بازیگرانی که برای ایفای نقش شان مهارت خاصی آموختند

بازیگرانی که برای ایفای نقش شان مهارت خاصی آموختند

بازیگران گاهی برای ایفای نقش خود مجبور به یادگیری مهارت خاصی می شوند که خود هیچ سررشته ای از آن ندارند. درست است که ترفندهای سینمایی ای برای حل این مسأله مثل استفاده از بدل وجود دارد اما بعضی بازیگرها به چنین موقعیت هایی به چشم فرصتی برای یادگیری یک مهارت جدید نگاه می کنند.

در ادامه از بازیگرانی خواهیم گفت که برای ایفای نقش خود مهارت خاصی آموختند.

۱- کیانو ریوز برای فیلم «نقطه فروپاشی» (Point Break) موج سواری یاد گرفت

تمامی بازیگران فیلم «نقطه فروپاشی» مجبور شدند برای ایفای نقش خود موج سواری یاد بگیرند. به گفته ی دنیس جارویس، موج سواری که وظیفه ی آموزش بازیگران این فیلم را برعهده داشت، کیانو ریوز تا قبل از بازی در این فیلم هیچ تجربه ای در موج سواری نداشت. با این حال، او این ورزش را به خوبی فرا گرفت و به قدری به موج سواری علاقمند شد که جارویس یک تخته موج سواری مخصوص او ساخت تا ریوز خارج از فیلم هم موج سواری را ادامه دهد.

۲- جسی آیزنبرگ برای فیلم «حالا مرا می بینی» (Now You See Me) اصول پایه ای شعبده بازی را یاد گرفت

جسی آیزنبرگ در فیلم «حالا مرا می بینی» نقش یک شعبده باز را داشت و برای ایفای آن، اصول پایه ای این کار را فرا گرفت. به گفته ی آیزنبرگ، او متوجه شد چیزهایی یاد گرفته که برای اجرای هر نوع ترفند شعبده بازی ای بسیار به کار می آمدند.

۳- جوزف گوردون لویت برای فیلم «بندباز» (The Walk) راه رفتن روی طناب در ارتفاع را یاد گرفت

این بازیگر برای ایفای نقشش در فیلم «بندباز» نه تنها در عرض فقط ۸ روز راه رفتن روی طناب را یاد گرفت، بلکه مربی او فیلیپ پتیت بود، یعنی همان کسی که گوردون لویت نقش او را در این فیلم بازی می کرد. در حقیقت، پتیت اصرار داشت که شخصاً این مهارت را به گوردون لویت آموزش دهد و گرچه یادگیری این مهارت در عرض تنها ۸ روز بسیار بلند پروازانه به نظر می رسید اما گوردون لویت موفق به این کار شد.

۴- ناتالی پورتمن برای فیلم «قوی سیاه» (Black Swan) ۵ ساعت در روز تمرین رقص باله می کرد

این بازیگر خود اذعان کرده در ابتدا وقتی برای بازی در فیلم «قوی سیاه» انتخاب شد، مهارت های باله ی خود را دست بالا گرفته بود. چون او تجربه ی اندکی در این زمینه از دوران کودکی اش داشت، تصور می کرد می تواند از پس این کار بربیاید اما اینگونه نبود. او که دیگر آموزشی ندیده بود، برای جبران این موضوع، در اوقات فراغت خود دست کم ۵ ساعت در روز را صرف تمرین رقص باله می کرد. این تلاش ها به بار نشست و او موفق به دریافت جایزه اسکار برای نقش آفرینی اش شد.

۵- ماهرشالا علی برای فیلم «کتاب سبز» (Green Book) نواختن پیانو یاد گرفت

از آنجایی که «کتاب سبز» فیلمی درباره ی موسیقیدانی به نام دونالد شرلی است، از ابتدا قرار بود به بازیگر نقش اصلی نواختن پیانو آموزش داده شود. ماهرشالا علی که این نقش به او سپرده شد، در مدت آموزش، تلاش و پیگیری زیادی از خود نشان داد به گونه ای که به گفته ی آهنگسازی که وظیفه ی آموزش او را برعهده داشت، با آنکه قرار بود جلسات ابتدایی تمرین بیشتر از یک ساعت نباشند اما ۳ ساعت به طول می انجامیدند چون ماهرشالا علی می خواست مطمئن شود همه چیز را به درستی یاد گرفته است. در پایان این جلسات او نواختن چند ملودی را یاد گرفته بود.

۶- تام کروز برای فیلم «مأموریت غیرممکن: فال اوت» (Mission Impossible: Fallout) با ۲۰۰۰ ساعت پرواز، هدایت هواپیما را یاد گرفت

تام کروز معمولاً بدلکاری های نقش هایش را خودش انجام می دهد و هدایت یک هواپیما در ششمین فیلم «مأموریت غیرممکن» هم از این قاعده مستثنی نبود. به گفته ی دستیار پروازی که آموزش او را برعهده داشت، برای تبدیل شدن به یک خلبان مبتدی معمولاً  به ۳ ماه روزانه ۸ ساعت تمرین نیاز است، اما کروز هر چه در توان داشت کرد تا به این فرآیند سرعت بخشد و طی مدت زمان کوتاهی، ۲۰۰۰ ساعت پرواز داشت. علاوه بر آن، کروز نحوه ی اجرای شیرجه چرخشی با هواپیما که مانور هوایی دشواری محسوب می شود را نیز فرا گرفت.

۷- ریچل وایس برای فیلم «برادران بلوم» (The Brothers Bloom) نواختن ۴ ساز را یاد گرفت

ریچل وایس در فیلم «برادران بلوم» باید آکاردئون، بانجو، ویلن و گیتار می نواخت به همین دلیل نواختن این ۴ ساز را فرا گرفت. این فیلم در صربستان فیلمبرداری می شد به همین دلیل وایس باید نواختن آکاردئون را از یک مربی صرب یاد می گرفت که زبان انگلیسی بلد نبود و مسأله ی زبان نیز مشکلاتی ایجاد کرده بود. این بازیگر نواختن ۳ ساز دیگر را کاملاً به تنهایی یاد گرفت چون یادگیری آکورد را هم شروع کرده بود.

۸- کیت وینسلت برای فیلم «آواتار ۲» غواصی آزاد یاد گرفت

فیلم «آواتار ۲» هنوز اکران نشده، با این حال، چیزهایی درباره ی آن می دانیم. مثلاً اینکه کیت وینسلت برای بازی در این فیلم علاوه بر غواصی آزاد، یاد گرفت نفس خود را بیشتر از ۷ دقیقه زیر آب نگه دارد.

۹- رایان گاسلینگ برای فیلم «دفترچه خاطرات» (The Notebook) نجاری یاد گرفت

رایان گاسلینگ با یادگیری نجاری از پایه، درست مانند نقشش «نوآ» در فیلم «دفترچه خاطرات» یک بار دیگر ثابت کرد که یک بازیگر سبک متد اکتینگ است. این بازیگر با یک کابینت ساز محلی دوست شد و آن ها باهم همان صندلی های آدیرونداکی را ساختند که در فیلم می توان دید. گاسلینگ همچنین یک میز ساخت که یکی از دیگر وسایل صحنه در این فیلم بود.

۱۰- ریز احمد برای فیلم «صدای متال» (Sound of Metal) زبان اشاره یاد گرفت

شخصیتی که ریز احمد در فیلم «صدای متال» نقش آن را برعهده داشت، به تدریج قدرت شنوایی خود را از دست می دهد، به همین دلیل احمد برای بازی در این نقش ۷ ماه به یادگیری زبان اشاره پرداخت. به گفته ی احمد، او برای احترام به جامعه ی ناشنوایان سعی کرد به تسلطی نسبی در زبان اشاره دست یابد. او همچنین گفت مربی اش و جامعه ناشنوایان به او کمک کردند تا معنای واقعی گوش دادن و برقراری مکالمه را درک کند.

۱۱- مارگو رابی برای فیلم «من تونیا هستم» (I, Tonya) اسکیت یاد گرفت

به گفته ی مربی ای که آموزش اسکیت مارگو رابی برای فیلم «من تونیا هستم» را برعهده داشت، شروع اسکیت از پایه، به ویژه زمانی که فرصت کمی در اختیار باشد، کار دشواری است اما خوشبختانه رابی وجدان کاری زیادی داشت و توانست از پس این کار برآید. او پیش از شروع فیلمبرداری، به مدت ۳ ماه ۴ روز در هفته به تمرین اسکیت پرداخت.

منبع: brightside
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
یک نظر

ورود