۸ فیلمی که سینمادوستان، منتقدان و کاربران اینترنت در بی نقص بودن آن ها اجماع دارند

۸ فیلمی که سینمادوستان، منتقدان و کاربران اینترنت در بی نقص بودن آن ها اجماع دارند

فیلم ها باعث ایجاد بحث می شوند: گاهی اوقات خوب و گاهی اوقات بد اما کمتر پیش می آید که طرفداران سرسخت سینما، منتقدان و کاربران شبکه های مجازی بر سر بی نقص بودن و کیفیت بالای یک فیلم توافق داشته باشند. از فیلم های انیمیشنی در مورد اسباب بازی ها تا فیلم های مافیایی دهه ۱۹۷۰، تنها چند فیلم انگشت شمار وجود دارند که حتی سختگیرترین منتقدان سینمایی نیز بر کیفیت بالایشان صحه می گذارند، چه به خاطر دیالوگ های ماندگارشان باشد و چه روش هایی که برای به چالش کشیدن سانسور استفاده کرده اند. در ادامه این مطلب می خواهیم شما را با ۸ فیلمی آشنا کنیم که تقریباً همه افراد در مورد بی نقص بودن آن ها اتفاق نظر دارند.

8 فیلم بی نقص تاریخ سینما که همه به کیفیت آن ها اذعان دارند

۸- The Godfather (1972)

فیلم The Godfather هنوز هم از نگاه بسیاری یکی از بهترین فیلم های تاریخ سینماست و بسیاری آن را به خاطر خوشایند بودنش از نگاه سختگیرترین منتقدان یک کالت کلاسیک محبوب می دانند. در ابتدا گمان می رفت که The Godfather فیلمی شکست خورده از آب دربیاید اما به خاطر توانایی فیلم در به تصویر کشیدن زندگی واقعی دار و دسته های مافیایی از طریق اکشن داستان و بازی های ماندگار از بازیگرانی مانند مارلون براندو دو دیگران فیلمی به شدت موفقیت آمیز بود که جوایز سینمایی متعددی نیز بدست آورد. این فیلم حاوی برخی از تاریک ترین سکانس های خشونت عصر سینمایی خود است که با موسیقی تند و سناریو پرتنشش تاثیر بیشتری بر مخاطب می گذارد. اسم فیلم The Godfather  به عنوان یک فیلم بزرگ که مورد تحسین توده ها قرار گرفته و حتی وارد فرهنگ عامه نیز شد به ذهن خطور می کند که به خاطر سبک خاص خود منتقدان را شگفت زده کرده، مخاطبان را با شخصیت های منحصربفرد خود سرگرم نموده و راه خود را به فهرست بهترین انتخاب های بسیاری از طرفداران و کارشناسان سینمایی دو آتشه باز کرد.

8 فیلم بی نقص تاریخ سینما که همه به کیفیت آن ها اذعان دارند

۷- Some Like It Hot (1959)

فیلم Some Like It Hot هنوز هم یک شاهکار کمدی بدون تاریخ انقضاست و اگر چه تماشای آن لذت بخش است اما دلایل زیادی برای این موضوع وجود دارد که این فیلم هم از دیدگاه سینماروها و هم کارشناسان و منتقدان سینما فیلمی بی نقص است. فیلم Some Like It Hot مرزهای سینما را به چالش کشیده و کمک کرد تا سانسورهایی که در زمان انتشار روی فیلم ها اعمال می شد برداشته شوند و از بسیاری از جهات یک اثر کمدی انقلابی و متحول کننده در دیدگاه سینماروها نسبت به دنیای اطرافشان بود. این فیلم سناریو بسیار منحصربفرد و خاصی داشته که توسط زوج بی نقص تونی کورتیس و جک لمون به تصویر کشیده می شود و معضلات اجتماعی متعددی مانند بدرفتاری با زنان، دیدگاه نسبت به گروه های اقلیتی جنسی و سانسوری که آن دوران روی فیلم ها اعمال می شد را مورد نقد قرار می دهد. اکثر فیلم های بیلی وایلدر هم از نگاه منتقدان و هم مخاطبان فیلم های قابل احترام و بی نقصی هستند، هم به خاطر توانایی های این فیلمساز در خنداندن مخاطبان و هم به فکر فرو بردن هم زمان آن ها که شاید به همین خاطر باشد که فیلم Some Like It Hot چنین فیلم محبوب و انقلابی بود.

8 فیلم بی نقص تاریخ سینما که همه به کیفیت آن ها اذعان دارند

۶- How To Train Your Dragon (2010)

اگر چه می توان اشتباهات اندکی را در فیلم How To Train Your Dragon مشاهده کرد اما پیدا کردن فیلمی که به صورت مطلق بی نقص باشد تقریباً غیرممکن است. این فیلم یک انیمیشن حماسی است که از سطح انیمه سازی بسیار بالا و باکیفیتی برخوردار است همراه با موسیقی متن خارق العاده و صداپیشگی های بسیار جذاب که موفقیتش به ساخت چندین اسپین آف سینمایی و تلویزیونی از آن شد. انیمیشن How To Train Your Dragon روش سرگرم کننده برای داستان پردازی و روایت دارد که هم کودکان و هم بزرگسالان را در خود فرو برده و آن را به فیلمی خانوادگی با پایگاه طرفداری قابل توجه تبدیل می کند. کیفیت بالای انیمه سازی در این فیلم باعث شده که سکانس های آن بسیار بی نقص باشند و بسیاری به آن نمره ۱۰ کامل بدهند. این فیلم همزمان به موضوعات بسیاری می پردازد و همچنان فیلم محبوبی در میان کارشناسان سینما، منتقدان و سیناروهاست اگر چه ده سال از انتشار آن می گذرد.

8 فیلم بی نقص تاریخ سینما که همه به کیفیت آن ها اذعان دارند

۵- Get Out (2017)

فیلم Get Out یک تریلر پیچش دار است که براحتی می توان دو بار از تماشای آن لذت برد و بسیاری مجبورند برای درک کامل داستانش، دستکم دو بار آن را تماشا کنند. این فیلم وحشت و ترس معمولی که مخاطبان در ذهن خود به عنوان یک کابوس آور شبانه دارند را تغییر داده و چیزی بسیار واقعی تر را جایگزین آن می کند و بدین ترتیب مخاطب را ترغیب می کند که تصور خود از ترس و وحشت را تغییر دهد و آن را چیزی ببیند که هر لحظه در اطراف ما پرسه می زند. فیلم Get Out در نهایت مخاطب را به این باور اشتباه ترغیب می کند که در امان است تا اینکه ناگهان وی را به قعر یک تجلی پیچیده، ترسناک و متفکرانه اما مهم از نژاپرستی می اندازد. از صدای یک قاشق چایخوری تا ژست های ترسناک صورت دانیل کالویا، این فیلم زندگی واقعی را با ترس ها ترکیب می کند تا یک فیلم موفق و به شدت تاثیرگذار را خلق کند. جوردن پیل با Get Out فیلمی ترسناک ساخته که ترسی که هنوز در میان جامعه کنونی پرسه می زند را به وضوح به مخاطب نشان می دهد، در حالی که همزمان حرکت به سمت برابری را نیز به تصویر می کشد. بدین ترتیب هم سینماروها و هم منتقدان و کارشناسان سینمایی در اجماعی نادر توافق دارند که فیلم پیل یک کلاسیک مدرن است.

8 فیلم بی نقص تاریخ سینما که همه به کیفیت آن ها اذعان دارند

۴- Stand By Me (1986)

وقتی در مورد فیلمی کاملاً بی نقص که همه بر کیفیت بالای او توافق دارند به میان می آید بسیاری به یاد فیلم Stand By Me می افتند. این فیلم داستان دوستی را روایت کرده و تا حدودی بر اساس ماجراجویی های دوران کودکی نویسنده داستان آن، استفن کینگ، است که به فیلمی کالت کلاسیک و فیلمی بسیار خوشایند به خاطر حال و هوای نوستالژیکش تبدیل شده است. Stand By Me فیلمی ماجراجویانه بود که نگاهی سینمایی به گذار از کودکی و ورود به بزرگسالی از نقطه نظر و زاویه دید کودکان است و از بین رفتن معصومیت کودکان و حرکت به سمت آگاهی خاص دوره بزرگسالی را به تصویر می کشد. این فیلم بسیار احساسی حتی امروزه نیز مخاطبان خود را با دورنمایی صادقانه و واقعی از سال های دوران کودکی و معصومیت های آن روزگار روبرو می سازد.

8 فیلم بی نقص تاریخ سینما که همه به کیفیت آن ها اذعان دارند

۳- Jurassic Park (1993)

Jurassic Park فیلمی است که بعد از انتشار در سال ۱۹۹۳ به پرفروش ترین فیلم تاریخ سینما در آن دروان تبدیل شد و به همین دلیل لیاقت شهرت و اعتباری که کسب کرده بود را داشت. این فیلم انقلابی در صنعت سینما ایجاد کرد و برای اولین بار از تصویرسازی کامپیوتری در آن استفاده شده بود، قابلیتی که در کنار موسیقی متن بی نقص نابغه ای به نام جان ویلیامز باعث خلق یک اثر متفاوت شده بود. فیلم Jurassic Park در روایت پرتعلیق داستان کاملاً بی نقص بود و مخاطبان را به اشتباه به احساس امنیت ترغیب می کرد تا اینکه به یکباره آن ها را با دایناسورهای ترسناک روبرو می کند. اما همچنان یک فیلم خانوادگی پر از اکشن است و با نقدهای پنج ستاره روبرو شد، فیلمی که بعد از انتشار به خاطر به تصویر کشیدن داستانی که مخاطبان تا آن زمان تنها در کتاب ها خوانده بودند مورد تحسین همگان قرار گرفت. همه عناصر موجود در این فیلم بی نقص و در بالاترین حد کیفیت است و این هم یکی از دلایل دیگری است که باعث شده Jurassic Park همچنان یکی از محبوب ترین فیلم های تاریخ سینما باشد.

8 فیلم بی نقص تاریخ سینما که همه به کیفیت آن ها اذعان دارند

۲- Pulp Fiction (1994)

Pulp Fiction فیلمی است که همه فیلم دوستان دستکم باید یکبار ببینند در حالی که سختگیرترین سینماروها و منتقدان نیز بالاترین امتیازها را داده اند. فیلم Pulp Fiction همان سکانس های غیرمنتظره خاص فیلم های تارانتینو را در خود دارد تا از دیالوگی به دیالوگ دیگر و از شخصیتی به شخصیت دیگر منتقل شود در حالی که از دیالوگ های مشهور و خاص در تمام فیلم هایش استفاده می کند و به همین دلایل است که Pulp Fiction هنوز هم یکی از نمادین ترین و مشهورترین فیلم های تاریخ سینماست. وقتی این واقعیت را در نظر می گیرید که داستان های مختلفی را در قالب یک روایت بیان می کند که هر یک حال و هوا و سرعت روایت خود را دارند. این فیلم به نحوی داستان های اکشن و متفاوتی را با هم ترکیب می کند و از دیالوگ های قوی برای انتقال گفتگوهای معنادار استفاده می کند که حتی امروز هم می توان آن ها را در میان مردم شنید که نشان می دهد چرا این فیلم تا به امروز یک فیلم محبوب و تاثیرگذار باقی مانده است.

8 فیلم بی نقص تاریخ سینما که همه به کیفیت آن ها اذعان دارند

۱- Toy Story 2 (1999)

فیلم Toy Story 2 یک فیلم موثر و ماندگار از نگاه بسیاری از بزرگسالان است و حتی امروز نیز آن را به فرزندان خود نشان می دهند اما در این فیلم با دنباله ای روبرو هستیم که بسیار بهتر از فیلم اورجینال بوده و یک فرانچایز بسیار محبوب را هدایت می کند. این فیلم بسیار مسحور کننده مملو از شوخی های بزرگسالانه و سطح بالا و باکیفیتی از انیمیشن است که هر شخصیت آن جذابیت خاص خود را دارد. فیلم Toy Story 2 مخاطبان زیادی را نمی خنداند اما درس های زندگی بسیاری به مخاطب می دهد، از جمله اهمیت دوستی، دلشکستگی که با بزرگ شدن رخ می دهد و نهایتاً اینکه باید استعدادهای هر کسی مورد تقدیر و شناسایی قرار گیرد. برای بسیاری از سینمادوستان، منتقدان و کاربران شبکه های اجتماعی، فیلم Toy Story 2 یکی از معدود فیلم هایی است که به نقطه بی نقص بودن نزدیک شده است و ثابت می کند که یک دنباله نیز می تواند به خوبی فیلم اورجینال و شاید حتی بهتر از آن باشد.

بیشتر بخوانید:

۱۵ مورد از بهترین و بی نقص ترین فیلم هایی که برنده جایزه اسکار بهترین فیلم سال شده اند

۱۰ اثر سینمایی که بی نقص ترین فیلم های قرن ۲۱ لقب گرفته اند [قسمت اول]

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
یک نظر

ورود

  • EF7 فروردین ۲۶, ۱۴۰۱

    فیلم
    مرد خانواده نیکلاس کیج و ته آ لئون محصول سال ۲۰۰۰ هم حرف نداره
    عالیه