جشن سالگرد ۱۵۰ سالگی پارک ملی یلواستون برگزار می‌شود

جشن سالگرد ۱۵۰ سالگی پارک ملی یلواستون برگزار می‌شود

پارک ملی یلواستون (Yellowstone) یکی از مهم‌ترین مناطق طبیعی دنیا و یک اکوسیستم بزرگ برای گیاهان و حیوانات به شمار می‌آید که در ایالات متحده آمریکا واقع شده است. این پارک  هم اکنون در آستانه صد و پنجاهمین سالگرد خود قرار دارد. بت پرت ( Beth Pratt)، مدیر اجرایی منطقه ای کالیفرنیا در فدراسیون ملی حیات وحش، برای اولین بار شگفتی های پارک ملی یلوستون را از طریق صفحات یک کتاب کشف کرد. او می گوید: «هنوز می توانم به یاد بیاورم که بی وقفه به عکس های قله های گرانیتی، آبشارهای خروشان و حیات وحش باشکوه خیره شده بودم، و در مورد سرگردانی در آن مناظر خیال پردازی می کردم.»

بت روزی در طی یک سفر بین‌المللی از خانه‌اش در ماساچوست به کالیفرنیا آمد. او درباره اولین دیدارش با یلواستون می گوید: واقعاً یک لحظه بزرگ بود. پرات که بعداً در پارک مشغول به کار شد، نوشته‌ای را از مجله‌اش به تاریخ ۲۰ سپتامبر ۱۹۹۱ به اشتراک گذاشت:

یلواستون زیبا است. هیچ توصیف درستی نمی توانم از آن ارائه کنم چرا که من جان مویر ( گیاه‌شناس و از پیشگامان حفاظت طبیعت، در ایالات متحدهٔ آمریکا) نیستم. این مکان مسحور کننده و پر از شگفتی های طبیعی است و حیات وحش همه جای آن جاری ست. دیزنی لندی برای طبیعت دوستان. در حال حاضر، من در حال تماشای یک گله هستم. گاو نر برای گله خود آوازی ترسناک می خواند، در عین حال صدایی مناسب زمین.” در واقع، یلوستون سرزمینی غنی از تاریخ و خاطرات است.

این پارک  که-۹۶٪ آن در وایومینگ، ۳٪ در مونتانا و ۱٪ در آیداهو است، امسال یک نقطه عطف بزرگ را جشن می گیرد. در ۱ مارس ۱۸۷۲، رئیس جمهور Ulysses S. Grant قانون حفاظت از پارک ملی یلوستون را امضا کرد. او با امضای خود اولین پارک ملی را در ایالات متحده و همچنین جهان ایجاد کرد.

پارک ملی یلواستون

در  صد و پنجاهمین سالگرد، به خدمات گذشته، حال و آینده پارک ملی و طرفداران یلوستون پرداخته می شود البته تاریخ یلوستون در واقع بسیار قبل از سال ۱۸۷۲ آغاز می شود و آنقدرها هم که بسیاری فکر می کنند دست نخورده نبوده است. شواهدی از حضور مردم در هزاران سال پیش در این سرزمین وجود دارد. سازمان زمین‌شناسی ایالات متحده می‌گوید: «برخی از مسیرهای مدرنی که کوهنوردان در یلوستون رفت و آمد می‌کنند، یادگاری از راهروهای بومی هستند که قدمت آن به حدود ۱۲۰۰۰ سال پیش بازمی‌گردد.»

مردم بومی قبایلی که در این مکان زندگی میکردند، در اینجا شکار کرده‌اند، ماهی گرفته‌اند، گیاه جمع آوری کرده‌اند و از آب گرم برای مقاصد مذهبی و دارویی استفاده کردند. (Yellowstone در بالای یک آتشفشان قرار دارد و دارای بیشترین غلظت آبفشان در جهان و همچنین چشمه های آب گرم و منافذ بخار است)

در حالی که مردم بومی در تعادل با زمین زندگی می کردند. آمریکایی‌ـ اروپایی ها در اوایل دهه ۱۸۰۰ شروع به کاوش در منطقه‌ای کردند که اکنون یلوستون است، و اولین سفر سازمان‌یافته در سال ۱۸۷۰ در این منطقه ایجاد شد.گزارش‌های واضح از  این سفرها به کنگره  برای محافظت از زمین در برابر توسعه خصوصی کمک کرد.

پارک ملی یلواستون

این پارک  با پیوستن پارک‌های سکویا و یوسمیتی کالیفرنیا در سال ۱۸۹۰ به ایجاد پارک‌های ملی بیشتری در ایالات متحده کمک کرد. کوه رینیر  نیز در سال ۱۸۹۹ به این فهرست اضافه شد. امروزه، ۶۳ پارک ملی وجود دارد که جدیدترین آنها New River Gorge  است که در دسامبر ۲۰۲۰ افتتاح شد. کن برنز در سال ۲۰۰۹ عنوان مستند خود را در مورد پارک های ملی ایالات متحده «بهترین ایده آمریکا» نامید. ارزش آن باعث شده است که به میراث جهانی یونسکو تبدیل شود.

پرت، که در حال حاضر مدیر اجرایی منطقه ای کالیفرنیا در فدراسیون ملی حیات وحش است، گفت: «اهمیت یلوستون برای حفاظت از حیات وحش و حفظ میراث وحشی ما قابل چشم پوشی نیست. تشکیل پارک تضمین می کند که میراث طبیعی ما برای نسل های آینده قابل اعتماد است” و “الهام بخش دیگر حفاظت از زمین های عمومی مانند جنبش فضای باز است – بنابراین میراث یلوستون برای منافع عمومی بسیار فراتر از حتی ملی است.

بیشتر بخوانید:

آتش سوزی در پارک ملی سکویا و تلاش برای نجات بزرگ ترین درخت جهان

بدون نظر

ورود