دومین قهرمان وزنه بردار زن ایرانی به دلیل نداشتن سالن تمرین مهاجرت کرد

دومین قهرمان وزنه بردار زن ایرانی به دلیل نداشتن سالن تمرین مهاجرت کرد

همین چند روز پیش بود که خبر گم شدن و در نهایت مهاجرت یکتا جمالی ، دختر وزنه بردار ایرانی ، فضای مجازی را شوکه کرد. حالا پریسا جهانفکریان ، دیگر وزنه بردار زن ایرانی ، هم رسما با وزنه برداری ایران خداحافظی کرد؛ آن هم درست چند ساعت بعد از اعلام پناهندگی کیمیا جمالی!

بنابراین، نخستین بانوی المپیکی تاریخ وزنه برداری ایران هم با کشورش خداحافظی کرد.

این روزها پریسا جهانفکریان دومین وزنه برداری است که از ایران مهاجرت کرده و به آلمان پناهنده می شود. او موضوع پناهندگی خود را در صفحه اینستاگرام خود با انتشار پست خداحافظی تایید کرد.

حالا تیم وزنه برداری زنان ایران بار سنگینی را به دوش می کشد زیرا دختران قهرمان ایران یکی پس از دیگری تیم خود را برای همیشه ترک می کنند.

پریسا جهانفکریان با این که سهمیه حضور در المپیک توکیو را کسب کرده بود اما به دلیل بی اطلاعی از اعزام و انجام عمل جراحی نتوانست به توکیو برود و در المپیک شرکت نکرد. او روز گذشته با انتشار یک پست از ایران خداحافظی کرد.

این دختر قهرمان وزنه بردار ایرانی، خبر مهاجرتش را تایید کرد و گفت:

«با همسرم تصمیم گرفتم تا به آلمان مهاجرت کنم و با هم هماهنگ کردیم تا در این کشور ورزش وزنه‌برداری را ادامه دهم. شرایط ادامه ورزش را در ایران نداشتم زیرا با توجه به تصمیم فدراسیون، سالن تمرین برایم مهیا نبود و از این موضوع خسته شدم.»

بیوگرافی پریسا جهانفکریان ؛ نخستین بانوی المپیکی تاریخ وزنه برداری ایران

پریسا جهانفکریان در ۱۴ فروردین ۱۳۷۴ شهر یاسوج به دنیا آمده است. او در ۱۲ تیر ۱۴۰۰ در دسته فوق سنگین، سهمیه المپیک توکیو را کسب کرد و نخستین بانوی المپیکی تاریخ وزنه‌برداری ایران لقب گرفت. اما به دلیل مصدومیت به این مسابقات اعزام نشد.

وی به همراه پوپک بسامی، الهام حسینی، ابریشم ارجمندخواه، مریم زارع، مرضیه قنبری، الناز باجلانی اعضای نخستین تیم ملی وزنه‌برداری زنان ایران اعزامی به مسابقات بین‌المللی را تشکیل دادند.

جهانفکریان در مسابقات قهرمانی آسیا رتبهٔ نهم در گروه A وزن ۸۷ کیلوگرم را کسب کرد.

پریسا جهانفکریان عضو تیم ملی وزنه‌برداری زنان ایران اعزامی به مسابقات قهرمانی وزنه‌برداری جهان ۲۰۱۹ بود (به همراه الهام حسینی، پوپک بسامی، ابریشم ارجمندخواه). این برای نخستین بار بود که تیم زنان ایران در مسابقات جهانی این رشته شرکت می‌کرد.

آخرین خبر از یکتا جمالی

یکتا جمالی هم که مدال نقره یکضرب را در مسابقات وزنه برداری زنان ، قهرمانی جوانان جهان، کسب کرده بود از هتل تیم ملی خارج می شود و تا مدتی از مکان و سرنوشتش خبری نبود. حتی خانواده اش هم از حال او بی خبر بودند و گفتند طی روزهای اخیر با آنها تماس نگرفته است.

پس از گذشت چند روز، شنیده شده که او از کشور اتریش به آلمان رفته و در آنجا پناهنده شده است.

دیر یا زود مسئولان فدراسیون وزنه‌برداری به این اتفاق واکنش نشان می دهند. با وب سایت روزیاتو همراه باشید تا در جریان مهم ترین اخبار ایران روزهای دنیا باشید.

