تازه ترین مصاحبه کاترین شکدم : «نه جاسوس بودم نه رابطه خصوصی داشتم» + ویدئو

تازه ترین مصاحبه کاترین شکدم : «نه جاسوس بودم نه رابطه خصوصی داشتم» + ویدئو

کاترین پرز شکدم، تحلیلگر یهودی فرانسوی-بریتانیایی که مقاله ی او در روزنامه تایمز اسرائیل درباره ی دوران حضورش در ایران جنجال برانگیز شده، در مصاحبه ی جدید خود با شبکه بی‌بی‌سی فارسی ادعاها درباره ی جاسوس بودن او و داشتن رابطه با برخی مقامات ایرانی را رد کرده است. کاترین شکدم در این مصاحبه گفت: «من جاسوس و مأمور هیچ کشوری نیستم، صرفاً تحلیلگر سیاسی بودم.»

او در پاسخ به این سؤال که چرا مقاله ی خود را در تایمز اسرائیل منتشر کرد، گفت: «من تصمیم گرفتم داستان خودم را به این روزنامه اسرائیلی بدهم. احساس کردم که مردم هم در ایران و هم در اسرائیل باید بدانند و نگاه متفاوتی نسبت به تحولات خاورمیانه پیدا کنند.»

با وجود برخی ادعاها درباره ی اینکه او جاسوس اسرائیل بوده، شکدم اما گفت هرگز به اسرائیل سفر نکرده و با مقامات این کشور ارتباط نداشته است. کاترین شکدم در پاسخ به این سؤال که چرا حجاب بر سر داشت، گفت چون همسر سابقش «مسلمان و اهل یمن» بود، به «درخواست شوهرش» تن داده بود. او گفت پس از جدایی از همسرش، حجاب را برداشته است.

او همچنین گفت: «من هرگز وانمود نکردم کس دیگری هستم و اصل و نسب من چیست.»

مصاحبه کاترین شکدم

کاترین پرز شکدم گفت هدفش از سفر به ایران جاسوسی نبود. او در ادامه گفت: «من سعی نکردم به رسانه‌ های ایران نفوذ کنم، وارد دالان‌های قدرت شوم یا به کسی نزدیک شوم. من از طرف دولت جمهوری اسلامی دعوت شدم. این ایران بود که از من دعوت کرد. و این برای من فرصت بود. من از کسی بهره‌ برداری یا سوء‌ استفاده نکردم.»

شکدم گفت: «برخلاف آنچه گفته می‌ شود به هیچ اسنادی در ایران دسترسی نداشتم و اینکه در انتهای مطلبم در تایمز اسرائیل نوشتم که ایران به دنبال سلاح اتمی است صرفاً برداشت شخصی‌ ام بوده که می‌ تواند کسی بپذیرد یا نپذیرد. اما برای این حرفم نه به سندی دسترسی داشته‌ ام و نه با کسی صحبت کرده‌ ام. تمام آنچه در اینباره دیده‌ ام همان مطالب آشکار روی اینترنت بوده است.»

شکدم همچنین در پاسخ به این سؤال که آیا در ایران از او خواسته شخصی مثلاً نوعی رابطه داشتند، گفت: «خیر به هیچ وجه». او در ادامه گفت: «گزارش‌ هایی که چنین ادعاهایی را مطرح کرده‌ اند خوانده ام. اینکه مقامات ایران بیایند اسراری را به من بگویند غیر منطقی است. با اینکه از چنین گزارش‌ هایی برای کوبیدن شخصیت من استفاده کنند مشکلی ندارم، اما این کار در عین حال مقامات ایران را زیر سؤال می‌ برد.»

پیش تر در برخی رسانه‌‌ ها و شبکه‌ های اجتماعی ادعاهایی درباره ی وجود رابطه ی شخصی میان کاترین پرز شکدم و بعضی مقامات ایران مطرح شده بود.

مصاحبه کاترین شکدم

او در پاسخ به این سؤال که آیا نادر طالب‌ زاده، مجری شبکه افق و مستند ساز، از او برای شرکت در کنفرانس فلسطین دعوت کرد، گفت که با او ملاقات داشته اما او دعوت کننده نبود، بلکه یکی از نهادهای نزدیک به مجلس او را دعوت کرده بود.

شکدم در ادامه گفت نادر طالب‌ زاده شرایط را برای مصاحبه ی او با ابراهیم رئیسی در سال ۹۶ در جریان سفر انتخاباتی رئیسی به رشت مهیا کرد اما شبکه راشا تودی روسیه از او خواسته بود این مصاحبه را انجام دهد.

کاترین شکدم در مقاله ی خود برای تایمز اسرائیل نوشته بود از سوی یکی از هواداران و افراد نزدیک به ابراهیم رئیسی که در آمریکا تحصیل کرده بود برای مصاحبه با نامزد انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ و تولیت وقت آستان قدس رضوی معرفی شده بود.

شکدم همچنین در رابطه با مطالب منتشر شده از او در وبسایت مقام معظم رهبری در پاسخ به این سؤال که آیا به دفتر رهبری رفت‌ و‌ آمد داشت، گفت: «خیر. چند مطلب را به صورت ایمیل فرستادم و حتی پولی هم دریافت نکرده‌ ام.»

کاترین شکدم کیست؟

کاترین پرز شکدم تحلیلگر سیاسی، نویسنده و مفسر مسائل خاورمیانه‌، در یک خانواده یهودی سکولار در فرانسه متولد شده و رئیس مؤسسه مطالعات شفقنا در انگلستان و مشاور خاورمیانه پرنس علی سراج در افغانستان بوده است. او همچنین نویسنده ی کتاب‌ های «خیزش عربستان تحت پرچم اولین امام»، «از مکه تا صحرای کربلا»، «داستان مقاومت بزرگ: یمن و وهابیون» بوده است.

شکدم با یک مسلمان یمنی ازدواج و از سال ۹۴ تا ۹۷ به ایران سفر کرد. شکدم در این مدت مقالاتی برای برخی رسانه های دولتی ایران نوشت و از تحلیلگران ثابت شبکه پرس‌تی‌‌وی متعلق به صدا و سیما بود. همچنین خبرگزاری مشرق در مصاحبه ای با شکدم او را یک تازه مسلمان معرفی کرده و نوشته بود: «شکدم روزنامه ‌نگار مسلمان و شیعه شده انگلیسی است که پیش از آن بر آیین مسیحیت بود. خانم شکدم در این گفتگو از چگونگی شیعه شدنش و نیز تحلیلش از انقلاب اسلامی ایران با مشرق سخن گفته است.»

مصاحبه کاترین شکدم

مصاحبه کاترین شکدم

با این حال، در اوایل بهمن امسال یک کانال تلگرامی نزدیک به محمود احمدی نژاد با استناد به مقاله ای که شکدم پس از بازگشت به فرانسه در سال ۲۰۲۱ در روزنامه تایمز اسرائیل منتشر کرده بود، مدعی جاسوس بودن وی و نفوذ او در میان مقامات ایران شد.

این ادعا واکنش های زیادی را به دنبال داشت و برخی مقامات و چهره های ایرانی به ارائه ی توضیحاتی درباره ی حضور شکدم در ایران پرداختند و منکر ارتباط با وی شدند. همچنین خبرگزاری تسنیم به نقل از یک منبع آگاه قضایی اظهار داشت شکدم صرفاً ۵ بار به ایران سفر کرده بود و در مجموع تنها ۱۸ روز در ایران حضور داشت که این موضوع با ادعاهای مطرح شده درباره ی وی تناسبی ندارد.

بیشتر بخوانید:

کاترین پرز شکدم کیست و ماجرای جاسوس بودن او چیست؟

همه واکنش ها به ماجرای جاسوس بودن کاترین شکدم و ادعاهای وی

یک نظر

ورود

  • خسرو تورک قشقایی اسفند ۱۹, ۱۴۰۰

    من تورکم باغیرت شکدم اگه دیدمت با برنوی مرحوم پدرم یک گلوله میزنم به سرت.خسرو تورک قشقایی با غیرت