۱۰ نکته مهم درباره مراقبت از پاها که نباید فراموش کنید

۱۰ نکته مهم درباره مراقبت از پاها که نباید فراموش کنید

فردی که سبک زندگی نسبتاً فعالی دارد روزانه ۷/۵ هزار قدم برمی دارد. این بدان معنی است که یک شخص در طول زندگی خود به اندازه ی ۵ بار دور زدن کره زمین با پای پیاده راه می رود. برای اینکه بتوانیم چنین مسافت زیادی را راه برویم، باید توجه بیشتری به سلامت پاهای خود داشته باشیم.

با چند توصیه برای مراقبت از پاها بدون صرف هزینه ی زیاد همراه باشید.

۱- سنگ پای خیس را به پوست خشک نکشید

سنگ پا گزینه ی مناسبی برای از میان بردن پوست خشک و نرم کردن پینه های پا است. برای انجام صحیح این کار باید پا و سنگ پا را به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه در آب گرم بخیسانید. سپس پاها و نه سنگ پا را خشک کنید و به مدت ۲ تا ۳ دقیقه سنگ را به پاها بکشید. بعد از اتمام کار، سنگ پا را بشویید و مقداری کرم مرطوب کننده هم به پاها بزنید.

۲- هرگز به پوست خشک تیغ نکشید

تیغ کشیدن به پاها بدون آب یا کرم های مخصوص ممکن است باعث تحریک شدن پوست، رشد موهای زیرپوستی یا حتی سوزش پوست شود. کسانی هم که منافذ عمیق یا موهای ضخیمی دارند ممکن است حتی پوست شان دون دون شود.

در این حالت نقاطی سیاه و قرمز رنگ روی پوست ظاهر می شود. این نقاط به دلایل مختلفی به وجود می آیند. به همین دلیل است که باید زود به زود تیغ اصلاح خود را عوض کنیم و هرگز به پوست خشک تیغ نکشیم.

۳- مراحل تیغ زدن

پیش از تیغ زدن، تمام پوست باید شسته و لایه برداری شود. این تنها راه برای از بین بردن چربی ها و سلول های مرده ی پوست است که می توانند منافذ پوست را مسدود کنند. سپس به پوست تان موس مخصوص اصلاح بزنید تا موها بیشتر نرم شوند و بعد از حمام هم به پوست خود کرم مرطوب کننده بزنید.

۴- انتخاب کفش مناسب و افزایش راحتی کفش هایی که دارید

به گفته ی پزشکان، کفش های تنگ، به ویژه آن هایی که نوک باریکی دارند می توانند باعث میخچه شوند. برای جلوگیری از این مشکل، بهتر است کفش هایی به پا کنید که نوک پهن و کفی تخت دارند.

استفاده از کفی های طبی را فراموش نکنید چون کسانی که کف پاهایشان صاف است بیشتر مستعد گرفتار شدن به مشکلات پا هستند. استفاده از کفی های طبی به حفظ پاها از صدمات تصادفی هم کمک می کند.

۵- اگر انحراف شست پا دارید از پد مخصوص استفاده کنید

اگر دچار بونیون یا انحراف شست پا هستید، می توانید از پدهای بونیون استفاده کنید. این پدها انگشت را به جای درستش بازمی گردانند و اصطکاک را کمتر می کنند. کارشناسان توصیه می کنند از پدهای انعطاف پذیر استفاده کنید چون راحتی بیشتری دارند.

۶- از پوست زانوها مراقبت کنید

هایپرپیگمنتیشن یا همان تیره شدن رنگ پوست امری کاملاً بی ضرر است اما برخی افراد سعی می کنند پوست زانوهای خود را روشن کنند تا تیرگی آن کمتر به چشم آید. کارشناسان توصیه می کنند از محصولات لایه بردار همچون آلفا-هیدرو اسیدها استفاده کنید. این محصولات سلول های مرده ی پوست را از بین می برند و پوست را نرم می کنند. شما می توانید از محصولات خانگی مثل ژل آلوئه ورا و زرد چوبه هم برای یکدست کردن رنگ پوست و کاهش تیرگی آن استفاده کنید.

تیرگی پوست قابل پیشگیری هم هست. برای این منظور، باید همیشه به قسمت مورد نظر ضد آفتاب و مرطوب کننده بزنید.

۷- از دستگاه اپیلاتور درست استفاده کنید

دستگاه های اپیلاتور موها را از ریشه می کنند. اگر از آن ها درست استفاده نکنید، دستگاه به جای بیرون کشیدن مو، آن را کوتاه می کند. برای جلوگیری از این مشکل، پوست را لایه برداری و از اپیلاتور، درست استفاده کنید. دستگاه را با یک زاویه ی ۹۰ درجه نگه دارید و به آرامی و با فشاری اندکی روی پوست حرکت دهید.

۸- بعد از وکس کردن، لباس های الیاف مصنوعی نپوشید

پارچه های الیاف مصنوعی، پوست آسیب دیده را تحریک می کنند. کارشناس توصیه می کنند، بعد از وکس کردن، روزهای اول، لباس هایی به تن کنید که پارچه ی آن ها نخی یا از هر نوع الیاف طبیعی دیگری باشد.

۹- برای از بین بردن پینه به پزشک مراجعه کنید

پینه های بزرگ می توانند ناراحتی زیادی ایجاد کنند اما سعی نکنید با خرید کرم های مخصوص یا با کمک سالن های زیبایی، از آن ها خلاص شوید. بهتر است برای این کار به پزشک مراجعه کنید. پزشک قسمت پینه بسته را می تراشد و علت مشکل را پیدا می کند.

برخی افراد به خاطر طبیعت پاهایشان دچار پینه می شوند و در چنین مواقعی تنها یک پزشک می تواند کمک کننده باشد.

۱۰- جوراب نخی نپوشید

پاهای انسان نزدیک به ۲۵۰ هزار غده عرق دارد. کسانی که زیاد عرق می کنند نباید جوراب نخی بپوشند. چرا که این جنس، رطوبت را به خود جذب می کند و اجازه ی تبخیر آن را نمی دهد. اگر تمام روز را با جوراب نخی سپری کنید، پاهایتان بوی واقعاً بدی می گیرد.

نکته اینجا است که در یک محیط مرطوب، باکتری ها به شدت شروع به رشد می کنند. بنابراین باید از پارچه هایی استفاده کنید که در آن ها پلی استر وجود دارد.

منبع: brightside
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود