واکنش دختر رومن آبراموویچ ؛ دوست نزدیک ولادیمیر پوتین به حمله به اوکراین

واکنش دختر رومن آبراموویچ ؛ دوست نزدیک ولادیمیر پوتین به حمله به اوکراین

سوفیا، دختر رومن آبراموویچ مالک باشگاه فوتبال چلسی، به جمع روس‌های ثروتمندی پیوست که ولادیمیر پوتین را به دلیل حمله به اوکراین مورد انتقاد قرار می‌دهند. علاوه بر او بسیاری دیگر از سلبریتی های روس نیز در شبکه های اجتماعی جنگ روسیه علیه اوکراین را مورد انتقاد قرار دادند و خواستار پایان آن شدند. سوفیا پیامی ضد پوتین را در اینستاگرام خود منتشر کرد: در متن این تصویر نوشته شده این که گفته می شود روس ها در کنار پوتین ایستاده اند بزرگترین دروغ در پروپاگاندای کرملین است.

نظر انتقادی او نسبت به پوتین از آجایی قابل توجه است که نام پدر او در فهرستی از «توانمندسازان پوتین» آمده است. مداخله خانم آبراموویچ به‌ویژه به دلیل وضعیت پدرش  که به عنوان یکی از برجسته‌ترین اولیگارشی‌های مقیم بریتانیا شناخته شده قابل توجه است. نمایندگان پارلمان روز سه‌شنبه او را به‌عنوان یکی از ۳۵ الیگارشی معرفی کردند که الکسی ناوالنی، رهبر اپوزیسیون روسیه آن‌ها را به‌عنوان یکی از «توان‌بخش‌های کلیدی» «دزد‌سالاری» تحت مدیریت پوتین معرفی کرد. اما او به شدت انکار می‌کند که به کرملین نزدیک است یا کاری انجام داده است که مستلزم اعمال تحریم‌ها علیه او باشد – زیرا بریتانیا در بحبوحه افزایش تنش‌ها با اوکراین به دنبال اعمال تحریم‌ها علیه روسیه بود.

سلبریتی ها علیه پوتین

گزارش شده است که آقای آبراموویچ عملاً بار دیگر از زندگی در بریتانیا منع شده است و ماه‌ها است که در خانه باشگاه فوتبال لیگ برتر خود در جنوب غربی لندن، استمفورد بریج، دیده نشده است. او درخواست خود را برای ویزای سرمایه‌گذار ردیف ۱ بریتانیا در سال ۲۰۱۸ پس از گزارش تاخیر در درخواستش پس از انتقاد از الیگارش‌های روسی در پی مسمومیت‌های سالزبری، پس گرفت.

مقامات اداره مهاجرت تحت دستوراتی هستند تا برای آقای آبراموویچ – که صاحب یک عمارت ۱۲۵ میلیون پوندی در نزدیکی کاخ کنزینگتون است – امکان اقامت در بریتانیا را غیرممکن کنند. گفته می شود که پرونده او توسط «واحد پرونده های ویژه» وزارت کشور در حال رسیدگی است.

سلبرتی ها علیه پوتین

با پیوستن برخی از بزرگترین سلبریتی‌های روسیه.محکومیت‌های بین‌المللی برای اقدامات کرملین بسیار گسترده است. بسیاری در پروفایل شبکه های اجتماعی خود مربع های سیاه را به همراه هشتگ «نه به جنگ» به اشتراک گذاشته اند.

در میان کسانی که مربع سیاه را پست کردند، کسنیا سابچاک (Ksenia Sobchak)، هنرپیشه، روزنامه‌نگار و نامزد سابق ریاست جمهوری روسیه بود که شایعه شده دخترخوانده ولادیمیر پوتین است. او این شایعات را تکذیب کرده است اما قبلا اعتراف کرده بود که در مراسم غسل تعمید او شرکت کرده است. او دیروز در پست خود گفت: “امروز ساعت شش صبح مرا با جمله “کیوشا، جنگ آغاز شده است” از خواب بیدار کردند. نه در سرزمین ما، [بلکه] با مردم ما. قطعا ما روس‌ها سال‌های آینده با عواقب امروز دست و پنجه نرم خواهیم کرد.

مجری تلویزیون و بازیگر آناستازیا ایولیوا، که نزدیک به ۲۰ میلیون دنبال کننده در اینستاگرام دارد، نیز یک مربع سیاه منتشر کرد و نوشت:« نه به جنگ»

سلبریتی های روس علیه پوتین

ایوان اورگانت مجری برجسته تلویزیون نیز از این وضعیت انتقاد کرد و گفت: “ترس و درد. نه به جنگ.»

سلبریتی های روس علیه پوتین

قهرمان سابق اسکیت باز جهان، یوگنیا مدودوا (Evgenia Medvedevа) نوشت: « شبیه یک کابوس است. امیدوارم همه چیز هر چه زودتر به پایان برسد.»

