موش رباتیک خارق العاده ای که قابلیت حمل بار و کمک های امدادی دارد + ویدیو

موش رباتیک خارق العاده ای که قابلیت حمل بار و کمک های امدادی دارد + ویدیو

سگ های رباتیک را فراموش کنید! دانشمندان موش رباتیکی ساخته‌اند که می‌تواند مثل یک جونده واقعی بایستد، راه برود، بخزد و بچرخد. به زودی می‌توان از این موش رباتیک در ماموریت‌های جست‌وجو و نجات استفاده کرد.

از ماهی گرفته تا سگ، نسخه های رباتیک بسیاری از حیوانات در سال‌های اخیر ساخته شده است. این بار دانشمندان موسسه فناوری پکن از جدیدترین حیوان رباتیک که یک موش است رونمایی کرده‌اند.

این ربات چهارپا که SQuRo نام دارد می‌تواند مانند یک موش واقعی خم شود، بایستد، راه برود، بخزد، بچرخد و حتی باری معادل ۹۱ درصد وزن خود را حمل کند.

ساخت یک موش رباتیک برای استفاده در عملیات امداد و نجات

به گفته محققان، موش‌ها الهام‌بخش بسیاری از توسعه‌دهندگان در زمینه رباتیک بوده‌اند. این تیم امیدوار است SQuRo بتواند برای وارد شدن به شکاف‌های باریک در طول ماموریت های جست‌وجو و نجات مفید باشد. این تیم توضیح داد: «موش‌هایی که در غارها زندگی می‌کنند به دلیل چابکی و سازگاری بی‌همتایشان توجه زیادی را به خود جلب کرده‌اند. تلاش‌های زیادی برای تقلید ویژگی‌های حرکتی موش‌ها انجام شده است.»

موش‌ها به لطف بدن باریک و چابکی خود در فرو رفتن در فضاهای باریک مهارت دارند. برای توسعه SQuRo، محققان بدن و حرکات موش‌ها را مورد مطالعه قرار دارند و ستون فقرات بلند و انعطاف‌پذیری درست مانند یک موش واقعی ساختند.

ساخت یک موش رباتیک برای استفاده در عملیات امداد و نجات

محصول نهایی آنها می‌تواند حرکات مختلفی نظیر خم شدن، ایستادن، راه رفتن، خزیدن و چرخش را انجام داده و حتی پس از افتادن بهبود یابد.

در آزمایشات میدانی انجام گرفته این موش رباتیک توانست از گذرگاهی ناصاف به عرض نزدیک به ۹ سانتیمتر عبور کند و از مانعی به ارتفاع ۲.۷ سانتیمتر و شیب ۱۵ درجه بالا رود. محققان توضیح دادند: «SQuRo حتی می‌تواند با حمل باری معادل ۹۱ درصد وزن خود که نشان‌دهنده برتری‌اش در مقایسه با دیگر ربات‌ های چهارپای کوچک است، به حرکتی ثابت دست یابد.»

ساخت یک موش رباتیک برای استفاده در عملیات امداد و نجات

این تیم که امیدوار است روزی از این موش رباتیک در عملیات امداد و نجات استفاده کند افزود: «این قابلیت‌ها به SQuRo اجازه می‌دهد تا از فضاهای بسیار باریک و زمین‌های ناهموار عبور کند و وظایفی مانند شناسایی یا حمل وسایل را انجام دهد.»

در ماه‌های اخیر این اولین بار نیست که دانشمندان برای پروژه‌ های رباتیک خود از یک حیوان الهام می‌گیرند. در ماه ژانویه ارتش چین از یک گاومیش عظیم رونمایی کرد که آنقدر قوی بود که بتواند ۱۶۰ کیلوگرم وزن را حمل و با سرعت ۲.۵ متر بر ثانیه حرکت کند. طبق گزارش‌ها این ربات می‌تواند در انواع جاده‌ها و در تمامی شرایط آب و هوایی استفاده شود.

بیشتر بخوانید:

آیدا؛ نخستین ربات انسان نما که مثل یک هنرمند نقاشی می‌کشد

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود