روز جهانی عدد پی چه روزی است و چرا آن را جشن می‌گیرند؟

روز جهانی عدد پی چه روزی است و چرا آن را جشن می‌گیرند؟

پی (Pi) شاید یک عدد غیرمنطقی باشد، اما هیچ چیز غیرمنطقی برای جشن گرفتن آن وجود ندارد. با آن‌که بی‌نهایت عدد غیرمنطقی وجود دارد، تعداد بسیار کمی از آنها در فرهنگ عامه نفوذ کرده‌اند و هیچ‌کدام مثل پی (π) برای نام‌گذاری یک برند عطر یا یک فیلم استفاده نشده‌اند.

روز پی چه تاریخی است؟

هر سال در تاریخ ۱۴ ماه مارس، معلمان ریاضی بسیاری از نقاط دنیا روز پی را جشن می‌گیرند. زیرا چهاردهمین روز از سومین ماه میلادی و شیوه نوشتاری آن یعنی ۳.۱۴ یادآور چند رقم اول عدد پی، معادل ۳.۱۴ است. به علاوه از آنجایی که ثابت π تقریباً برابر با ۳٫۱۴۱۵۹ است، اگر ساعت ۱:۵۹ در کلاس درس ریاضی باشید، حتی می‌توانید ساعت پی را هم جشن بگیرید.

روز پی (π) چیه روزی است و چرا آن را جشن می‌گیریم؟

روز ملی پی چیست؟

ایده نام‌گذاری این روز به بیش از ۳۰ سال قبل بازمی‌گردد؛ زمانی که روز پی برای اولین بار در مقیاسی وسیع در موزه علوم اکسپلوراتوریوم (Exploratorium) در سانفرانسیسکو جشن گرفته شد. از آن زمان به بعد با به رسمیت شناختن روز پی توسط مجلس نمایندگان ایالات متحده و حمایت سازمان ملل متحدد، چهاردهمین روز ماه مارس روز ملی پی نام گرفت.

 

چرا روز پی را جشن می‌گیریم؟

تاریخ درخشان عدد پی هزاره‌ها را در بر می‌گیرد. ارتباط آن با دایره، برقراری ارتباط با این رقم را حتی برای دانش‌آموزانی که تازه مدرسه را شروع کرده‌اند ملموس‌تر می‌کند و ویژگی‌های آن به عنوان یک عدد غیرمنطقی می‌تواند آن را برای هر دانش‌آموز ریاضی در هر سنی مجذوب‌کننده سازد. علاوه بر این برای بسیاری از معلمان، روز π فرصت مناسبی برای برپایی جشن در کلاس درس ریاضی است.

روز پی (π) چیه روزی است و چرا آن را جشن می‌گیریم؟

تاریخچه عدد پی

هیچ منشا ساده و واحدی برای این عدد وجود ندارد. ریشه کلمه پی از حرف کوچک یونانی π گرفته شده و یک ایده جهانی را نشان می‌دهد: نسبت بین محیط و قطر یک دایره. شاید این‌طور بتوان گفت که از زمانی که ریاضی‌دانان در سرتاسر جهان به دایره‌ها فکر می‌کردند، رفته رفته راه‌های جدیدی برای تقریب و محاسبه کشف کردند. این رقم از حدود سه هزار سال قبل از میلاد در سرتاسر جهان مورد مطالعه، محاسبه و تفکر قرار گرفت. آنهایی که هزاران سال پیش زندگی می‌کردند متوجه شدند که مهم نیست دایزه چقدر بزرگ باشد، محیط و قطر همیشه یک نسبت دقیق را تشکیل می‌دهند.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
یک نظر

ورود

  • امیر اسفند ۲۳, ۱۴۰۰

    پی (Pi) شاید یک عدد غیرمنطقی باشد، اما هیچ چیز غیرمنطقی برای جشن گرفتن آن وجود ندارد.
    شوخی می کنید دیگه؟
    یه روز بی منطق و مسخره برای یه عدد اونم در شرایطی که خیلی از ریاضیدان های بزرگ درگذشته در جهان رو کسی اهمیت نداده…
    پ.ن: بچه ها دست بزنید به افتخار روز پی! تولد تولد تولدت مبارک مبارک مبارک تولدت مبارک. پی ایشالا که به اندازه ی ارقام اعدادت عمر کنی….