میلیاردرها، ورزشکاران و سلبریتی های طرفدار پوتین که اکنون به صف مخالفانش پیوسته اند

میلیاردرها، ورزشکاران و سلبریتی های طرفدار پوتین که اکنون به صف مخالفانش پیوسته اند

از ابتدای شروع جنگ روسیه علیه کشور اوکراین، ولادیمیر پوتین به دلیل دست زدن به این تهاجم از سوی جامعه جهانی و طرفداران صلح محکوم شده است. در این بین حالا ستارگان ورزش روسیه، بازیگران و رهبران جهان که سابقا طرفدار کرملین بودند نیز مخالفت خود را با این جنگ ابراز کردند.

الیور استون کارگردان هالیوود یکی از افراد مشهوری است که از حمایت خودش از پوتین دست کشید. آقای استون در توییتی نوشت:« اگرچه ایالات متحده هم جنگ های تجاوزکارانه زیادی را راه انداخته، اما تجاوز آقای پوتین در اوکراین را توجیه نمی کند. تکرار کار اشتباه باعث درستی آن نمی شود… روسیه اشتباه کرد که حمله کرد.»

مخالفان پوتین

ستارگان ورزش روسیه نیز علیرغم خطراتی که صحبت کردن علیه پوتین به همراه دارد، مخالفت خود را با این حمله به اشتراک گذاشتند. تعداد زیادی از ستاره های ورزش روسیه با جنگ پوتین مخالفت کردند و خواستار پایان دادن به درگیری شدند. برخی رهبران سیاسی که طرفدار کرملین بودند، از جمله سران مجارستان و جمهوری چک نیز با محکوم کردن حمله روسیه، به صفوف مخالفان پوتین پیوستند.

آندری روبلف، تنیس‌باز پس از پیروزی در مسابقه‌ای در ماه گذشته در دبی، عبارت « لطفا جنگ نکنید» را روی لنز دوربین نوشت. در همین حال، اوگنیا مدودوا، اسکیت باز، در یک استوری اینستاگرام گفت که امیدوار است «همه چیز که مانند یک رویای بد است، هر چه زودتر به پایان برسد».

الکس اوچکین، ستاره هاکی روی یخ NHL، که در گذشته شدیداً از پوتین حمایت کرده است، نیز نوشت «لطفا جنگ راه نیندازید.» او به خبرنگاران گفت: «من دوستان زیادی در روسیه و اوکراین دارم و دیدن جنگ برایم سخت است. امیدوارم به زودی این جنگ تمام شود و صلح در کل جهان برقرار شود.»

الکس سالموند، رهبر سابق SNP که قبلاً تحسین خود را از پوتین به اشتراک گذاشته بود و در تلویزیونی دولتی کرملین روسیه نیز برنامه داشت اکنون برنامه خود را به حالت تعلیق درآورده است و می گوید تا زمانی که صلح دوباره در اوکراین برقرار نشود، ادامه نخواهد داد.

مخالفان پوتین

در همین حال، میلوش زمان، رئیس جمهور جمهوری چک با محکوم کردن حمله به اوکراین، از حمایت خود از پوتین دست کشید. ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان، که قبلاً از متحدان نزدیک پوتین بود نیز به همین ترتیب به گروه مخالفان حمله روسیه پیوست.

در اقدامی مشابه، مارین لوپن، رهبر راست افراطی فرانسوی، سعی کرد از پوتین فاصله بگیرد و این حمله را غیر قابل توجیه خواند.  ماتئو سالوینی، نخست وزیر سابق ایتالیا که در گذشته از حامیان پوتین بود، تجاوز نظامی به اوکراین را به شدت محکوم کرد و خواستار «پاسخ مشترک متحدان» شد. ژرار دوپاردیو، بازیگر فرانسوی که پس از دریافت تابعیت روسیه، دوست خود پوتین را در آغوش گرفته بود، جنگ را «برادرکشی» توصیف کرد و از دوستش خواست که مذاکرات صلح را آغاز کند.

مخالفان پوتین

ایوان اورگانت، کمدین روسی، که در تلویزیون دولتی برنامه دارد، مربع سیاهی را در اینستاگرام به اشتراک گذاشت و نوشت: «ترس و درد. نه به جنگ». کمدین دیگر، ماکسیم گالکین، شوهر خواننده آلا پوگاچوا – بزرگترین سلبریتی روسیه، نیز مخالفت خود را با جنگ ابراز کرد. او گفت: «من نمی توانم کلماتی را برای بیان آنچه احساس می کنم پیدا کنم! این چطور می تواند امکان داشته باشد! هیچ توجیهی برای جنگ وجود ندارد! نه به جنگ!»

مخالفان پوتین

مارینا اووسیانیکوا، سردبیر کانال ۱ روسیه، با پلاکارد «بدون جنگ» به پخش زنده خبری تلویزیونی رفت. او به دلیل هشدار به بینندگان مبنی بر اینکه پخش «تبلیغات» را باور نکنند، ۳۰۰۰۰ روبل یا ۲۱۴ پوند جریمه شد. قبل از اینکه او به بخش خبری هجوم ببرد، به نظر می رسد که او ویدئویی ضبط کرده است که در آن به خاطر کار خود در تلویزیون دولتی روسیه عذرخواهی کرده و پوتین را مسئول جنگ می داند.

در همین حال، روزنامه نگار دیگر، لیلیا گیلدیوا، از کانال NTV گازپروم مدیا استعفا داد. او به وبلاگ نویس ایلیا وارلاموف گفت: «در ابتدا استعفا ندادم بلکه چون ترسیدم اجازه ندهند بروم،  نامه استعفای خود را نوشتم.» یان نپومنیاشی، شطرنج‌باز شماره پنج جهان از روسیه نیز پیام «نه به جنگ» را به اشتراک گذاشت. او  در توئیتر نوشت: «تاریخ پنج‌شنبه‌های سیاه زیادی را به خود دیده است. اما امروز سیاه تر از دیگران است. #saynotowar.»

مخالفان پوتین

میخائیل فریدمن، یکی از ثروتمندترین میلیاردرهای روسیه، خواستار «پایان دادن به خونریزی» شد، در حالی که خلبان مشهور الکساندر گارنایف نیز حمله به اوکراین را به شدت محکوم کرد.
لیزا پسکووا، دختر دیمیتری پسکوف، سخنگوی پوتین، با به اشتراک گذاشتن تصویر «نه به جنگ» در شبکه‌های اجتماعی به تظاهرات علیه جنگ پیوست.

بیشتر بخوانید:

تصاویر درگیری‌های خشونت بار مخالفان ولادیمیر پوتین با نیروهای امنیتی در روسیه + ویدیو

دیجیاتو
بدون نظر

ورود