پیشنهاد می کنیم این مطلب را هم بخوانید:

دختر تاریخ ساز وزنه برداری به ایران برنگشت؛ آیا یکتا جمالی پناهنده شد؟

تصاویر «پوپک بسامی»: اولین دختر وزنه‌بردار ایران در رقابت‌های جهانی تایلند

علیرضا یوسفی ، هرکول ۱۸ ساله ایرانی، قویترین مرد جوان جهان شد + ویدیو

دیجیاتو
۱۵ نظر

ورود

 • صادق اردیبهشت ۲۴, ۱۴۰۱

  خخخخ خخخ چجور آبروی ایران بااین مسئولین باکفایت ودلسوزش داره میره. یعنی ورزش ایران الفاااااااتحه ??????

 • مهدی اردیبهشت ۲۵, ۱۴۰۱

  تیترتون اشتباهه
  مهاجرت نکرد، بلکه از تبعیض و دروغ ، مجبور به فرار شد

  • علی خرداد ۱, ۱۴۰۱

   الان به حرف داریوش ارجمند راجع به اینا رسیدم. هر چیزی ظرفیتی میخواد. بی احترامی به خانمها نباشه بیضی چیزها در ظرفیت خانمها نیست نتیجه اش میشه این یابو برشون میداره که چه خبره و البته عقده خودنمایی با برداشتن حجاب

 • حسین اردیبهشت ۲۵, ۱۴۰۱

  با پول مالیات مرم به اینجا رسید، قهرمان جهان شد و خیانت کرد، کدوم ورزشکاری بعد مهاجرت موفق شد که این دومی باشه

 • علی اردیبهشت ۲۵, ۱۴۰۱

  اگه پول بود که نمیرفت .پول فقط واسه آقا زاده هاست .پول فقط واسه نوه قالیباف که بره از ترکیه سیسمونی بیاره تا از کارگر ترکیه حمایت کنه .پول واسه مردم نیست واسه ورزشکار نیست .دمش گرم که رفت . نابغه ها دارن از ایران میرن چه تو علم چه تو ورزش . رانت خوارها ربا خوارها . حروم خورها .گرانفروشها موندن

  • رضا اردیبهشت ۲۵, ۱۴۰۱

   آقازاده نه علا. زاده

 • باراننن اردیبهشت ۲۵, ۱۴۰۱

  شماهم آخرش مثل کیمیا برا مخارجت مجبور میشی به تبلیغ تو پیجت متوسل بشی. محبوبیتت تو ایران بود خیال کردین اونجا براتون چی ردیف کردن؟

 • ایران من اردیبهشت ۲۵, ۱۴۰۱

  سلام
  بمونه تو ایران برای صف مرغ و تخم مرغ یا روغن با ماکارونی ۴۰۰ درصد افزایش داشته با دست مزد ناچیز الان حقوق کارگری با این گرانی که شد تغییر نکرده که بدتر هم شده…

  • باراننن اردیبهشت ۲۶, ۱۴۰۱

   نه والا صف رو من و شما هرجا دیدیم رفتیم گرفتیم وگرنه صف بیخودی ایجاد نمیشه… ایران از قبل پهلوی تا حالا اقتصادش داغون شده تازه میخواد راس و ریس بشه گوش شیطون کر.. من خودم جزو کسانی ام که یارانه ام قطع شده اما یقین دارم که بهترین کار ممکن رو آقای رئیسی انجام داده چون به عدالت نزدیکتره و طبقات محروم قدرت خریدشون بیشتر میشه

 • مرگ اردیبهشت ۲۶, ۱۴۰۱

  باید تمام ورزشکاران برن ورزش فقط اسب سواری شنا تیر. اندازی ما بقی خلاف اسلامن

 • مرگ اردیبهشت ۲۷, ۱۴۰۱

  باید تمام ورزشکاران بروند از ایران بیرون

 • امیر اردیبهشت ۲۹, ۱۴۰۱

  این از برنامه ریزی درست مسئولین با لیاقته !!!!!!اینطوری پیش بره کل ایران را درخارج درست میکنیم این کشور را میدیم به این چند آخوند که بذ بژ تدبیری اختلاسکرها را دور خود جمع کنن و مملکت داری برایشان بکنن

 • علی خرداد ۱, ۱۴۰۱

  الان به حرف داریوش ارجمند راجع به اینا رسیدم. هر چیزی ظرفیتی میخواد. بی احترامی به خانمها نباشه بیضی چیزها در ظرفیت خانمها نیست نتیجه اش میشه این یابو برشون میداره که چه خبره و البته عقده خودنمایی با برداشتن حجاب