چرخه زندگی یک پروانه در چهار مرحله + فیلم

چرخه زندگی یک پروانه در چهار مرحله + فیلم

در این مطلب قصد داریم مراحل رشد پروانه را با جزئیات کاملش برایتان بگوییم که شامل چهار مرحله مختلف می شود. همه پروانه ها در طول این مراحل دچار دگرگونی کامل می شوند؛ آنها برای آنکه به مرحله بلوغ برسند چهار مرحله را پشت سر می گذارند: تخم، کرم، پیله و بزرگسالی. هر کدام از این مراحل چرخه زندگی پروانه نیز هدف مخصوص به خود را دارد. برای مثال وقتی تخم پروانه تبدیل به کرم می شود باید غذای زیادی بخورد و در بزرگسالی باید تولید مثل کند. چرخه زندگی پروانه ها هم بسته به گونه آنها متفاوت است و میتواند از یک ماه تا یکسال باشد.

۱۰ اثر پروانه ای باورنکردنی و ساده که مسیر تاریخ را به طور کلی تغییر دادند [قسمت اول]

مراحل رشد پروانه

مرحله اول: تخم

مراحل رشد پروانه ،چرخه زندگی پروانه ،مراحل زندگی پروانه

چرخه زندگی پروانه با یک تخم ریز،‌ گرد و یا استوانه ای آغاز می شود. جالب ترین نکته در مورد تخم پروانه به خصوص پروانه های شهریار این است که با نگاه نزدیک به تخم آنها میتوانید رشد هزارپا درون آنها را مشاهده کنید. تخم برخی پروانه ها گرد است و برخی بیضی شکل هستند. شکل تخم پروانه بسته به گونه آن متفاوت است و پروانه ها معمولا روی برگ گیاهان تخم ریزی می کنند.

مرحله دوم: کرم حشره

مراحل رشد پروانه ،چرخه زندگی پروانه ،مراحل زندگی پروانه

دومین مرحله از مراحل زندگی پروانه مرحله کرم حشره است. در چرخه زندگی پروانه ، وقتی تخم ها شکسته می شوند کرم های حشره که معمولا به آنها هزارپا گفته می شود از آنها خارج می شود. اما هزارپا برای مدتی طولانی در این مرحله نمی ماند و آنها در این مرحله غذای زیادی می خورند.

با شکسته شدن تخم پروانه، کرم همزمان با بیرون آمدنش شروع به خوردن برگی می کند که روی آن متولد شده است. به همین خاطر پروانه مادر باید مراقب باشد و روی برگ هایی تخم ریزی کند که برای کرم حشره قابل خوردن باشد. جالب است بدانید که کرم انواع مختلف پروانه نوع خاصی از برگ ها را دوست دارد. از طرفی این کرم ها در زمان تولد بسیار کوچک هستند و نمی توانند به سمت برگ های دلخواهشان بروند. همانطور که گفتیم در این مرحله هزارپا باید مرتبا غذا بخورد تا خوب رشد کند. اما پوست خارجی آنها همزمان با بزرگ شدنشان رشد نمی کند و در نتیجه آنها باید چندین بار در این مرحله پوست اندازی کنند.

مرحله سوم: پیله

مراحل رشد پروانه ،چرخه زندگی پروانه ،مراحل زندگی پروانه

مرحله سوم چرخه رشد پروانه یکی از جالب ترین بخش ها در چرخه زندگی پروانه است. به محض اینکه رشد هزارپا متوقف می شود و آنها به اندازه مناسب می رسند، شروع به تنیدن پیله به دور خود می کنند. از بیرون پیله اینطور به نظر می رسد که کرم مشغول استراحت درون خانه جدید خود است اما اتفاقات جالبی در حال رخ دادن درون پیله است و درون این فضای کوچک هزارپا مشغول تبدیل شدن به پروانه است.

در داخل پیله بدن قدیمی هزارپا دچار دگرگونی می شود و وقتی شاخک ها و پرهای زیبای یک پروانه را پیدا کرد آماده است تا از پیله خود بیرون بیاید.

مرحله چهارم: بزرگسالی

مراحل رشد پروانه ،چرخه زندگی پروانه ،مراحل زندگی پروانه

وقتی تغییرات درون پیله انجام شد پروانه از آن خارج می شود. در مرحله چهارم از مراحل رشد پروانه ، بال های پروانه هنوز خیلی نرم هستند و دور بدنش پیچیده شده اند. علت هم این است که فضای داخلی پیله خیلی کوچک است و پروانه مجبور به جمع کردن بال هایش است.

پروانه بعد از استراحتی کوتاه خون را به داخل بال هایش می فرستد تا بتواند آنها را باز و بسته کند و در آسمان به پرواز در بیاید. معمولا بین سه تا چهار ساعت طول می کشد که پروانه بعد از خارج شدن از پیله اش به پرواز در بیاید.

ویدیوی مراحل رشد پروانه را در ویدیو زیر مشاهده کنید:

خواندن این مطلب به شما توصیه می شود

لاک پشت دریایی چگونه از تخم هایش مراقبت میکند

یک نظر

ورود

  • BTS بهمن ۱۴, ۱۴۰۱

    خیلی خوب بود