رهبر طالبان پوشیدن برقع در بیرون از خانه را برای زنان افغانستان اجباری کرد

رهبر طالبان پوشیدن برقع در بیرون از خانه را برای زنان افغانستان اجباری کرد

پوشش برقع -چادر و روبنده‌ای که تمام قسمت‌های بدن یک زن را می پوشاند- در بحبوحه تشدید محدودیت‌ها علیه حقوق زنان در مکان های عمومی افغانستان الزامی شد. رهبر طالبان، امروز به زنان دستور داد تا هنگام بیرون رفتن در انظار عمومی همه جای خود را بپوشانند. این جدیدترین تشدید محدودیت‌ها علیه زنان در مکان‌های عمومی است که واکنش‌های شدید جامعه بین‌المللی و عده ای از مردم افغانستان را برانگیخته است.

اجباری شدن برقع برای زنان در افغانستان در سال 2022

هیبت الله آخوندزاده، رهبر این گروه گفت در صورتی که در انظار عمومی، اعضای بدن زنی دیده شود، طالبان سراغ پدر یا نزدیک ترین مرد در خانواده زن خواهد رفت. اگر زنی عدم پوشش را تکرار کند، مرد سرپرست او ممکن است زندانی شود و یا اگر شغل دولتی داشته باشد، او را اخراج کنند.

اجباری شدن برقع برای زنان در افغانستان در سال 2022

در یک کنفرانس مطبوعاتی در کابل، نماینده امر به معروف و نهی از منکر طالبان، پوشش ایده آل را برقع آبی اعلام کرد. برقع آبی که تمام قسمت های بدن یک زن را از سر تا پا می پوشاند، به نماد جهانی طالبان در سال های ۱۹۹۶-۲۰۰۱ تبدیل شد. بیشتر زنان در افغانستان به دلایل مذهبی روسری به سر می کنند، اما بسیاری در مناطق شهری مانند کابل صورت خود را نمی پوشانند. این گروه با فشار شدیدی در این زمینه از جانب کشورهای غربی مواجه شده اند. اما علمای دینی کشورهای اسلامی سکوت کرده یا از آنها حمایت کرده اند.

اجباری شدن برقع برای زنان در افغانستان در سال 2022

چندی پیش در یک حرکت ناگهانی دبیرستان های دخترانه را در صبحی که قرار بود باز باشند، تعطیل کردند و این کار خشم جامعه بین المللی را برانگیخت. دختران جوان بعد از این تصمیم طالبان، در حالی که گریه می کردند از مدرسه به خانه باز می گشتند.

اجباری شدن برقع برای زنان در افغانستان در سال 2022

مقامات افغان ادعا کردند از آنجا که هنوز تصمیم گرفته نشده بود که دختران چه لباسی باید برای مدرسه بپوشند، آنها را به خانه فرستادند. دختران با یونفورم مدرسه اصلا راه داده نشده و مجبور شدند به خانه هایشان باز گردند. یک معلم مدرسه گفت که دیدن شاگردانم در حالی که گریه می کنند و دوست ندارند که کلاس را ترک کنند واقعا دردناک است.

بیشتر بخوانید:

ممنوعیت های تازه طالبان؛ از تفکیک جنسیتی دانشگاه ها تا ممنوعیت تیک تاک و پابجی

اولتیماتوم طالبان به پرسنل مرد بخش درمان: «باید ریش بگذارید و لباس محلی بپوشید»

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود