با مرد قالی شویی که به ۲۴ زبان حرف می‌زند آشنا شوید + ویدیو

با مرد قالی شویی که به ۲۴ زبان حرف می‌زند آشنا شوید + ویدیو

وان اسمیت مرد متواضع امریکایی که حرفه‌اش قالیشویی است هنگامی که برای پاک کردن لکه‌های فرش به خانه یکی از مشتریان همیشگی‌اش رفت اعتراف کرد می‌تواند به‌طور سلیس به هشت زبان انگلیسی، اسپانیایی، بلغاری، چک، پرتغالی، رومانیایی، روسی و اسلواکی صحبت کند. اما قضیه همینجا تمام نمی‌شود، او می‌گوید ۲۵ زبان دیگر را هم تا حدودی بلد است.

اما او هنوز هم در توصیف توانایی‌هایش شکسته نفسی می‌کند. او در واقع در ۳۷ زبان مختلف سررشته دارد. ۲۴ تای آنها را به اندازه‌ای خوب صحبت می‌کند که می‌تواند مکالمات طولانی داشته باشد، می‌تواند به هشت الفبا بخواند و بنویسد و به زبان اشاره ایتالیایی، فنلاندی و امریکایی داستان بگوید. کیفیت لهجه اسمیت به زبان‌های هلندی و کاتالان‌های هلند و اسپانیا خیره‌کننده است.

مردی که به ۲۴ زبان زنده دنیا صحبت می‌ کند + ویدیو

او یک چندزبانه (polyglot) واقعی است. از این غیرمعمول‌تر hyperpolyglot ها هستند که بر اساس تعاریف به کسی اطلاق می‌شود که می‌تواند به ۱۱ زبان یا بیشتر صحبت کند. هرچه این اعداد بزرگ‌تر باشد، پیدا کردن افرادی که در این تعاریف بگنجند دشوارتر خواهد بود. اما موارد مستند زیادی از اینگونه افسانه‌های زبانی وجود داشته که هریک سوالاتی در مورد محدودیت‌های بالقوه انسانی مطرح می‌کند.

مردی که به ۲۴ زبان زنده دنیا صحبت می‌ کند + ویدیو

اسمیت به چه زبان‌هایی صحبت می‌کند؟

Hyperpolyglotهایی مثل اسمیت از سطوح مختلفی از تخصص در زبان‌های مختلف برخوردارند. او توانایی‌های خود را این‌گونه تعریف می‌کند:

روان: او می‌تواند به راحتی درباره هر موضوعی به این زبان‌ها گفت‌وگو کند، بدون مشکل بنویسد و بخواند: انگلیسی، اسپانیایی، بلغاری، چک، پرتغالی، رومانیایی، روسی و اسلواکی.

محاوره‌: قادر به گفت‌وگوهای عمیق در مورد طیف گسترده‌ای از موضوعات به این زبان‌هاست و گاهی مجبور است برای فکر کردن به کلمات، خواندن و نوشتن مکث کند: کروات، فنلاندی، ایتالیایی، لتونی، ناهواتلی، صربی.

متوسط: می‌تواند درباره بسیاری از موضوعات مکالمات ساده انجام دهد اما ممکن است به مکث بیشتری نیاز داشته باشد. او می‌تواند به این زبان‌ها بخواند و کمی بنویسد: زبان اشاره امریکایی، کاتالان، هلندی، فرانسوی، آلمانی، مجارستانی، ایسلندی، لایرلندی، نروژی، لهستانی.

پایه‌: می‌تواند عبارات مختلفی در مورد موضوعات اساسی مثل زندگی روزمره و سفر را بگوید و متوجه شود. به برخی از این زبان‌ها می‌تواند بنویسد و بخواند، اما نه همه: امهری (زبان کشور اتیوپی)، عربی، استونیایی، گرجی، یونانی، عبری، اندونزیایی، ژاپنی، لاکوتا، لیتوانیایی، ماندرین، ناواهو، سالیش، سینهالی، سوئدی، اوکراینی، ولزی.

او همچنین کمی به زبان‌های مغولی و ویتنامی آشنایی دارد.

مردی که به ۲۴ زبان زنده دنیا صحبت می‌ کند + ویدیو

اما وان اسمیت چطور به اینجا رسید؟ در مغز او چه می‌گذرد؟ و چرا برای امرار معاش شغل قالیشویی را انتخاب کرده است؟ او می‌گوید علاقه‌ای به تحت تاثیر قرار دادن دیگران ندارد. او نام‌ها، اعداد، تاریخ‌ها و صداها را بسیار بهتر از بسیاری از مردم به خاطر می‌سپارد اما دلیل این امر همیشه برای خودش هم یک راز بوده است.

مردی که به ۲۴ زبان زنده دنیا صحبت می‌ کند + ویدیو

اسمیت در کودکی فکر می‌کرد فقط دو زبان وجود دارد، یکی انگلیسی که پدرش صحبت می‌کرد و دیگری اسپانیایی، زبان مادرش. وقتی برای ملاقات بستگان به مکزیک رفت، از نحوه چرخیدن کلمات اسپانیایی در دهانش لذت می‌برد. هرجا کسی به زبانی صحبت می‌کرد که او متوجه نمی‌شد با خود فکر می‌کرد «من باید این قدرت را به دست بیاورم». از آن زمان به بعد پس از مواجهه با هر زبانی مجذوب آن شد و در مکان محبوبش یعنی کتابخانه به مطالعه راهنمای زبان‌های مختلف می‌پرداخت. زیرا برای اسمیت هر زبان در واقع یک داستان درباره آدم‌هایی است که او را با آنها مرتبط کرده است.

مردی که به ۲۴ زبان زنده دنیا صحبت می‌ کند + ویدیو

پس از اسکن مغز اسمیت مشخص شد که اتفاقا نواحی مربوط به زبان مغز او کوچک‌تر از حالت عادی هستند. متخصصان می‌گویند این امکان وجود دارد که او با نواحی زبانی کوچک‌تر و کارآمدتر متولد شده باشد و یا از آنجایی که هنگامی که شروع به یادگیری زبان‌های مختلف کرد سن کمی داشت ممکن است آناتومی‌اش تغییر کرده باشد. شاید هم هردوی این‌ها باشد. تا زمانی که محققان نتوانند زبان‌آموزان را حین رشد اسکن کنند هیچ راهی برای اطلاع دقیق از این موضوع وجود ندارد.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۱۷ نظر

ورود

 • Tutiya اردیبهشت ۳, ۱۴۰۱

  ماشاءالله ????????

 • بابکـــ اردیبهشت ۳, ۱۴۰۱

  جللخالق. ?????????????????????????????????????????????????????????بیست وچهارتا پرچم شد.

  • خسرو تورک قشقایی اردیبهشت ۴, ۱۴۰۱

   من خسرو تورک قشقایی از نوادگان اغوزخان بزرگ و فرزند طاهرخان ایل بیگی از تفنگچی های صولت الدوله قشقایی
   اعلام میدارم تمام زبان های دنیا ریشه در زبان تورکی دارند چون همه الصاقی هستند پس کسی که تورکی بلد هست پس به تمام زبانهای دنیا مسلط هست.

 • محمد ندرلو اردیبهشت ۴, ۱۴۰۱

  سگ تو روحش? منم میخام

 • مهام اردیبهشت ۴, ۱۴۰۱

  دمش گرم و خوش بحالش…چطور است که دو زبان شیرین و دارای قدمت در لیست او وجود نداشتند، قند پارسی و عبری

  • Komeil اردیبهشت ۴, ۱۴۰۱

   اولا عبری کی قدمت دار شده که ما خبر نداریم دو عبری از زمان های قدیم بیشتر در جادوی سیاه و طلسم و …. استفاده می‌شده ما نفهمیدیم شیرینیش کجا هست ( با یک سرچ میفهمین) سوم کلا چند سالی بیشتر نیست که عبری زبان رسمی شده قبلا فقط در دین یهود به شکل کم بوده در آخر چرا چرت و پرت میگی درباره چیزی که نمیدونی

  • محمد اردیبهشت ۶, ۱۴۰۱

   عبری قبلا زبان‌بوده الان زبان دینی و زبان دومه…اسرائیلی ها همه زبان اولشون روسی اروپایی عربی فارسیه که مهاجرت کردن

 • سما اردیبهشت ۴, ۱۴۰۱

  قالیشوی اونها هم اهل مطالعه است ..واقعا جای تفکر دارد.

 • آتیلا اردیبهشت ۴, ۱۴۰۱

  توایران هم می خوان همه پارس زبان باشن

 • روژان اردیبهشت ۵, ۱۴۰۱

  اون مغز از دست تو چی کشیده

  • آیدین اردیبهشت ۹, ۱۴۰۱

   ریشه زبان ژاپنی و کره ای در زبان تورکی باستان هستن حتا آمریکایی و انگلیسی هم ریشه در زبان تورکی دارند خود عربی هم از زبان سومری هست که تورک هستن اولین زبان دنیا زبان تورکی هست چون حضرت آدم تورک بود.آیدین عموحیدر

 • افتاب اردیبهشت ۶, ۱۴۰۱

  افرین.. واقعا فوق العاده است… بینظیره اینقدر مسلط باشه ????????

 • محمد اکبری اردیبهشت ۶, ۱۴۰۱

  خدا از همون ابتدا بر اساس حکمتش، افراد رو متمایز میکنه و استعداد و ظرفیت های لازم رو در وجود فرد نهادینه میکنه و در واقع به نوعی سرنوشت هر فردی از ابتدا روشنه

 • خسرو محقق تورک اردیبهشت ۱۳, ۱۴۰۱

  تمام نژادهای دنیا از روس ها انگساکسون ها ژرمن ها سرخپوستان آمریکایی و بومیان استرالیا و سیاه پوستان غرب آفریقا مردم چین ژاپن کره جنوبی شرق آسیا و عراق و آسیای میانه فرزندان اغوزخان بزرگ می باشند و تورک هستند.حتا صدام هم به این مسئله اذعان داشت و حضرت نوح یک اسم الصاقی و تورکی هست وتورکی حرف می زد و خود کشتی حضرت نوح را مردم تورک عراق درست کردن. امیدوارم همه مردم جهان به اصل تورکی خود بازگردند
  من خسرو از محققان و کتاب خوان های تورک قشقایی

 • مجید از بند ترکمن اردیبهشت ۱۳, ۱۴۰۱

  سقراط در کتاب خودش گفت تمام دنیا در نه هزار سال پیش مردم تورک بودند بعد زلزله اومد و به سراسر دنیا رفتن.شما اگه دقت کنید تمام زبان های چهان تورکی هستند اگه ما تورک ها نبودیم انسانها بلد نبودن حرف بزنند و مانند جانوران فقط با صداهای عجیب غریب و اشاره با دست و پا حرف می زدند ما تورک ها زبان را اختراع کردیم و به بشریت ارمغان دادیم