 

ماکسیم گالکین، کمدین محبوب که همچنین با بزرگترین ستاره روسی ازدواج کرده است، افزود: از صبح زود با اقوام و دوستان از اوکراین در تماس هستم. نمی توانم احساسم را با کلمات بیان کنم! چه طور ممکنه؟ هیچ توجیهی برای جنگ وجود ندارد. هیچ توجیهی.»

سلبریتی ها علیه پوتین

بازیگر ایرینا استارشنبام نوشت: «چگونه به این نقطه رسیدیم؟ هیچ چیز جنگ را توجیه نمی کند و من حرفی برای بیان درد و وحشت صبح امروز ندارم. اوکراینی ها، لطفا مرا به خاطر درماندگی ببخشید. ما خواهان پایان فوری این اعمال شنیع هستیم.»

سلبریتی ها علیه پوتین

بیش از ۱۵۰ مقام ارشد روسیه با امضای نامه‌ای سرگشاده، تهاجم پوتین به اوکراین را محکوم کردند و آن را «وحشیگری بی‌سابقه‌ای» دانستند و درباره عواقب فاجعه‌بار هشدار دادند. نمایندگان گفتند که «متقاعد شده‌اند» شهروندان روسیه از جنگ حمایت نمی‌کنند و پوتین را «شخصا» به دلیل دستور دادن نیروها به اوکراین در حمله‌ای که «هیچ توجیهی برای آن وجود ندارد و نمی‌توان سرزنش کردند.

پوتین در ساعات اولیه حمله در یک سخنرانی  خطاب به ملت روسیه اعلام کرد که یک «عملیات نظامی ویژه» برای «نظامی‌زدایی» و «نازی‌زدایی» اوکراین در حال انجام است. در این نامه از روس‌ها می‌خواهد در تجاوز شرکت نکنند» و از شهروندان می‌خواهد علیه تهاجم صحبت کنند زیرا تنها محکومیت گسترده مردمی می‌تواند جنگ را متوقف کند.

در میان امضاکنندگان نامه، معاونان مسکو، النا روساکووا، ماکسیم گونگالسکی، آندری مورف، النا کوتنوچکینا و النا فیلینا و همچنین مقامات سن پترزبورگ، دیوید کووایف و پولینا سیزووا و معاون ولیکی نووگورود، آنا چرپانووا نیز دیده می‌شوند.

این اقدامی شگفت‌انگیز برای مقامات روسی بود که علیه پوتین صحبت کنند، کسی که معمولاً کنترلی آهنین بر مخالفان دارد و هفته گذشته نشستی را با روسای ارشد امنیتی مسکو پخش کرد که در آن به نظر می‌رسید که آنها از طرح‌های او برای حمله به اوکراین حمایت کنند.

در این نامه که امضاکنندگان را «منتخب مردم» توصیف می‌کند، گفته شده است که آنها حمله ارتش روسیه به اوکراین را بی‌قید و شرط محکوم می‌کنند.این یک جنایت بی‌سابقه است که هیچ توجیهی برای آن وجود ندارد و نمی‌توان آن را توجیه کرد. تصمیم برای حمله شخصاً توسط ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه گرفته شد. ما متقاعد شده ایم که شهروندان روسیه چنین مأموریتی را به او نداده اند. این نامه در مورد عواقب فاجعه بار هشدار می‌دهد هزاران نفر خواهند مرد، مجروح و معلول خواهند شد، شهرهایی که برای بسیاری از روس ها عزیز هستند ویران خواهند شد. در این بیانیه آمده است که روسیه با محکومیت جامعه جهانی مواجه خواهد شد که منجر به انزوا، افزایش قیمت ها و فقر خواهد شد.

در این نامه آمده است: «امیدها برای زندگی خوب در روسیه در برابر چشمان ما در حال فروپاشی است. ما از شما می خواهیم که در تجاوز شرکت نکنید و آن را تایید نکنید. لطفا ساکت نباشید: فقط محکومیت گسترده مردمی می تواند جنگ را متوقف کند.

این نامه پس از آن منتشر شد که تصاویر دلخراشی از اوکراین به انتشار رسید که نشان می‌داد غیرنظامیان خونین در خیابان‌های شهرهای شرق این کشور به دنبال گلوله باران روسیه در ساعات اولیه دیروز حیرت زده می‌شوند. غیرنظامیان دیگری نیز مجروح شدند و برخی دیگر نیز جان خود را از دست دادند، هرچند هنوز تعداد مجروحان تایید نشده است. وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که شهرها را هدف قرار نمی دهد، بلکه از سلاح های دقیق استفاده می کند و مدعی شد که هیچ تهدیدی برای جمعیت غیرنظامی وجود ندارد.

با این حال گزارش شده است که لوهانسک، سومی، خارکف و چرنیهف در شرق اوکراین همگی مورد حمله قرار گرفته اند و انفجارهایی نیز در غرب – در ژیتومیر و لویو، نزدیک مرز با لهستان – گزارش شده است.

بیشتر بخوانید:

تشریح کامل جنگ روسیه و اوکراین در قالب ۶ نقشه

واکنش مازیار فلاحی به نگرانی ها درباره حضورش در اوکراین جنگ زده

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود