درباره ی برگرداندن پیکر او به ایران و یا خاکسپاری‌ اش در آمریکا تصمیمی نگرفته‌ اند.

یعقوب یادعلی کیست

یعقوب یادعلی کیست؟

یعقوب یادعلی در سال ۱۳۴۹ در نجف آباد ِ اصفهان به دنیا آمد.

در رشته فیلمسازی در دانشکده صدا و سیما درس خواند.

از سال ۷۴ به عنوان کارگردان در صدا و سیما مشغول کار شد و فعالیت ادبی‌ اش را در سال ۷۷ با انتشار مجموعه داستان «حالت‌ها در حیاط» شروع کرد.

اولین رمان و مشهورترین اثر او «آداب بی‌ قراری» نام دارد که در سال ۸۳ به چاپ رسید و برنده ی بهترین رمان اول دوره ی پنجم جایزه هوشنگ گلشیری شد.

اما در اسفند سال ۸۴ به جرم آنچه «توهین به قوم لر» در رمان «آداب بی قراری» عنوان شد، بازداشت و و پس از تحمل ۲ ماه زندان در اردیبهشت سال ۸۵ از زندان آزاد شد. در دادگاه تجدیدنظر حکم او تشدید شد و به یک سال زندان تعزیری محکوم شد.

یعقوب یادعلی پس از آزادی از زندان، در سال ۹۰ ایران را به مقصد آمریکا ترک کرد.

روند دادگاه یادعلی اما حدود ۶ سال به طول انجامید. در تیرماه سال ۹۱، بعد از گذشت بیش از پنج سال از حکم دادگاه تجدید نظر، یعقوب یادعلی بالاخره از تمامی اتهاماتش تبرئه شد.

در سال ۹۳ با آغاز دوره ی وزارت علی جنتی، رمان «آداب بی‌ قراری» پس از ۱۰ سال توقیف به دلیل توهین به قوم لر، رفع توقیف و دوباره چاپ شد.

یعقوب یادعلی کیست

رمان «آداب بی قراری» ماجرای سفر مهندس کامران خسروی را از شهری که احتمالا یاسوج است به اصفهان تعریف می‌کند. کامران خسروی مردی خسته است. او از اختلاف با همسرش خسته است، از چاپلوسی برای رؤسایش خسته است و بیشتر از همه از زندگی ملال‌آور و یکسانش خسته است. در ابتدای رمان متوجه می‌شویم که فریبا، همسر کامران، خانه را ترک کرده و از او خواسته که به اصفهان، شهری پدری‌اش انتقالی بگیرد. کامران خانه‌شان در یاسوج را می‌فروشد و به مقصد اصفهان حرکت می‌کند. تمام داستان در جاده می‌گذرد و در سه فصل روایت می‌شود.

۱۲ سال بعد از انتشار پرحاشیه ی رمان «آداب بی‌ قراری»، رمان دوم یعقوب یادعلی به نام «آداب دنیا» در سال ۹۵ توسط نشر چشمه به چاپ رسید.

یعقوب یادعلی در سال ۹۶ پس از ۶ سال به ایران بازگشت. با این حال او در آمریکا سکونت داشت.

یادعلی به سبک رئالیسم اجتماعی می‌ نوشت و فهرست آثار او عبارتند از:

مجموعه داستان «حالت‌ها در حیاط» (۱۳۷۷)

مجموعه داستان «احتمال پرسه و شوخی» (۱۳۸۰)

رمان «آداب بی قراری» (۱۳۸۳)

رمان «آداب دنیا» (۱۳۹۵)

مجموعه داستان «متغیر منصور» (۱۳۹۷)

رمان «آمرزش زمینی» (۱۳۹۸)

بدون نظر

ورود